Online reportáž

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ uvedla Ivana Gottová. Zároveň poprosila média o respektování soukromí rodiny a dodala, že bližší informace o posledním rozloučení budou zveřejněny na oficiálních stránkách. 

V polovině září Gott na svém facebooku oznámil, že trpí akutní leukémií a ambulatně se léčí ve Všeobecné nemocnici v Praze. "Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu," uvedl zpěvák s tím, že i přes několik druhů léčby onemocnění postupně přešlo v akutní leukémii. Se zdravotními problémy přitom bojoval i v roce 2016.

Snímky z akce Zlatý slavík, která se konala na přelomu března a dubna 1965 v Jeseníku.
OBRAZEM: Zlatý hlas Česka. Milovník žen. Jak šel čas s Karlem Gottem

Zpráva o úmrtí populárního zpěváka zásahla i prezidenta republiky Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše a ministra kultury Lubomíra Zaorálka. „Nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,“ uvedl twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman na počest mistra rozhodl o stažení vlajek na půl žerdi, a to jak v Lánech tak na Pražském hradě. Bude tomu tak až do zpěvákova pohřbu. 

"Karel Gott. Provázel mě od mládí. A každého z nás. Jeden z největších Čechů, které jsme měli tu čest zažít. Zemřel. Věřil jsem, že tu bude navždycky. Je mi to nesmírně líto. Zapálím svíčku a poslechnu si něco od něj z 60. let. Mistře, vážil jsem si Vás. Víc, než dokážu říct," napsal na svém facebooku Babiš. 

"Dnes celá naše země přišla o tolikrát zlatem oceněný hlas Karla Gotta. Byl jedním z mála umělců, který prošel desítkami let historie této země a získával uznání a obdiv lidí střídajících se generací. Jeho písně si zpívali lidé nejrůznějšího vzdělání a profesí. Karel Gott byl mimořádnou osobností, která nás dokázala spojovat. Čest jeho památce!" uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek. 

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) udělal málokdo pro dobré jméno Česka v zahraničí tolik jako Gott.

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě, aby se Česko rozloučilo se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem formou státního pohřbu v katedrále svatého Víta. "Navrhnu vládě, aby se uskutečnil státní pohřeb v katedrále svatého Víta. Myslím, že by si pan Gott zasloužil, aby se s ním lidé mohli takto rozloučit," řekl ČTK Babiš. Stejnou myšlenku později vyjádřil i Zaorálek. "Po konzultaci s rodinou Karla Gotta navrhnu vládě zorganizovat státní pohřeb," napsal na twitteru. Později Babiš uvedl, že v souvislosti s úmrtím Karla Gotta navrhne den státního smutku a stažení vlajek na půl žerdi. 

Před pražskou vilou zpěváka se již objevily první kytice a zapálené svíčky od jeho fanoušků. Internet zároveň zaplavily příspěvky jeho příznivců. Vyhledávání trhá rekordy, jen na Seznamu Gottovo jméno během hodiny hledalo přes 80 tisíc uživatel.

Zdroj: Youtube

Karel Gott byl nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby, který během kariéry vydal 293 sólových alb v zahraničí i na domácí scéně. Kromě tuzemska je populární i v Německu a Rakousku. Mezi lety 1965 až 2019 prodal přibližně 50 milionů nosičů desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni.  Mezi jeho nejznámější písně patří Být stále mlád, Čau, lásko, Den je krásný, Když muž se ženou snídá, Lady Carneval či Trezor. 

Medaile Za zásluhy I. stupně 

Zeman letos uvedl, že zvažuje, že Gottovi udělí vyšší státní vyznamenání. Chtěl ho ale ocenit až v příštím roce, aby si mohl cenu osobně převzít. Gott v roce 2009 získal od Zemanova předchůdce Václava Klause medaili Za zásluhy I. stupně.

Kamarád, vtipný člověk a vzor, vzpomínají na Gotta kolegové 

Jako na kamarádského a vtipného člověka vzpomínají na Karla Gotta jeho nejbližší spolupracovníci. Eva Pilarová, která s ním zpívala například ve filmu Kdyby tisíc klarinetů, přijala zprávu s velkým zármutkem. "Co k tomu mohu říct. Ať řeknu cokoliv, tak to vyzní jako fráze. A neříkat nic, to nejde, protože Karel znamenal pro spoustu lidí strašně moc. Mrzí mě to, když jsem ho viděla na oslavě jeho narozenin, tak mě nenapadlo, že je to naposledy. Je mi to moc líto, byl to kamarád," řekla zpěvačka.

