Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jeho oficiální web Sugarman.org. „Z celého srdce vyjadřujeme upřímnou soustrast jeho dcerám, Sandře, Evě a Regan, a celé jeho rodině… Nechť jeho milá duše odpočívá v pokoji,“ píše se v prohlášení. Příčina smrti zpěváka uvedena není.

Rodriguez se narodil v roce 1942 v Detroitu přistěhovalcům z Mexika. Sám se naučil hře na kytaru a v 60. letech začal vystupovat v barech a klubech ve svém rodném městě a jeho okolí. Jeho dvě studiová alba Cold Fact a Coming from Reality v USA nevyvolala větší ohlas a Rodriguez se pak začal věnovat studiu filozofie, komunální politice a manuální práci na stavbách a v továrnách, aby uživil svou rodinu.

Hudebník Harry Belafonte zemřel ve věku 96 let
Zemřel hudebník a bojovník za lidská práva Harry Belafonte. Bylo mu 96 let

Přibližně o 50 let později se stal námětem pro švédského filmaře Malika Bendjelloula, který natočil dokument o tom, jak se dvojice fanoušků z Jihoafrické republiky před lety snažila Rodrigueze vystopovat a ověřit fámy o jeho smrti. Americký písničkář se v zemi po ukončení studiové tvorby shodou okolností stal fenoménem, i díky svým sociálně zaměřeným a provokativním textům, které oslovily posluchače v izolovaném a rasově segregovaném státě.

Inspirací bojovníkům proti apartheidu 

Jihoafričtí aktivisté bojující proti apartheidu našli v jeho textech inspiraci a považovali Rodrigueze za jednoho z hlavních světových umělců. Rodriguez tak dopomohl ke svržení apartheidu, aniž o tom věděl. Na konci 90. let pak v Jihoafrické republice odehrál několik koncertů, jeho hudba byla předtím populární také v Austrálii, píše web Variety.

Zdroj: Youtube

To vše zachycuje Bendjelloulův nízkorozpočtový snímek, který získal kromě Oscara pro nejlepší dokument také cenu britské filmové akademie. Po vydání dokumentu se Rodriguez objevil mimo jiné v talkshow legendárního Davida Lettermana a dvakrát také zavítal do ČR. V roce 2016 vyprodal pražské Forum Karlín, o dva roky později zahrál na festivalu Rock for People.