Kultovní hudebník a držitel ceny Grammy zemřel v úterý poté, co náhle onemocněl bakteriální meningitidou, uvedla jeho rodina v prohlášení.

Britský kytarista Jeff Beck v Praze na terasách Jízdárny Pražského hradu (na snímku z 4. června 2014)
Zemřel Jeff Beck. jeden z nejlepších kytaristů všech dob. Bylo mu 78 let

Zesnulé hvězdě vzdali hold například sir Mick Jagger, zpěvák legendárních Rolling Stones, Brian Wilson, jeden ze zakládajících členů The Beach Boys, ale i mnoho dalších.

Absolutní vrchol hry na kytaru

„Jeff byl tak milý člověk, navíc vynikající ikonický, geniální kytarista - nikdy nebude další Jeff Beck,“ napsal na Twitteru Tony Iommi, kytarista skupiny Black Sabbath.

Kytarista Rolling Stones Ronnie Wood, který s Beckem hrál ve skupině Jeff Beck Group, uvedl, že má pocit, že tento svět opustil jeden z jeho „kapelních bratrů“. 

Zpěvák Rod Stewart zase řekl, že Beck byl jako z jiné planety. „Vzal mě a Ronnieho Wooda koncem 60. let do USA se svou kapelu Jeff Beck Group, neohlíželi jsme se zpátky,“ napsal na Instagramu.

Frontman skupiny Rolling Stones Mick Jagger ve své online pokloně Beckovi uvedl, že hudba ztratila jednoho z nejlepších kytaristů na světě. „Bude nám všem moc chybět,“ uvedl pod videem, na němž dvojice hraje společně. 

Rocková legenda a kytarista skupiny Queen Brian May konstatoval, že Beckův styl byl absolutním vrcholem kytarové hry a on sám byl zatraceně dobrým člověkem.

„Je mi líto, že Jeff zemřel. Byl to šéf. Byl nenapodobitelný, nenahraditelný,“ uvedl na Instagramu.

Svůj smutek nad touto zprávou vyjádřili také Gene Simmons a Paul Stanley z kapely Kiss. Baskytarista Simmons řekl, že mu zpráva láme srdce, a dodal: „Nikdo nehrál na kytaru jako Jeff“. Stanley, frontman Kiss, označil Becka za  jednoho z největších kytarových mistrů všech dob.

Ovlivnil mnohé muzikanty

Steve Hackett, kytarista skupiny Genesis, popsal Becka jako člověka, který na něj i na mnoho dalších měl zásadní vliv. Na Twitteru napsal: „Zpráva o ztrátě milované, významné kytarové legendy Jeffa Becka je zničující. Díky němu elektrická kytara zpívá… měl silný vliv na mě i na mnoho dalších.“

Legendární Ozzy Osbourne uvedl, že mu bylo velkou ctí znát ho a hrát s ním na jeho posledním albu. „Nedokážu vyjádřit, jak mě zarmoutila zpráva o odchodu Jeffa Becka,“ napsal na Twitteru frontman Black Sabbath.

Beckovi vzdala hold také americká rocková skupina Hollywood Vampires, kterou tvoří Johnny Depp, Alice Cooper, Joe Perry a Tommy Henriksen. Prostřednictvím sociálních sítí ho označila ho za skutečného inovátora. „Se zármutkem jsme přijali zprávu o odchodu našeho drahého přítele a kytarové legendy Jeffa Becka," uvedli Hollywood Vampires na Twitteru.

Poslední tour

Rocková hvězda ještě těsně před svým odchodem dokončila turné ke svému poslednímu albu s názvem 18, které natočila s hercem a muzikantem Johnnym Deppem.

Kytaristova rodina v prohlášení zveřejněném na hudebníkově oficiální stránce na Twitteru píše zatím prosí hlavně o klid. „S hlubokým zármutkem sdílíme zprávu o úmrtí Jeffa Becka. Po náhlém onemocnění bakteriální meningitidou včera pokojně zemřel. Jeho rodina žádá o soukromí, zatímco se bude vyrovnávat s touto obrovskou ztrátou,“ uvedla.