Hudebník a organizátor festivalu Benátská! Petr Pečený si podle svých slov na Gottovi cenil zejména toho, že si uměl dělat legraci sám ze sebe. "To je u umělců jeho rozměru velmi neobvyklé. S Karlem jsme se naposledy potkali, když jsme za ním byli s Lou Fanánkem Hagenem u něho doma na Bertramce ohledně knížky vzpomínek, kterou psal. On od nás chtěl, abychom si vzpomněli na tu kapitolu, kdy jsme rozjeli akci Gott na hrad. Celou dobu vyprávěl vtipy a strašně jsme se u toho nasmáli. Strašně si vážím toho, že jsem ho mohl poznat a že jsme, myslím, byli přátelé," uvedl Pečený.

Zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová označila Gotta za svůj vzor na jevišti. "Znala jsem ho od svých studentských let, kdy mi dal příležitost být jeho hostem a dal mi mnoho užitečných rad. Měla jsem příležitost se od něho hodně naučit. Vždycky jsem ho obdivovala a měla jsem k němu úctu dodnes, i když jsme si už jako kamarádi tykali. Byl to obdivuhodný pokorný člověk, který miloval svoji profesi," sdělila Filipová.

Gottův dlouholetý spolupracovník Felix Slováček na dotaz České televize, jak si Gotta bude připomínat, řekl: "Já si ho nemusím připomínat, já ho mám v sobě. Mám ho úplně pod kůží, já ho mám pořád v srdci."

Olga Malířová Špátová, která s Gottem natáčela dokumentární film, na zpěváka vzpomíná jako na statečného a vyrovnaného člověka. "Měl by být pro nás vzorem tím, jak byl slušný a gentlemanský. Nikdy jsem nezažila člověka s tak velkou kariérou, tak velkým talentem a současně tak slušného a s takovou pokorou," uvedla.

Textař Michal Horáček označil Gotta za "posla dobrých zpráv i dobách, které nebyly zvlášť dobré". "Karel Gott byl v jistém smyslu více než člověk, byla to instituce. Jeho hlas provází celý můj život. Disponoval nějakým zvláštním kouzlem, které na mě tolik nepůsobilo, ale byl jsem svědkem toho, jak mohutně působí na spoustu lidí. On chtěl být vždycky poslem dobrých zpráv, což mu mnozí vyčítali, protože byl poslem dobrých zpráv i v dobách, které zvlášť dobré nebyly. Ale on nabízel jistotu a uklidnění a je vidět, že kápnul obrovskému počtu lidí do noty," sdělil Horáček.

"Všechna velká slova už byla řečena, takže mohu jenom dodat, že po Karlovi zůstane prázdno," podotkl hudebník Ondřej Hejma.

S velkou lítostí přijali zprávu o úmrtí Gotta také bratři Jan a Václav Neckářovi. "Měli jsme ho rádi, od doby, kdy začínal, byl něco jako zjevení. S mým bratrem (Václavem Neckářem) si stejně jako třeba s Waldemarem Matuškou nekonkuroval, protože každý měl své jiné publikum," uvedl hudebník Jan Neckář. "Pamatuju se, že když jsme ho na začátku šedesátých let poprvé viděli v televizi, naše maminka prohlásila, že jednou bude hrozně moc slavný. A nemýlila se," dodal.

"Slzy mě vhrkly do očí při té smutné zprávě. Karel byl vlastně kamarád, kterého měl každý rád. Mohl zpívat jakýkoli styl a vždy to bylo skvělé. Je pro mne moc smutné psát o něm v minulém čase," sdělila ČTK jazzová zpěvačka Jana Koubková.

Podle režiséra Zdeňka Trošky byl Gott vzácný člověk. Troška je šťastný, že s ním mohl pracovat, bylo tomu třeba tak při pohádce Z pekla štěstí 2. S Gottem točil i Jan Hřebejk, který dnes řekl, že by si přál mít Gottovu povahu. Herečka Jiřina Bohdalová kvůli svému pohnutí nechtěla odchod dlouholetého kolegy komentovat.

"Měl jsem štěstí, že jsem ho léta mohl znát. Karel Gott byl opravdu vzácný člověk, vzdělaný a inteligentní a přitom neuvěřitelně skromný, pozorný a vlídný," řekl Troška. Kdyby takových slušných lidí bylo více, dobře by bylo v naší zemi, dodal režisér, který do pohádky Z pekla štěstí 2 obsadil oblíbeného zpěváka do dvojrole Pánaboha a Lucifera.

