Více než dvaadvacet minut dlouhý záznam z recitálu legendy československého protestsongu uvolnila ze svého archivu po téměř padesáti letech norská veřejnoprávní televizní a rozhlasová společnost NRK. Vznikl v Oslu na přelomu června a července 1969 během Krylova třítýdenního pobytu ve Skandinávii, kam jej z popudu československých exulantů pozval Norský studentský svaz.

Karel Kryl se poté ještě vrátil do Československa, ale v době norské premiéry pořadu 28. října 1969, v den výročí vzniku Československa, už pobýval v mnichovském exilu. Pětici svých písní Salome, Jeřabiny, Bratříčku, zavírej vrátka, Marat ve vaně a Rakovina doprovodil tehdy pětadvacetiletý zpěvák ilustracemi, jež kreslil ve studiu křídou na tabuli.

Emotivní vystoupení

Emotivní vystoupení, plné odkazů na okupaci Československa, stálo Kryla hodně sil. K působivé syrovosti a autenticitě celého záznamu přispěla i dojemná epizoda, kdy se při hraní „Bratříčka“ spletl a v angličtině žádal o nový začátek písně.

Ojedinělý je i záznam z festivalu MIDEM v Cannes, kde v roce 1968 vystoupila tehdejší špička československé populární hudby v čele s Karlem Gottem. Náročné publikum nadchla, a to nejen pěveckými výkony, ale i výborným slovním projevem v angličtině či francouzštině.