Fotbalový stadion, z jehož útrob manažer Ivan Horník posílal legendární „kapry", „třicetník za kříž" a „čtyřicet kilo jablek". Kvanta hospod, o nichž by mohl vyprávět a také vyprávěl autor Švejka Jaroslav Hašek. A čtvrtým rokem tu mají i festival Žižkovská noc.

Za vstupenku v ceně 150 korun můžete absolvovat slušnou hudební túru: 26 klubů, 150 hudebních vystoupení. Nic podobného jsem jinde v Praze nezažil.

Pravda, kolem vršovické Krymské, kde bydlím, to také slušně žije, a nejen teď, když tu kdosi přelepuje cedule nápisem „Ruská?". Ale rozsah, v jakém se do toho pustili v sobotu na Žižkově, se jednoduše nikde nevidí.

Neměl jsem sice ambici soutěžit v počtu zhlédnutých vystoupení, ale i tak jsem si řekl, že zůstat na celý večer v Akropoli nebo na Nákladovém nádraží by bylo málo. Co třeba den absolvovat s některou z kapel? Sunshine, A Banquet, The Spankers? Budiž.

Aspoň bude punk 

Ale pak vidím, že jeden z mých facebookových přátel slaví narozeniny, zrovna během Žižkovské noci. Je mu 26. A na jednom z 26 míst hraje. Se začínající punkovou partou, co si říká Resumé, vystupuje v rockové pizzerii. Přijde mi to jako oxymóron, ale na Žižkově je možné všechno. Tak to aspoň bude punk, říkám si.

A byl. „Dodávka je v servisu," hlásí kytarista David Denke, takže bereme za vděk malou corsou. Automobil, který běžně používají ženy v domácnosti na denní nákupy, ale překvapuje: vlezeme se do něj čtyři i s dvěma kytarami a kombem. I když je to spíš šikovností nás, než německého výrobce.

Pizza Jimmi Hendrix

V rockové pizzerii mají sice pizzu nazvanou Jimmi Hendrix, ale jako splněný sen rockera zdejší stage zrovna nevypadá. „Dneska hrajem pro servírky a štamgasty," hlásí při obhlídce oslavenec, bubeník Martin Čech.

Aby nasál festivalovou atmosféru, dohání to lahví whisky a návštěvou na skok v Akropoli, kde hraje jeho kolega z práce. Ale zase jsme překvapeni. Jak se blíží sedmá večer, pizzerie se zaplňuje. Zvuk je dost strašný i na to, že je to punk.

O čem kapela zpívá, se třeba dovím příště. Ale energií tahle trojka dostává večeřící hosty na nohy. A někteří sem zjevně přišli i cíleně kvůli kapele. Tahle noc bude dlouhá. Ale nezapomenutelná. Příští zastávka? Třeba zrovna žižkovská hlavní stage: Akropole.

Osm hodinou se začínající kapelou Resumé

Žižkovská noc se začínající pražskou kapelou Resumé.

15.00: JDE SE NA TO! Prožít Žižkovskou noc s některým z velkých jmen by ale byla nuda, tak jsme se vměstnali do malého auta se začínající pražskou punkovou kapelou Resumé. Právě včas! Její bubeník Martin Čech totiž zrovna dnes slaví 26. narozeniny. „Už mám blíž k třicítce než dvacítce," hlásí. „Takže na to se napijem!" A hned cestou do zkušebny degustuje jeden z narozeninových darů, lahev whisky.

Žižkovská noc se začínající pražskou kapelou Resumé.

15.35: VE ZKUŠEBNĚ NA SMÍCHOVĚ. Resumé hrají teprve od konce loňského roku, ale už se jim to slušně rozjíždí. „Do června máme v plánu dvanáct koncertů," říká zpěvák, basák a autor textů, lídr této trojčlenné kapely Jan Bláha (vpravo), jinak též moderátor Českého rozhlasu Dvojky. Jejich rychlému postupu napomáhá i to, že Bláha provozuje na Smíchově nahrávací studio. „Nedávno jsme tady měli Ille s Mardošou z Tata bojs. A teď tu má dokonce něco nahrávat i Rytmus!" popisuje frontman kapely. Nevadí ani to, že hned po pár měsících vyměnili kytaristu. „Náš původní je moc vytíženej jinde, takže teď s námi hraje David Denke," ukazuje na kolegu v kšiltovce vlevo. Kapela má ještě chvíli času probrat vše potřebné, třeba…

Žižkovská noc se začínající pražskou kapelou Resumé.

16.10: …JAK SE VLÉZT DO CORSY? Dvě kytary, část bicích, tři členové kapely a jeden redaktor Deníku… Pro třídveřové auto zdánlivě „mission impossible". Přesto se dovnitř i na Žižkov zdárně dostaneme.

Žižkovská noc se začínající pražskou kapelou Resumé.

18.15: TAK TADY DNESKA HRAJEME. „Akropole to zrovna není," poznamenává Martin Čech při příchodu do jedné z žižkovských pizzerií. Ale i tady se koná Žižkovská noc. Čech si ještě na chvíli odskočí do zmíněné Akropole, hraje tam totiž jeho kolega z práce s indie popovou pražskou kapelou Make My Heart Explode. A když se pak vrací na svoji štaci, do rockové pizzerie na Koněvově ulici, je to notný návrat do reality začínající kapely hrající za cesťáky a potlesk. Ale jen na chvíli.

Žižkovská noc se začínající pražskou kapelou Resumé.

19.30: PUNK V ROCKOVÉ PIZZERII MÁ OHLAS. Kapela, která se dala dohromady teprve nedávno, a má obavy, aby v pizzerii nehrála jen pro servírky, se ale nestačí divit. Na její vystoupení se sejde slušná návštěva a vytvoří takovou atmosféru, že frontman Bláha nadšeně opakuje: „Ty kráso, Resumé jede!" A už myslí na další koncerty. V Modré Vopici nebo v květnu na Džbánu při tradičním narozeninovém vystoupení Tří sester, kde si Resumé odbudou premiéru na velké stage.

Žižkovská noc se začínající pražskou kapelou Resumé.

22.20: SETKÁNÍ S HVĚZDOU. Sunshine sice hrají v Akropoli a patrně za vyšší honorář než začínající Resumé, kteří za svoji show dostanou pětistovku ale pásek na ruce mají členové všech kapel stejný. Takže není problém setkat se v zákulisí se svými oblíbenci. „Nehráli jste špatně," povídá bubeník Resumé Čech lídrovi Sunshine Karlu Buriánkovi (vpravo) v Paláci Akropolis. Ještě si spolu udělají foto… „A teď valím na Baumaxu," plánuje Čech. Zatímco oba jeho spoluhráči už jsou doma, on si hodlá svůj večer ještě pořádně užít. I když všech 26 klubů na 26. narozeniny navštívit nestihne.