"Došlo na Nietzscheho: Bůh je mrtev. Nebyl hrdina a věřil kdejaké konspiraci. Ale bavil lidi skoro 60 let, byl to hodnej člověk, byla s ním legrace, byl pozornej a pomáhal druhým. Jeho povahu bych si přál mít. Hvězdný život Karla Gotta se naplnil. Soustrast rodině a klobouk dolů," sdělil na twitteru Jan Hřebejk. Pro ČTK připojil vzpomínku na natáčení s Gottem, kde při nahrávání koncertu nezvládl jeden ze sboristů správně zazpívat tón.

"Karel Gott zakašlal, všem se omluvil a řekl: Promiňte, já jsem dnes nastydlý. A všichni věděli, že to nebyla jeho chyba. Měl tenhle typ pozornosti a já jsem si říkal, že jsem si nedovedl představit, že by mu kdokoli v tomto ohledu něco zazlíval. Setkal jsem se s ním mnohokrát, ale tohle mi utkvělo v paměti," řekl Hřebejk, který s Gottem natočil jednu z povídek v televizním cyklu Škoda lásky.

Úmrtí Gotta si všímají i zahraniční média. "Zemřel symbol československé hudby, věčný Zlatý slavík Karel Gott," informoval slovenský list Sme. "Davy ho milovaly před sametovou revolucí, milovali ho i po ní. I proto byl každoročně v anketě vyhlašován nejlepším zpěvákem. Mělo Česko ve své historii větší talent? Těžko," dodal list.

Jako o "přelomové zprávě" (breaking news) dnes o Gottově smrti informovaly například televize n-tv a Welt nebo weby veřejnoprávní televize ARD, magazínu Spiegel či listů Süddeutsche Zeitung a Bild. Ruská agentura TASS označila českého zpěváka za hvězdu světové populární hudby první velikosti.

Karel Gott na archivních fotografiích: 

"Velmi šarmantní Karel Gott očaroval generace posluchačů s písněmi jako Včelka Mája a Schicksalsmelodie. Pro řadu Čechů byl prostě jen Mistr - mistr populární hudby," konstatuje DPA, podle níž každá generace zná alespoň některý z Gottových hitů.

Karel Gott
Karel Gott ist tot, zemřel Sinatra Východu, reagují zahraniční média

Ve svém profilu DPA upozorňuje i na to, že Gott podepsal takzvanou antichartu zaměřenou proti hnutí za lidská práva Charta 77 iniciovanému Václavem Havlem a dalšími disidenty. Pro zruinovaný socialistický režim byl také důležitým zdrojem deviz. "Všechno bylo prominuto, když se Gott 4. prosince 1989 během sametové revoluce - demokratického přerodu v Československu - objevil na jednom ze shromáždění," míní DPA.

Zdroj: Youtube

Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni. Je mnohonásobným držitelem ocenění Český slavík (dříve Zlatý slavík). Dohromady jich získal 42, naposledy v roce 2017. V mládí chtěl být malířem a po ukončení školní docházky v Plzni se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Nebyl přijat, proto nastoupil na učiliště (ČKD) a obor elektromontér.

Publicisté: Fenomén jako Gott se již na hudební scéně neobjeví 

Za největší hudební osobnost české populární hudby označili hudební publicisté zpěváka Karla Gotta. Podle autora kolekcí hudebníkových písní vydaných ke Gottovým osmdesátinám Miloše Skalky i redaktora Lidových novin Ondřeje Bezra se již na české scéně podobný fenomén pravděpodobně neobjeví; v současné době ho nemůže nikdo nahradit. Také jeho proslulosti v zahraničí se zatím žádný zpěvák či hudebník nevyrovnal.

"S odchodem Karla Gotta jako by odešel kousek každého z nás," prohlásil Skalka. Dodal, že se zpěvákem skončila významná éra české populární hudby. Sám si hudebníka pamatuje jako člověka s neuvěřitelným rozhledem i rozletem. "Byl naprosto jedinečný, i v mezinárodním měřítku", uvedl publicista s tím, že ani na zahraniční scéně nezná nikoho, kdo by dokázal vyhrávat žebříčky popularity po tak dlouhou dobu.

Místo, které Gott na české hudební scéně zastával, již po něm nikdo neobsadí, řekl Skalka. Podobně se vyjádřil i Bezr. "V tomto rozměru takováto osobnost již nepřijde," prohlásil. Hudební scéna se podle něj změnila a funguje na jiných principech než v 60 a 70. letech, kdy Gott začínal. Je mnohem rozdrobenější. Také on zopakoval, že se zpěvák dokázal proslavit i v dalších státech v takovém rozsahu, v jakém se to žádnému jinému hudebnímu umělci nepovedlo.

