Vždy v polovině března se Plzeň stává místem, kde si dává dostavení špička české hudby. V západočeské metropoli se totiž slavnostně vyhlašují výsledky hudebních cen Žebřík, které vyhlašuje magazín iREPORT. Ředitel hudebních cen Žebřík Jarda Hudec připomíná, že příští rok 11. března se slavnostní večer bude v Plzni konat už po čtyřiadvacáté a program do DEPO2015 je již připravený. Více v rozhovoru s Jardou Hudcem.

Nikdy jste neuvažovali o tom, že byste slavnostní vyhlášení hudebních cen Žebřík přesunuli z Plzně do Prahy? Přeci jen v Plzni jste mnohokrát měnili místo jejich konání…
Osobně jsem si tuhle možnost nikdy moc nepřipouštěl, ale faktem je, že mnozí kolegové, kteří nejsou z Plzně a nemohou tedy být místními patrioty, přesun do Prahy několikrát navrhovali. V mnoha ohledech by asi byla organizace finálového eventu v Praze jednodušší, my se ale budeme snažit udržet Žebřík v Plzni a nepřetrhat už dost silné historické kořeny.

Letos v březnu se poprvé slavnostní vyhlášení Žebříku konalo v areálu DEPO2015, příští rok se tam vracíte. Vyhovuje vám tento prostor a proč?
Loni to byl doslova křest ohněm, ale na to, že jsme šli do prázdného a nezabydleného prostoru, jako úplně první akce, to nakonec dopadlo dobře. Mezitím DEPO2015 doznalo dost pozitivních změn, je provozuschopné a můžeme v něm využívat i některé nové prostory. Přesto na akci rozsahu Žebříku bude potřebovat přivézt do areálu spoustu techniky a vybavení.

Letošní březnové vyhlášení Žebříku bylo součástí projektu Plzeň 2015, v březnu příštího roku už ´najedete do normálního modu´. Byl letošní slavnostní večer díky spolupráci se společností Plzeň 2015 nějak výjimečný a pocítí v březnu roku 2016 návštěvníci slavnostního vyhlášení nějaký rozdíl?
Loni jsme si díky finanční podpoře mohli dovolit exkluzivní koncerty Richarda Müllera, Anety Langerové nebo Ondřehe Brzobohatého, a také jsme dostali příspěvěk na nezbytné vybavení DEPA.Ve spolupráci s Plzeň 2015 pokračujeme i nyní, dostali jsme výraznou slevu na nájemném, ale vysloveně finanční podporu, která by se použila na program, techniku, ubytování hostů, propagaci, na výrobu sošek o oceněné umělce atd. už bohužel nemáme.

Jarda Hudec (vpravo), ředitel hudebních cen Žebřík, letos v březnu na slavnostním vyhlášení v DEPO2015 spolu s Richardem Müllerem.

Kdo slavnostní vyhlášení hudebních cen Žebřík podporuje? Jaký bude rozpočet?
Rozpočet se pořád ještě tvoří, ale je jasné, že musí být výrazně nižší, nejen proto, že už nemáme finance od Plzně 2015. Doufáme, že nás podpoří město – primátor Martin Zrzavecký převzal nad Žebříkem patronát, ale zatím vůbec netušíme nic konkrétního. Snažíme se obnovit spolupráci s Plzeňským krajem, který byl ještě nedávno největší podporovatelem Žebříku – zatím to moc dobře nevypadá, ale nevzdáváme to. Věříme, že město Plzeň i Plzeňský kraj nenechají tuhle tradiční akci ve štychu, vždyť Žebřík je jedním z nejvýraznějších a nejletitějších kulturních projektů v našem regionu.

Během slavnostního vyhlášení vždy vystupují legendy i mladí začínající muzikanti. Kdo bude kterou generaci zastupovat příští rok v březnu?
Finálový večer koncipujeme jako nadgenerační, potkávají se na něm všem dobře známé osobnosti s novými talenty. Také jsme chtěli, aby akce byla žánrově co nejrozmanitější a jednalo se o výjimečná vystoupení. To se, doufám, docela povedlo: například slovenští hitmakeři No Name absolvují na Žebříku jediný koncert v západních Čechách a odstartují zde své velké turné k nové desce S láskou. Exkluzivní show chystají také Tata Bojs k vydařenému albu A/B, a moc se těšíme na stále populárnější kapelu Jelen. Na začátek vystoupí i jejich talentovaná zpěvačka Kateřina Marie Tichá. Velkou show lze očekávat od electroswingové senzace Mydy Rabycad i od nejpopulárnějšího českého rappera současnosti Marpa. Na druhé scéně bude opět kralovat Friky a mnozí další Djové. Akce na hlavní stage potrvá asi šest hodin a pak bude následovat after party až do rána.

Kdo bude slavnostní vyhlášení moderovat?
Osvědčená moderátorská dvojice se nemění: Tomáš Hanák a Barbora Poláková. Vzhledem k tomu, že se jedná i o úspěšné zpěváky, je dost pravděpodobné, že tentokrát kromě moderování budou i zpívat. Ale to si necháme jako překvapení…

Už jsou v prodeji vstupenky?
Předvánoční předprodej běží v Plzeňské vstupence i na dalších obvyklých místech. Vydali jsme limitovanou edici klasických vstupenek, i VIP passů, které zahrnují vstup do VIP lounge, konzumaci, parkování v areálu, vstup na after party a další výhody. Více na www.ireport.cz/clanky/akce-special/21567-hudebni-ceny-zebrik

A kdy vlastně odstartuje hlasování hudebních fanoušků a jak mohou hlasovat?
Hlasování startuje klasicky 1. ledna na www.anketazebrik.cz. Z lednového hlasování vzejdou nominace – pět nominovaných v každé z devíti kategoriích, pro které se bude hlasovat celý únor. A 11. března v DEPU osobně oceníme tři nejlepší v každé kategorii. K tomu bude předána i prestižní cena magazínu iREPORT, takže náš tradiční spolupracovník Václav Česák bude muset vyrobit celkem osmadvacet sošek.