V úterý 12. června zemřel bubeník a zakládající člen kapely Colloseum Jon Hiseman. S kolegy z legendární jazz-rockové kapely - kytaristou Clemem Clempsonem a baskytaristou Markem Clarkem nedávno založili kapelu JCM a letos vydali desku JCM, ke které jeli i turné. Na něm se měli koncem května zastavit i v pražském Lucerna Music Baru.

Koncert ale pořadatelé museli zrušit, protože byl v dubnu Hisemanovi diagnostikován nádor na mozku. "Je nám velice líto, že vám musíme oznámit zrušení všech dalších koncertů evropského turné JCM. Jon Hiseman během turné onemocněl a byl mu diagnostikován nádor na mozku. Absolvuje co nejdříve operaci a váží si veškeré vaší podpory. Přeje si, aby vše dopadlo tak dobře, aby zbytek turné mohl absolvovat co nejdříve. Všichni se za něj a jeho rodinu modlíme a cítíme s ním," vyjádřila se k onemocnění svého kolegy kapela. Jon Hiseman bohužel onemocnění podlehl.

Na desce Heroes s kolegy uctili rockové hrdiny, kteří ovlivnili jejich muziku. "Ti hrdinové jsou lidé, se kterými jsme spolupracovali po mnoho let a už tu s námi nejsou. Po náhlém odchodu dvou z mých hudebních „hrdinů“ v úvodu roku 2017 jsem si najednou uvědomil, že jsem přišel o většinu lidí, kteří mi věřili a podporovali mě v mé vlastní hudební tvorbě. To mě přimělo k myšlence, že bych se měl pokusit vytvořit album, které bude obsahovat skladby a hudební nástroje, které jsou s nimi všemi spojeny. Hudbu, kterou si s nimi po celá ta léta spojuji," řekl v dubnu v rozhovoru pro Deník.

Prvním hrdinou byl pro Hisemana Graham Bond, který stál u zrodu míchání jazzu a rocku v Anglii s kapelou, která se jmenovala Graham Bond Organisation. A v jeho kapele byli Jack Bruce a Ginger Backer a Dick Heckstall-Smith. "Potom Jack a Ginger z kapely odešli a založili skupiny Cream. A já jsem nastoupil na místo Gingera Backera. S Grahamem Bondem jsem hrál po celé Anglii. Mezi další naše hrdiny patří Ollie Halsall, John Mole, Gery Moore, Larry Coryell nebo Alan Holdsworth," dodal Jon Hiseman.

Nyní se po bok těchto hrdinů zařadil on sám.

Colosseum byla první kapela, která kombinovala hudební žánry jazzu, rocku a blues.