Svěží hudba a lahodná vína se na sedmnáct dní ujímají vlády nad Znojmem. Čtvrtý ročník Znojemského hudebního festivalu, letos s podtitulem In Vino Vivaldi, nabídne dosud nejdelší a nejbohatší program.

„Rozhodli jsme se na základě zkušeností z loňského roku. Mnoho koncertů bylo vyprodaných. Z ohlasů návštěvníků také vyplynulo, že mají zájem o více komorních koncertů,“ řekl prezident festivalu Jiří Ludvík. Loni pořadatelé napočítali devět tisíc diváků. „Vstupenky jdou docela na odbyt, už jsme kvůli zájmu přidali třetí koncert Pavla Šporcla. Vzhledem k tomu, že chystáme výborně obsazenou operu, koncert Laca Decziho, velký symfonický koncert i řadu komorních vystoupení, doufám, že se letos dostaneme přes deset tisíc diváků,“ dodal Ludvík.

Sólistu láká víno

Jedním ze sólistů opery Dorrila in Tempe, jejíž premiéru návštěvníci festivalu uvidí devatenáctého července, je mladý polský kontratenor Jakub Burzynski. „Ve Znojmě vystupuji podruhé, měl jsem pěvecký recitál na prvním ročníku. Myslím, že pořadatelé připravili velice promyšlený program. Odvedli velký kus práce. U nás v Polsku nic podobného neznám, rozhodně ne v menším městě,“ řekl pěvec.

I když ho čeká především spousta práce na zkouškách opery, chystá se i na různé další koncerty. „Snad budeme mít čas, nebo poprosíme pana režiséra, aby nás pustil. Trochu problém bude s všemi těmi ochutnávkami vín. Je to velmi dobrý nápad, ale zpěvák, když zkouší a zpívá operu, moc vína pít nemůže. Asi si to vynahradíme až po opeře,“ usmíval se Burzynski.

Mezi hudebníky, kteří na festivalu působí od počátku je přední česká cembalistka Monika Knoblochová. Letos se představí s cellistou Jiřím Bártou na recitálu ve znojemském archivu. Podílí se také na přípravě opery a hraje ve festivalovém orchestru.

„Je to hodně intenzivní práce, ale velmi si vážím toho, že u festivalu mohu být už od jeho počátku,“ řekla Knoblochová. I ona ocenila práci organizátorů. „Obdivuji práci pořadatelů, úsilí Jiřího Ludvíka. Je úžasné, jaký dokázali dát dohromady program a jak sehnali na festival peníze,“ dodala.

Peníze z radnice

Slavnosti hudby se i letos těší významné podpoře města. „Těší mě, že je festival rok od roku pestřejší a větší. Proto i město na něj více přispívá. Už nyní je to v rámci republiky významná akce a věřím, že do budoucna bude jedním z důležitých taháků Znojma pro návštěvníky,“ řekl starosta Petr Nezveda. Znojemští zastupitelé letos festivalu schválili příspěvek milion korun.

První den festivalu patří celodennímu happenigu Hudba v ulicích a večerní lidové veselici ve stylu benátského karnevalu na Masarykově náměstí. První hudební událostí pak bude v sobotu symfonický koncert na nádvoří znojemského hradu. S taktovkou se před Zlínskou filharmonii postaví umělecký ředitel festivalu Roman Válek.

„Pro symfonický koncert pod širým nebem musíme volit díla, která jsou k takovému prostředí a pro festivalové publikum vhodná. Těžko budeme hrát Mahlerovu symfonii nebo nějaké tklivé romantické kusy,“ vysvětlil dirigent, proč padla volba na Händelovu Hudbu ke královskému ohňostroji a Musorgského Obrázky z výstavy. „Celý koncert jsme koncipovali tak, aby byl velkolepým vstupem do festivalu,“ shrnul.

Vše o festivalu se dočtete ZDE.