Prozraďte, jak jste se k sobě s Hanou Hegerovou dostali?

Známe se přes jejího vnuka Matouše, se kterým jsem chodil od 1. třídy na základní školu. Jednoho dne mi Hana Hegerová zavolala, že jde druhý den po třiadvaceti letech do studia natáčet desku a že by chtěla, aby to bylo zaznamenané. Sehnal jsem si tedy kameru a druhý den šel do studia s ní.

A jaké bylo natáčení dokumentu?

Za celou dobu, co jsem se s paní Hegerovou vídal a natáčel ji, jsem se nepotkal s blbcem. Ona je éterický člověk a stejné lidi sdružuje kolem sebe. Všichni, kdo jsou kolem ní, muzikanti, zvukaři, osvětlovači či lidé dalších profesí, jsou ve svých oborech maximální osobnosti a navíc skvělí lidé. S Hanou Hegerovou je tak vždycky příjemné se potkat i díky všem okolo ní.

Jedním z nich je hudebník Petr Malásek, asi vůdčí osobnost vzniku celého Hanina nového alba…

Petr je proto významnou postavou i ve filmu. Snímek začíná scénou, kdy s paní Hegerovou sedí v hospodě…

Opravdu? V hospodě?

Ano. Petr drží v ruce lístek se seznamem skladeb a spolu se dohadují, které písně na CD zařadit. Co se týče muziky, Hana Hegerová s Petrem všechno konzultuje a má v něj plnou důvěru.

Byla vůči vám sama Hana Hegerová při natáčení vstřícná?

Byla, vždyť to celé částečně vzešlo od ní. Měl jsem tak usnadněnou práci, přistupovala ke mně s velkým pochopením. To je u dokumentu hodně důležité. Dokonce mi pomáhala! Hegerová je původně herečka, s kamerou to umí, ví, kam ji postavit a jak se postavit před ni – tedy obecně jak zacházet s filmem. Občas se tak třeba koukla do kamery a něco řekla. To film hodně oživuje.

Hana Hegerová, jak známo, nemá ráda studio; projevovalo se to nějak při natáčení filmu?

To ne, ona je velká profesionálka, i když věta, že studio nesnáší, dokonce nenávidí, ve filmu zazní. Hana Hegerová má ráda koncerty, je ráda s lidmi, přijímá od nich energii… Ale ve studiu, kde slyší každý svůj tón, není ráda. Vlastně nevím, jestli album Mlýnské kolo v srdci mém dodnes slyšela.

Vy desku Mlýnské kolo v srdci mém znáte dokonale – máte ji rád?

Ano. Zní to jako klišé, ale skutečně si myslím, že Hana Hegerová je u nás ve své branži největší osobnost.

Čtenáře by možná zajímalo, jak váš dokument vznikal…

Byl jsem ve studiu první dny. Některé situace jsme natáčeli zpětně. Dotáčeli jsme ale jenom věci, které se skutečně staly – vážně nikdo nemusel nic předstírat. Vývoj natáčení desky je tak zachycen autenticky.

Vítáte společné vydání CD a DVD se dvěma filmy, tím vaším a snímkem Jakuba Koháka?

Když takovou možnost současná média nabízejí, je to hezké spojení. Navíc v době, kdy prodej desek stagnuje, je to zpestření. Bonus pro toho, kdo si komplet koupí. A osobně jsem ve společnosti Jakuba Koháka rád, jeho práce znám a například Jakubovy klipy se mi moc líbí. (Točil videa Anně K, dělal DVD TataBojs a Wohnout i známé reklamy, mj. kofole, pozn. autora.)

ZDENĚK BROUČEK, RADEK STRNAD

Kdo je… Tomáš Hodan

– dokumentarista a režisér, ročník 1980, absolvent filmové školy ve Zlíně. Zde natočil krátký film Zloděj a ve spolupráci s ČT hraný snímek Medici i dokumnt Zakarpatská oblast
– točí příležitostně i videoklipy (Nahoru po schodišti dolů band, Hapka/Horáček)
– -natáčel v Angole, Afghánistánu, Sýrii, Bosně a Hercegovině, na Kypru. V roce 2009 dokončil krátký animovaný film Delfín
– zajímavost: podle něj – tedy podle jeho příjmení –
se jmenuje jedna postava animovaného Večerníčku Krysáci
- jeho film U plotu (2005, scénář, režie) na soutěži Rychnovská osmička získal 1. místo v sekci filmových škol; na Mixer festivalu byl oceněn jako Nejlepší hraný film; ceny má také ze soutěží Short film Prague fest a Ofensiva Wroclav

(zdroj: Wikipedie
)

Osmdesátka Hany Hegerové – koncerty Hany Hegerové pro blížící se podzim 2011

2. 9. Divadlo Kalich, Praha
19. 9. Masarykovo divadlo Jičín
2. 10. Městské divadlo Zlín
16. 10. Divadlo K. H. Máchy Litoměřice
20. 10. Divadlo Hybernia, Praha - narozeninový koncert
6. 11. Janáčkovo divadlo Brno – narozeninový koncert