Mezi hudebníky, kteří dobyli velké haly, začínají být oblíbené návraty do klubů. Po menším pódiu a kontaktu s publikem se zastesklo i Michalu Hrůzovi.

„Posluchač si mnohem víc užije muzikanta ze dvou metrů než ze sta. Písničky takhle zblízka jsou trošku jiné, a navíc jsme pro toto turné připravili chronologický setlist,“ přibližuje jarní šňůru zpěvák.

PRŮŘEZ KARIÉROU

„Na jarních koncertech posluchači uslyší skladby ze všech mých desek,“ říká. Za svou dvacetiletou kariéru nahrál Michal Hrůza deset alb. „Odstartujeme úplnými začátky, budeme pokračovat skladbami, které jsme nikdy nehráli naživo, a skončíme u desky Sám se sebou. Možná zařadíme i skladby, které ještě nikdo nikdy neslyšel,“ slibuje úspěš-ný autor, který napsal hudbu nebo melodie k seriálu Vyprávěj a snímkům Lidice, Padesátka a Zakázané uvolnění.

Při práci na ústřední písni k filmu Špunty na vodě se Hrůza potkal s mladou zpěvačkou Nelly a pozval ji na své jarní turné jako předskokanku. „Nelly si se mnou zazpívá některý z duetů, jichž se před ní zhostily jiné dámy. Nechte se překvapit.“

V nedávné době Hrůza složil písně k filmům Ten, kdo tě miloval (duet s Annou K), Nad světem a Narušitel. O posledním z těchto snímků říká: „Jde o film, který režíroval velmi šikovný osmnáctiletý režisér David Balda. Pro mě je to obrovský talent. Dokázal pro svůj projekt získat velká herecká jména, včetně Stanislava Zindulky, Jiřího Dvořáka nebo Petra Kostky.“

NESMÍ SE TO PŘEHÁNĚT

K písni Narušitel natočil zpěvák tematický videoklip, v němž si sám zahrál ve vojenském kostýmu.

„Je to malá pocta našim vojákům, kteří osvobozovali tuto zemi ze západní části a byli za to potrestáni. Dodnes jsem nepochopil, proč se to dělo. Samozřejmě tím nechci říct, že si nevážím vojáků, co šli z východu.“

Přestože se Hrůza cíleně nevěnuje společenským tématům, dají se v jeho písních najít odkazy na bývalého prezidenta Václava Havla nebo Jana Palacha. „Z těch sto dvaceti písní, které jsem napsal, jsou tak tři až čtyři závažné. Nesmí se to přehánět,“ myslí si písničkář.

Po jarní šňůře se Michal Hrůza zavře do studia a bude pracovat na další studiové desce. Ještě není rozhodnutý, zda se na ní již hotové filmové skladby objeví.