Největší novinkou u slovenských No Name je píseň ke 100 letům republiky s názvem Ži… a nech žít. Co je na ní zvláštního, prozradil frontman Igor Timko.

V písni Ži… a nech žít zpíváte dvěma jazyky. Chtěl jste, aby to bylo spravedlivé?
O nějakou spravedlnost ani tak nejde. Spíše o možnosti, která hudba jako taková se interpretům a autorům nabízí. Chtěli jsme prostřednictvím písně ukázat na diplomatický precedent, který před sto lety dokázali Masaryk, Štefánik, Beneš a další. V dnešní době je to zázrak, nepředstavitelně husarský kousek. Uvědomme si, že tito pánové přesvědčili celý svět, že někde ve východní Evropě je nutné, aby vznikl jednotný stát Čechů a Slováků.

Myslíte si, že je škoda, že se Slováci a Češi rozešli?
Ne, určitě je to dnes lepší. Důvodů je mnoho. Podle mě spolu fungujeme daleko lépe než předtím. Považujeme se za exmanžele, kteří se navzájem ctí, uznávají, respektují, obohacují, ať už obchodně, ekonomicky, či kulturně. To všechno jsou věci, ke kterým máme najednou jiný přístup, přestože jsme sousedé a bližší národy na světě neexistují.

Turné No Name
27. 2. Karlovy Vary
28. 2. Chomutov
2. 3. Plzeň
15. 3. Český Těšín
20. 3. Písek
21. 3. Liberec
26. 3. Olomouc
27. 3. Ostrava
4. 4. Brno
11. 4. Praha

Co vy Slováci závidíte Čechům a co my vám?
Závist považuji za negativní vlastnost, a protože závistivý nejsem, zkusím odpovědět tak, že věci, které máte super, vám přejeme a snažíme se je zavést i u nás, případně v našem myšlení.

Celkově si myslím, že poměr kultury u vás, kterému je společnost v České republice vystavována, je objemnější. Vidím to na návštěvnosti koncertů a na reakcích lidí. Je to určitě i tím, že je vás dvakrát více než u nás, ale nemyslím si, že je to pouze otázka čísel.

V čem je tedy rozdíl?
Určitě máte v zemi menší regionální rozdíly. Jednoduše řečeno: Ostrava žije vlastním životem, Plzeň je samostatná, Brno si jde vlastní cestou. Hradec Králové, Liberec, Zlín, jsou dostatečně silná regionální a ekonomická „ohniska“, kde fungují lidé bez ohledu na to, co se děje v hlavním městě. U nás jsme stále ještě příliš centralizovaní. A přitom dnes už i malé dítě ví, že konkurence je základním hnacím motorem pro výkon. Já sice chápu, že dostat se na nějakou pozici a držet se jí jako klíště máme v pudech sebezáchovy, ale z vlastních zkušeností vím, že to funguje opačně. Pokud do týmu přiberu člověka, který je konkurentem, může inspirovat a hnát i mě. Myslím, že u vás má konkurence větší váhu než „bratříčkování“.

Kde všude se točil videoklip k Ži… a nech žít?
Videoklip jsme natáčeli způsobem tzv. na pankáče. Prostě jsme sedli do auta s foťákem a drony. Vygooglili jsme si pár věcí a co se nám zalíbilo, to jsme nabrali. Jsou tam zásadní místa jako Tatry, pražské střechy, hotel Sonáta, nebo střecha hotelu Kyjev v Bratislavě.

Zařadili jste do setlistu i duet s Karlem Gottem?
Píseň Kdo dokáže jsme v playlistu dosud neměli. Na základě zatím odehraných koncertů mohu směle prohlásit, že tato píseň patří mezi vrcholy večera.

Zazpívali jste ji i někde jinde než na koncertě v O2 areně?
Ne, s Karlem je to vždy vzácné a to byla i filozofie naší spolupráce. Maestro Karel nás honil přes tři roky s tím, že chce písničku od No Name. Když jsme mu ji prezentovali, prohlásil: „Chci v tom zpívat“. Před vystoupením vzadu za pódiem jsme se všichni tři shodli, že odpálit ji rovnou před sedmnácti tisíci lidmi ve vysočanské areně bylo odvážné, drzé a hlavně klukovské.

Zdroj: Youtube

No Name i Karel Gott vystoupí v létě na Benátské, ale každý v jiný den, že? To je škoda, mohli jste si duet střihnout.
To je sice možné, ale sladit Karlův a náš kalendář s ohledem na to, že máme domluvené koncerty i dva roky předem, to by byl zázrak. Na druhé straně, požadovaný „skalp“ společné spolupráce jsme si s Karlem navzájem splnili, takže kouzlo jediné společné interpretace písně Kdo dokáže nám už nikdo nevezme.

No Name už dlouho nevydali desku, chystáte další? Pár singlů, které nejsou na žádném albu, už máte.
Naše aktivita se vzhledem ke třem letům od vydání posledního alba S Láskou může zdát jako utlumená, ale doma v Košicích žijeme plnohodnotné životy s našimi rodinami. A jelikož je v kapele druhá vlna malých dětí, přijde mi neadekvátní honit kolegy do studia.

Kluci jsou rádi, že po příchodu domů mohou svůj volný čas konečně plnohodnotně věnovat svým rodinám. Kapela No Name má za sebou devět řadových alb, DVD, audio výběry, nedávnou novinku Ži… a nech žít, která vyšla před třemi měsíci, nedávný duet s Karlem Gottem. Nemám pocit, že jsme nějak nečinní. Samozřejmě, že na nových věcech se pracuje, ale jak jsem zmiňoval, aktuálně nás prioritně potřebují děti a manželky.