Ředitel cen Jarda Hudec ohlásil, že se návštěvníci slavnostního večera mohou těšit na koncerty kapel Tata Bojs, No Name, Jelen, Mydy Rabycad, zpěvačky Kateřiny Marie Tiché a rapera Marpo. Očekávat se však dá, že dorazí desítky nominovaných muzikantů. Akci bude moderovat Bára Poláková a Tomáš Hanák. Herečka Bára Poláková však nebude na Žebříku pouze provázet posluchače, ale i s napětím očekávat, zda v úspěch promění jednu ze tří nominací. Vždyť loni vydala úspěšné album.

Bára Poláková: Žebřík? Ten si letos užiju. Odmoderuju ho, zazpívám, poslechnu si muziku…

Zpěvačka a herečka Bára Poláková je na Žebříku vlastně nováčkem. Slavnostní vyhlašování výsledků této hudební ankety se koná už po čtyřiadvacáté; Bára Poláková však Žebřík bude 11. března v DEPO2015 moderovat teprve potřetí. Jenže je nováčkem velmi úspěšným, neboť zároveň je nominována ve třech kategoriích za své album, které vydala v minulém roce a na němž je i velký hit Nafrněná.

Když jste v březnu roku 2014 uváděla s Tomášem Hanákem Žebřík poprvé, napadlo vás, že se o dva roky později budete v této hudební anketě ucházet o vítězství hned ve třech hudebních kategoriích?
Nejsem si jistá, jestli se v té době už plánovala deska. Myslím, že možná probíhaly první schůzky, a tak je možné, že jsem si to potají představovala a snila o tom, jak taky dostávám někdy nějakou cenu. Měla jsem dřív, ještě na DAMU, takové rebelské období, kdy jsem obecně cenami opovrhovala. Tvrdila jsem, že to není objektivní. Vždy mi přišlo, že spousta lidí není na to, aby někam posílala hlasy, a když jde o ceny odborné poroty, tak jsem si zase říkala, že o cenách rozhoduje jen úzká skupina lidí, která má svůj vyhraněný vkus. Dneska se na to ale koukám jinak. Je hrozně dobré a příjemné, když vás za práci někdo pochválí, ohodnotí, popřeje, ať se vám daří. A takovým projevem všechny ceny beze sporu jsou. Je to výraz toho, že to, co děláte, se někomu líbí. V umění je tohle, myslím, docela důležité. Dává to energii jít dál. Pro mne je taky strašně moc nabíjející, že se naše deska tak dobře prodává – zvlášť v dnešní době, kdy každý stahuje. Jsem maximálně šťastná.

Tomáš Hanák je zkušený 'žebříkovský' moderátor. Dostala jste od něj před tím, než jste v Plzni poprvé předstoupila před hudební fanoušky, nějakou dobrou radu?
On mi říká pořád dokola, abych se hlavně tak nestresovala, že o nic nejde. Možná, že letos už si to konečně uvědomím. Já jsem hrozný nervák. A každý, komu to říkám, se strašně diví, že zrovna do mne by to neřekl. Vedle Tomáše se cítím v bezpečí a učím se to tak neprožívat a víc si z toho dělat srandu.

Barbora Poláková a Tomáš Hanák při loňském Žebříku

Můžete prozradit, co je pro vás na Žebříku natolik významné či zajímavé, že jiné nabídky na moderování odmítáte, jak jste prozradila v jednom rozhovoru?
Já mám jednu špatnou zkušenost, a od té doby jsem se zařekla, že moderovat nechci. Všechny moderátory obdivuji, je to těžká disciplína. Je potřeba bystrost, rychlost, inteligence a schopnost improvizovat. Když mi volal tehdy Jarda Hudec (pozn. redakce: ředitel hudebních cen Žebřík) poprvé s nabídkou na moderování Žebříku, myslím, že jsem taky nejdřív odmítla. Ale ta muzika mě nalákala a Tomáš Hanák taky! Když to jde, tak posloucháme koncerty všech, kteří účinkují. Žebřík je jiný a skvělý v tom, že to je vlastně spíš takový dlouhý koncert než zbytečné žvanění, takže je to vždycky skvělá noc.

Na vašem facebooku je právě čerstvé video ze zkoušek kapely. Znamená to, že chystáte koncertní verzi vašeho alba? A zahrajete na Žebříku?
Ano, máme teď na začátku března před sebou tři koncerty v Malostranské besedě v Praze. Jsou to křty desky. Původně měl být jen jeden, ale nějak se to zvrhlo, o vstupenky byl zájem, a tak budou tři. Moc se na to těšíme. Turné jako takové k desce je plánované až na podzim. V létě pojedeme některé festivaly a na Žebříku zahrajeme. Jen krátce, ale zahrajeme. Myslím, že jsme po No Name, tak jestli nás nechcete prošvihnout, nechoďte se po nich raději ani vyčůrat.

Nejspíš jste měla hodně hektický poslední čtvrtrok loňského roku. Narodila se vám dcera Ronja, dokončila jste nahrávání alba, vydala jste jej, pak následovaly autogramiády, rozhovory… Když se na to zpětně podíváte, překvapuje vás, co vše jste zvládla?
Ano, překvapuje mě to stále. Ale teď po těch křtech musím zas zvolnit. Právě mi řekla paní uklízečka na chodbě našeho domu, že jsem asi hrozně nevyspalá. Já na to: 'jojo', a ona: 'no, je to vidět'. Tak to jsem zrovna nepotřebovala slyšet (smích).

A jaké jsou vaše první měsíce letošního roku? Co vše připravujete a zvládáte?
Právě že mám pocit, že úplně stejné. Je to takový vichr…, ale ono to tak je prý s miminkem vždy. Je ráno a najednou je večer. A kolem těch křtů se to vše tak nakupilo. Pořád řeším nějaké maily a telefony. A teď, poslední týden, jsem byla poprvé dva dny celé odpoledne mimo domov, právě na zkouškách a bylo to takové zvláštní. Ale plánujeme měsíční dovolenou, tak se strašně těším.

Půjdete na Žebřík letos s trémou? A co vás bude víc stresovat – to jak zvládnete moderování, nebo to, jak dopadnete v hlasování fanoušků v kategoriích Objev, Videoklip a Skladba roku?
Ne, ne. Myslím, že si to fakt poprvé užiju. Mám plnou hlavu Ronji a mlíka a všechno ostatní je druhotné. Báječné, ale druhotné. Pro mě je skvělé, že nás fanoušci vůbec vyesemeskovali mezi nominované, a rozhodně budu šťastná, když to proměníme. Ale když ne, tak se hroutit nebudem. Teda doufám. Když tak ji někomu seberu (smích).

Jak moc důležitá je pro vás zpětná vazba od fanoušků?
Je to moc důležité. Vůbec nezastávám názor, že je jedno jestli se to lidem líbí, hlavně, že já dělám to opravdické umění. Lidi jsou důležití. Vždyť pro ně to je.