Zpěvák Martin Chodúr, historicky první vítěz soutěže ČeskoSlovenská SuperStar z roku 2009, je momentálně v jednom kole. Chystá další vystoupení, natáčí nové cédéčko, komponuje a píše texty. To byl také důvod k našemu rozhovoru.

Pro vaši chystanou ostravskou sérii koncertů jste si vybral velmi atraktivní a přitažlivý repertoár. Je to dramaturgický záměr, z něhož budou vycházet i další vystoupení v budoucnu, anebo je to výjimečné jen pro tuto příležitost?

Program složený ze slavných filmových melodií jsem se svou doprovodnou skupinu MACH uváděl v ostravském Parníku už v první polovině tohoto roku. Pro velký úspěch ho budeme uvádět i po zbytek letošního roku. Konkrétně 29. září, 27. října, 23. listopadu a 14. prosince. Posluchači, kteří na náš recitál přijdou, se mohou v mém podání těšit například na slavné, legendární a mnohdy už i kultovní melodie z filmů Tenkrát na Západě, Osobní strážce, Čtyři svatby a jeden pohřeb, Horečka sobotní noci, Snídaně u Tiffanyho, Růžový panter a Love Story. Mé příznivce pak v Parníku čeká i několik překvapení. A přiznám se, že už mám takřka rozmyšlený i repertoár, který bych v tomhle klubu rád uvedl v příštím roce.

Martin Chodúr se svou přítelkyní Ivonou Selníkovou. Na koncertech zřejmě vystoupíte se svou doprovodnou kapelou. V jakém složení bude hrát, došlo v ní v poslední době k nějakým změnám?

Doprovodí mě pochopitelně členové mé skupiny MACH, kterou tvoří význační a osvědčení ostravští muzikanti. Skupina bude v Parníku hrát v následujícím složení: Vlastimil Šmída klavír a akordeon, Patrik Benek bicí, Marian Friedl kontrabas a Zbigniew Kaleta saxofon.

Natáčíte svoje nové cédéčko. Můžete čtenářům prozradit, jaké skladby bude obsahovat, kdo je autorem hudby a textů?

Bude poprockové, celé v češtině a na rozdíl od mých předešlých dvou alb jsem chtěl, aby na něm všechno bylo co nejvíce soustředěné na můj hlas. Ke všem písním nového alba jsem si napsal hudbu a texty sám. Podobně jako předešlé album Manifest jsem je nahrál ve studiu PAT-BEN v Kravařích. Písničky z nového alba bych rád představil na koncertech v tuzemsku a na Slovensku, a přiznávám, že mám chuť vystoupit i na nějakém zahraničním festivalu.

A o čem bude nová deska?

Novináři se mě čas od času ptají, zda má současná tvorba zrcadlí to, co právě prožívám. A já odpovídám, že ano i ne. Nejsem totiž autor, který by nutně popisoval ve svých písních pouze události ze svého života. Jsem velmi explozivní autor a texty vytvářím v návalu určité nálady. Ta je kulminací jak mých pocitů, tak věcí, které prožívám. Věcí, které jsou v mých představách a které jsou ovlivněny knihami, které čtu, hudbou, kterou jsem v daném období poslouchal, anebo obrazy, které mě oslovily. Výsledná píseň je pak vlastně směsicí toho všeho. Finální „příchuť" jí pak dodává nálada melodie a doprovodu.

Změnil se Martin Chodúr výrazně od roku 2009, kdy vyhrál fenomenálně historicky první soutěž ČeskoSlovenskou SuperStar?

Myslím, že nikdy nezapomenu na to, odkud jsem vzešel, a že má úloha na tomto světě je zpívat. Ve všem, co jsem od SuperStar udělal, dávám jasně najevo, o co mi nejvíc jde. Být multižánrovým zpěvákem, který není doma jen v retro stylu. Vždyť já nezpívám jen jazz, swing nebo šanson, ale především pop a rock a nebráním se ani výletům do světa filmových melodií a třeba i muzikálu. Vážím si svého publika, které mě podporuje, a budu se snažit ho nikdy nezklamat. Naopak, chci ho v budoucnu co nejvíce překvapovat.

K vašim oblíbeným zpěvákům patří, pokud vím, Karel Gott. Kdyby vás v budoucnu oslovil a nabídnul vám účinkování na svých koncertech nebo v televizní show, přijal byste jeho nabídku?

Samozřejmě, proč ne? Krátce po vítězství v SuperStar jsem byl hostem dvou Karlových koncertů v Bratislavě a Karel mi pokřtil spolu s Ondřejem Hejmou i mé první album Let´s Celebrate. Loni mne pak Karel požádal, abych mu na jeho loňské album S pomocí přátel napsal na míru spolu s dalšími českými, slovenskými a německými autory novinkovou píseň. Tak vznikla píseň Právě vchází, a já se tak se svým dílkem objevil vedle písní z autorské dílny Chinaski, Vaša Patejdla, Radka Bangy, Michala Davida, Petra Bendeho, Ondřeje Brzobohatého a dalších. Dobrá společnost, ne?

Vím, že jste šťastný i v soukromí. Máte skvělou přítelkyni, s níž čekáte v lednu první děťátko. Co ještě Martinu Chodúrovi vedle zpěvu a lásky dává v životě smysl? Našel jste si třeba nějakého nového koníčka?

Hudba je u mě ještě pořád na prvním místě. Bez ní si svůj život nedovedu představit. Pořád nějakou muziku poslouchám, pořád něco zajímavého objevuji. Měsíc co měsíc své příznivce na mém oficiálním facebookovém profilu www.facebook.com/ martinchodurofficial seznamuji s alby, které jsem v daném měsíci poslouchal. A moc mě těší, že se tahle má aktivita u nich setkala s úspěchem. Mám radost, že se díky mně dostanou k hudbě, která by je jinak třeba minula, a to by byla škoda. A ve volných se nadále věnuji angličtině, která je vedle hudby mým největším koníčkem. Mám radost, že si řadu knih už mohu přečíst v originále. A taky rád vařím.

Chce zůstat Martin Chodúr natrvalo v Beskydech, anebo chce v budoucnu žít například v nějaké přímořské oblasti?

Změnu bydliště rozhodně nechystám. V Beskydech je krásně vlastně v každém ročním období. Jsou to hory, které ještě naštěstí příliš nezasáhl turismus a svět komerce. Neumím si představit, že bych trvale žil jinde než tam, kde právě žijeme. Kdybych si ale mohl vybrat pro náš život nějaké místo v zahraničí, rozhodně by zvítězila Andalusie na jihu Španělska.

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

Velkou radost mi udělal fakt, že si Hanka Zagorová na své novinkové album, které vyjde příští rok u příležitosti jejího kulatého životního jubilea, vybrala mou píseň On se vrátí. Napsal jsem k ní hudbu i text. Moc mě také překvapilo, že si vynikající operní pěvec Štefan Margita u mě objednal český text ke slavné americké písni One God. Chystá totiž s operními hvězdami Adamem Plachetkou, Dagmar Peckovou a Kateřinou Kněžíkovou pro předvánoční trh v příštím roce vánoční album a já budu díky jeho nabídce zase v dobré společnosti.