V pátek od 18 hodin se Phil Glass představí v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic se svým Philip Glass Ensemble, kde zazní jeho opus nazvaný Hudba o dvanácti částech, což znamená pro posluchače nevšední zážitek v podobě koncertu, který je s přestávkami plánován do 23 hodin.Opera o Kafkovi

„Všechno je věc náhody. Když jsem byl vloni v New Yorku na koncertě Philipa Glasse u příležitosti jeho pětasedmdesátých narozenin, měl jsem velké přání Philipa přivést na Ostravské dny 2013, což se podařilo a jsem nesmírně šťasten," svěřil se včera Petr Kotík, ředitel festivalu Ostravské dny, ale také skladatel a dirigent.

„Do Ostravy jsem přijel z Edinburgu, kde jsem konzultoval s britským dramatikem a scenáristou Christopherem Hamptonem svoji novou operu o Franzi Kafkovi, kterou nyní dokončuji. Možná že se její premiéra uskuteční v pražském Divadle Archa. Mám v České republice řadu přátel, s nimiž jsem v minulosti spolupracoval. Patří k nim například vynikající filmový střihač Miroslav Janek," říká Philip Glass, který měl včera v Ostravě velmi nabitý program.

Vrchol minimalismu

Na otázku na dopolední tiskové konferenci, jak vnímá prostředí Gongu, kde se odehraje dnešní koncert, odpověděl: „Zatím jsem viděl tuto zajímavou budovu jen na fotografiích, zkouška mě teprve čeká. Ale ta fotografie mi připomíná dílo jednoho amerického výtvarného umělce, určitě zajímavá stavba," dodal skladatel.

Jeho Hudba o dvanácti částech, která zazní dnes v Gongu, vznikala v období mezi květnem 1971 a dubnem 1974. „Hudba Music of Twelve Parts (Hudba o dvanácti částech) stojí mimo časová měřítka. Když začne být jasné, že se nebude nic dít v běžném smyslu, začne se pozornost posluchačů upírat na postupné proměňování hudebního materiálu," sdělil skladatel před časem v jednom rozhovoru.

Podle Philipa Glasse patří toto dílo ještě do vrcholného období minimalismu. Společně s ním se v Gongu představí také členové jeho hudební formace, kterou založil před pětačtyřiceti lety Philip Glass Ensemble. V současné době je jejím hudebním ředitelem Michael Riesman a vedle Philipa Glasse ji tvoří Lisa Bielawa, David Cromwell, Stephen Erb, Jon Gibbon, Mick Rossi a Andrew Sterman.

Ostravské dny nové hudby 2013

Co jsou Ostravské dny nové hudby?Cílem Ostravských dnů nové hudby je umožnit mladým skladatelům jednak úzký kontakt s prestižními osobnostmi soudobé hudby (proto pouze 35 vybraných studentů), jednak pracovat s velkými orchestry, což je pro jejich další tvorbu a zkušenost v oblasti kompozice naprosto zásadní. Skladby si účastníci Institutu připravují pro Ostravské dny daleko dopředu, přivážejí už hotové kompozice a ve druhém a třetím týdnu Institutu se účastní jejich zkoušek pro festivalové provedení. Návštěvníci festivalu tak mají jedinečnou možnost seznámit se s nejnovějšími trendy v oblasti soudobé klasické hudby. 

„Jedná se o absolventy a většinou doktorandy prestižních univerzit z Evropy, USA, Kanady, Číny, ale také Jižní Ameriky. Mezi lektory nechybí jedna z nejznámějších skladatelských osobností Philip Glass z New Yorku. Hlavními lektory dále jsou skladatelé Peter Ablinger, Carola Bauckholt, Petr Kotík, Bernhard Lang, Helmut Oehring, Christian Wolff, Jon Gibbon, Michael Riesman a Charlemagne Palestine, kteří působí většinou střídavě v Evropě, ale také v zámoří," říká Michaela Kuklová z centra Ostravských dnů nové hudby.

Škola i festival

„Institut Ostravské dny to není letní škola v tradičním smyslu slova. Jedná se o vzájemnou prezentaci tvorby mladých skladatelů i zkušených lektorů, o otevřenou diskusi ohledně otázek hudebního myšlení, hudebních technik, estetik a východisek umělecké tvorby, která zahrnuje nejen akcenty hudební, ale též divadelní, literární a filmové.

Společným jazykem je angličtina. Mladí skladatelé rezidenti i lektoři tráví společný čas během celého dne. Skladby vybraných mladých skladatelů-rezidentů budou uvedeny na Ostravských dnech jako součást festivalového programu od 17. do 31. srpna spolu se stěžejními skladbami druhé poloviny 20. století také se soudobými opusy," vysvětluje Renata Spisarová, výkonná ředitelka Ostravských dnů nové hudby.