"Je nezpochybnitelné, že byl největší persóna, kterou tato země v dějinách populární hudby vůbec měla," uvedl Bezr. Ve světle jeho velikosti je podle něj irelevantní, zda se jeho písničky někomu líbily nebo nelíbily. "Je to jeden z mála Čechů, kterého zná v naší zemi úplně každý," uzavřel publicista.

Během učňovských let se věnoval své další vášni - zpěvu. V 50. letech příležitostně vystupoval zároveň jako zpěvák – amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží, přičemž poprvé na sebe upozornil v roce 1957. U poroty sice zcela propadl, avšak dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry (např. Karel Krautgartner). Vedle svého zaměstnání v ČKD začal poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák. Přihlásil se také na konzervatoř. 

Zlatý hlas z Prahy

Jedním z výrazných milníků jeho kariéry byla nabídka v roce 1962 na angažmá do divadla Semafor od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tato dvojice mu napsala píseň Oči sněhem zaváté, která ovládla první příčku československých hitparád, stala se hitem roku a píseň Karlu Gottovi dopomohla k získání prvního Zlatého slavíka.

V den úmrtí Karla Gotta 2. října 2019 nosili k jeho vile lidé květiny a zapalovali svíčky.
Fanoušci Gotta se přišli poklonit památce zpěváka k jeho vile

V roce 1965 po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno. V tomto roce Karel Gott také vydal singl, který se později stal rock‘n’rollovým hitem – píseň Trezor, která je známá dodnes.

V 70. letech slavil Karel Gott v Československu velké úspěchy, často koncertoval, každý rok vydával minimálně jednu desku a také v tomto období vzniklo mnoho hitů – Kávu si osladím, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Je jaká je, Cítím, Zloděj dobytka a další.

Zdroj: Youtube

Vrchol kariéry pro něj znamenala osmdesátá léta. Právě tehdy si totiž naplno prosadil nejen v Československu, ale i v Sovětském svazu a v Německu, kde si vysloužil přezdívky Zlatý hlas z Prahy nebo Sinatra východu. Ještě před sametovou revolucí se stal národním umělcem, v listopadu 89 však zpíval na Václavském náměstí národní hymnu. 

V roce 1990 se rozhodl ukončit svou kariéru, přičemž na rozloučení uspořádal mamutí turné po sportovních halách v Československu a Německu. Právě úspěch turné jej ale donutil rozhodnutí přehodnotit. V následujícím roce byl uveden do Síně slávy hudebních cen Anděl. 

Zlom v osobním životě pro něj znamenal 7. leden 2008, kdy se v americkém Las Vegas oženil s Ivanou Macháčkovou. S tou má dvě dcery - Charlotte Ellu (*2006) a Nelly Sofii (*2008). Z nemanželského vztahu má Gott dvě už dospělé dcery Dominiku a Lucii. 

Kariéra Karla Gotta: 

Karel Gott na archivním snímku z roku 1963
Karel Gott mezi konzervatoří a rock´n´rollem. Startuje seriál Deníku
Čtvrtý ročník Mezinárodní televizní soutěže populárních písní o Zlatý klíč se konal v sále Grandhotelu Moskva-Pupp. Na snímku autoři vítězné písně "Proč ptáci zpívají" Jaromír Klempíř, zpěvák Karel Gott a textař Jiří Štaidl (zleva).
Karel Gott: Ze Semaforu do Monte Carla a zase zpátky
SLAVÍK SE VRÁTIL DO PRAHY. Zima 1967 a Karel Gott právě přiletěl z Las Vegas, i takové snímky ukazuje výstava.
Karel Gott: Sinatra Východu dobývá Cannes a Las Vegas
JEDNOU NOHOU V CIZINĚ. V roce 1971 Karel Gott zvažoval, že zůstane v Německu.
Karel Gott v 70. letech: setkání s Johnem Lennonem a Popelka
INDIÁNSKÁ PÍSEŇ LÁSKY. Karel Gott s německou herečkou a zpěvačkou Mary Roos.
Gottova 70. léta: na křídlech včelky Máji do Nashvillu a podpis Anticharty
DUET. „Kryla jsem našel v čilé debatě s Gottem, už si domlouvali tóninu,“ říká Jiří Černý
Revoluce za zpěvu dvou Karlů