Vypráví jej prostřednictvím původních písní Zdeňka N. Bričkovského, které zaranžoval skladatel David Rotter. „Zdeněk písničky napsal během jednoho letního odpoledne, když odpočíval na zápraží svého domu. V tom vedru k němu najednou začaly přicházet vánoční melodie, rovnou i s texty. Brnkal si je na kytaru a zároveň nahrával na diktafon. Během ani ne dvou hodin si uvědomil, že jich má deset a že tvoří ucelený příběh,“ vypráví Ruml.

Bričkovský pak podle jeho slov zahrál písničky dětem při hodině hudební výchovy, kterou učí, a tam se ukázalo, že je zaujaly. „Chtěly se je naučit, povídat si o narození Ježíška, o Marii… Tak se zrodil nápad nahrát písně na album a nabídnout je širší veřejnosti, což kvituju. Mám za to, že se dnes vánoční příběh málo připomíná,“ doplňuje Ruml.

Když jej Bričkovský s Rotterem oslovili ke spolupráci, neváhal. „Oba znali moje předchozí album Nahubu, z něhož pochází písnička, v níž jsem odcitoval Otčenáš. To asi sehrálo při jejich hledání vhodného interpreta svou roli. S Davidem jsme se navíc znali z jiných projektů. Hned jsem cítil, že Zdeňkovy písně jsou něčím, co ne že musím, ale chci udělat. Už i proto, že v nich poukazuje na to, že světlo se v nás rodí skrz Ježíše a že v nás může zářit po celý rok. Nejen o Vánocích,“ říká hudebník.

Úcta k věcem víry

O svém vztahu k „božím věcem“ přitom nijak zevrubně nepřemýšlí. „Beru je jako součást svého bytí. Jedním z důvodů může být to, že jsem pokřtěný, takže aniž by mě kdokoli z mé rodiny nabádal k tomu, abych chodil do kostela, našel jsem si tam cestu sám. K věcem víry cítím určitou úctu a pokoru. Těžko se o tom mluví, je to křehká věc,“ uvádí.

Jedinou známou z celkem jedenácti písní na CD Zapomenutý příběh (Warner Music) je koleda Narodil se Kristus Pán. „Do konceptu nám krásně zapadla. My ji ale hrajeme trochu jinak, než jak se hrává, tedy s velkým orchest- rem. Její text jsem se snažil jen tak říct, nepředvádím v ní hlasový um,“ usmívá se.

Vedle už zmíněných se na nahrávce podílel i dětský sbor Iuventus Gaudez z Rumlova rodného Jablonce nad Nisou a muzikanti, s nimiž spolupracoval na předchozích projektech ať jde o album písní Ježka, Voskovce a Wericha nebo Horáčkův Český kalendář. Tedy Josef Štěpánek (kytary), Rasťo Uhrík (kontrabas, baskytara), Martin Rufer (piano) a Jana Bezpalcová (akordeon). Rytmickou složku si zpěvák obstaral sám. Umělecká díla vytvořila speciálně pro obal tohoto alba výtvarnice Jitka Chrištofová.

Slovo Bolka Polívky

„Vzácným hostem je i herec Bolek Polívka, který protkal jednotlivé skladby průvodním slovem. Místy mě jeho výkon dojímá. V jeho hlase cítím celý jeho život, všechny jeho nabyté zkušenosti,“ říká zpěvák.

Většinu písní z alba (mimochodem k jedné z nich s názvem Králové vznikl epický videoklip, který je natočený jako Rumlova vzpomínka z dětství na osobní setkání se Třemi králi), živě představuje na turné. V rámci pražského koncertu, který je naplánovaný na 10. prosince do Divadla Radka Brzobohatého, se odehraje slavnostní křest CD, a to i za Polívkovy účasti.

„Věřím, že posluchače našimi písněmi potěšíme, že se při jejich poslechu zastaví, ztiší a nechají je na sebe působit. Slovy Bolka Polívky: Vánoce slavíme již po staletí, jsou to svátky, které mají člověka obrátit k sobě a zároveň k něčemu, co nás přesahuje,“ dodává Ruml.