Smrt hudební legendy potvrdil pro server BBC jeho mluvčí. Aznavour hrál nebo vystupoval v 60 filmech a prodal přes 100 milionů hudebních nosičů. 

Narodil se v roce 1924 v Paříži jako syn arménských emigrantů, kteří utekli před Turky. Už za druhé světové války zpíval v kabaretech a po válce spolupracoval s Edith Piaf, pro kterou napsal řadu písní.

Inspiroval řadu hvězd

Později se osamostatnil a postupně se proslavil po celém světě a inspiroval řadu hvězd, které natočily coververze jeho hitů. Jsou mezi nimi Elton John, Ray Charles či Céline Dion. Známou La Bohème nazpívala česky také Hana Hegerová. 

Píseň La Bohème:

"Po boku Edith jsem strávil osm let. Byli jsme dobří přátelé – milenci, to prosím ne! Ale vážně, nikdy jí nezapomenu, co všechno mě naučila: o čem bych měl zpívat, jak se chovat na scéně, že musím respektovat publikum… Měla neuvěřitelný čich na dobré písně, autory, na mladé talenty. A máte pravdu, že byla první, kdo ve mne věřil a ponoukal mě k vlastní tvorbě," řekl v lednu v rozhovoru pro Deník.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde:

Písničky Charlese Aznavoura také často zpívá jeho dobrý přítel, španělský tenor Plácido Domingo. Především výjimečnou verzi Ave Maria z roku 1994, která se řadí k Aznavourovým vrcholům.

Francouzský Frank Sinatra

Legendární šansoniér, který zpíval v šesti jazycích, je označován za „francouzského Franka Sinatru“. Byl také vyhlášen největší umělcem 20. století podle televize CNN a dostalo se mu spousty cen a řádů od Zlatého lva z Benátek po nejvyšší francouzské vyznamenání, tedy Řád čestné legie. V roce 2017 byla slavnostně odhalena jeho hvězda na hollywoodském chodníku slávy.

Skladba Yesterday When I Was Young (Když jsem já byl tenkrát kluk)

Kromě hudební kariéry se věnoval také hraní. Asi nejznámější je jeho role ve snímku Françoise Truffauta z roku 1960 Střílejte na pianistu, zahrál si však také ve filmech Plechový bubínek, Honba za kytarami nebo Kouzelný vrch.

Aznavour navštívil Prahu naposledy letos v březnu, kdy se zúčatnil slavnostního zahájení Mezinárodního pražského filmového festivalu - Febiofest. Byla mu udělena cena Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Poté vystoupil na koncertu v Kongresovém centru Praha v rámci světového turné, kde zazněly jeho nejznámější písně.

Kromě jiného působil také jako diplomat a od roku 1995 byl stálým vyslancem UNESCO pro Arménii a v roce 2009 se stal arménským velvyslancem OSN ve Švýcarsku. Vzhledem k tomu, že jeho rodina utíkala před Turky, dlouhodobě bojoval za uznání arménské genocidy z roku 1916.

Charles Aznavour - Avec un brin de nostalgie