„Promiňte, je to tak čerstvý,“ potvrdil zprávu o úmrtí zpěvačky Hany Zagorové redakci serveru Extra.cz její manžel Štefan Margita.

Zagorovou dlouhodobě provázely zdravotní problémy. Její stav se začal zhoršovat poté, co v září 2020 dostala koronavirus s velmi těžkým průběhem. „Musela jsem se nakazit při jednom ze dvou letních koncertů, které jsme měli s kapelou Boom! Band Jiřího Dvořáka. Ze dne na den jsem měla vysokou horečku, a to jsem na sebe opravdu hrozně opatrná. Naštěstí jsem nekašlala, ale horečky stále neklesaly,“ uvedla před necelými dvěma lety v rozhovoru pro Deník.

Zagorová od mládí trpěla poruchou krvetvorby a roky musela pravidelně docházet na transfúzní oddělení. Kvůli tomuto onemocnění také přišla o možnost mít vytoužené děti. „Název mé nemoci zní paroxysmální hemoglobinurie – znamená to, že se rodí nekvalitní červené krvinky, které dřív odumírají,“ popsala sama zpěvačka ve své životopisné knize Naprosto nezbytná Hana Zagorová. 

Připomeňte si jeden z posledních rozhovorů Deníku s Hanou Zagorovou:

V roce 1989 Hana Zagorová podepsala petici Několik vět, což vedlo těsně před pádem komunismu k dočasnému zákazu činnosti.
Hana Zagorová o těžkých chvílích: Prošla jsem si obdobím, kdy jsem i plakala

Kvůli koronaviru sešlo i z plánovaného turné Konečně společně s jejím mužem Štefanem Margitou, které dlouho připravovali. Stejně tak už Hana Zagorová nebude svědkem premiéry muzikálu Biograf láska složeného z jejích písní, který chystají v pražském Divadle Kalich.

„Mou ctižádostí nebylo mít muzikál ze svých písniček, ale v posledních letech mi tři scénáře na muzikály došly a představte si, že dva z nich se jmenují Biograf láska. Takže nějaký význam to asi má a já vlastně beru, a to jsem vždy hlásala, každou písničku jako uzavřené divadelní představení. Tak jsem si řekla – proč ne?“ uvedla před přípravami muzikálu umělkyně. „Biograf láska je jedno z mých dětiček, protože já svoje písničky, kterých jsem natočila víc než devět set, beru od chvíle, kdy si je vyberu, za svoji rodinu,“ doplnila.

Od talentové soutěže v legendu

Hana Zagorová, rodačka z Ostravy, na sebe upozornila poté, co se s partou kamarádek ze školy přihlásila do pěvecké soutěže Hledáme nové talenty. Hned po soutěži za ní přišel šéf ostravského rozhlasu František Trnka, kterého zaujal její zvláštní sykavkový hlas, a pozval ji na natáčení několika písniček. Ve studiích pak pokračovala na brněnské JAMU.

Hana Zagorová
Hana Zagorová zemřela. Takto vzpomínala na rodnou Ostravu v posledních letech

Zpívala v Brně s Orchestrem Gustava Broma, v roce 1966 se stala zpěvačkou ostravské skupiny Flamingo, kterou vedl trumpetista a skladatel Richard Kovalčík, který jí také napsal hudbu k jejímu prvnímu hitu Svatej kluk. V Praze koncem šedesátých let spolupracovala s uskupením Sodoma-Gomora (Sodoma, Štědroň, Zagorová), pak s divadlem Apollo, potažmo Orchestrem Ladislava Štaidla, kde se seznámila se skladatelem Karlem Svobodou. Zpívala i s TOČRem.

Hana Zagorová a Petr RezekHana Zagorová a Petr RezekZdroj: Miroslav Dolejš

Texty jí psali různí textaři, nejvíce asi Pavel Žák, ale mnohé z nich si zpěvačka stvořila sama. „Abych řekla pravdu, texty mi dají hodně práce. Neumím si sednout a jen tak ‚od stolu‘ text vytvořit. Podařilo se mi to jen v několika málo případech,“ řekla v rozhovoru pro Deník zpěvačka, jejíž první opravdový hit Bludička Julie vznikl ve spolupráci s orchestrem Václava Zahradníka, s nímž také nahrála svoje první LP Bludička (1970). Postavu Bludičky si později zahrála v představení Kytice divadla Semafor.

Plodná byla i její spolupráce s producentem a baskytaristou Karlem Vágnerem, vzpomeňme například na jejich píseň Hej, mistře basu, s Petrem Rezkem nazpívala hit Duhová víla či Ta pusa je tvá. V repertoáru měla i šansony, s italským zpěvákem Drupim si střihla píseň Setkání, k níž napsala text. Na začátku osmdesátých let začala zpívat s Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem (písně Jinak to nejde, Ahoj, léto, Můj čas ze seriálu Sanitka). S Jurajem Kukurou, s nímž se sešla ve filmovém muzikálu Trhák, si dala hit Lásko, amore.

Zdroj: Youtube

Hana Zagorová byla dvakrát vdaná – poprvé za tanečníka Vlastimila Harapese a podruhé za už zmíněného pěvce Štefana Margitu. V roce 1989 podepsala dokument Několik vět, což ji přineslo problémy v podobě zákazu zpěvu. Po listopadu se krátce odmlčela, ale posluchači jí zůstali věrní. Do posledních chvil (myšleno před koronavirem) koncertovala, pravidelně vyprodávala pražskou Lucernu, s Markem Ztraceným si zazpívala v pražské O2 areně. A do toho vydala několik desek – na té nejnovější pracovala. Měla prostě chuť žít, ačkoli ji zdraví nesloužilo.

Hana Zagorová a Štefan Margita při natáčení Show Jana Krause v roce 2020Hana Zagorová a Štefan Margita při natáčení Show Jana Krause v roce 2020Zdroj: Show Jana Krause

Málo se o ní ví, že v dětství inklinovala i ke sportu, gymnastice. Chtěla se stát cirkusovou akrobatkou. „To jsem tehdy byla malinkatá holka, byla jsem hodně ohebná. Metala jsem salta, přemety, v podstatě už tehdy se u mě projevil exhibicionismus. Strašně mě těšilo, že dělám něco, co lidi – tedy aspoň v mém blízkém okolí – neumějí. Už tehdy se mi zdálo, že je príma, když něčím zaujmete, vzbudíte pozornost,“ řekla v rozhovoru pro Deník Hana Zagorová, která za svou kariéru získala devět Slavíků v řadě v letech 1977 až 1985.

Nazpívala přes devět set písní, je držitelkou mnoha platinových a zlatých desek. Za hudbu a zpěv získala mnoho prestižních cen a uznání. Uplatnila se také jako textařka, herečka a moderátorka.

Připomeňte si nejoblíbenější písně od Hany Zagorové:

Maluj zase obrázky

Zdroj: Youtube

Zima, zima, zima, zima

Zdroj: Youtube

Duhová víla

Zdroj: Youtube

Je naprosto nezbytné

Zdroj: Youtube

Za každou chvíli s tebou platím

Zdroj: Youtube

Já se vznáším

Zdroj: Youtube