Peter Nagy, rodák se slovenského Prešova, se pro svět showbyznysu vlastně narodil. Předurčoval ho k tomu jeho hudební talent, navíc splňoval parametry toho, jak má takový idol dívčích srdcí vypadat. V osmdesátých letech, kdy na sebe upozornil písní Profesor Indigo, která v tehdejších televizních a rádiových hitparádách vystřelila z nuly na první místa, byl jednoduše pro mnohé zjevením.

Úspěchu zmiňované písně Peter využil a v roce 1983 poskočil v československém Zlatém slavíkovi z osmačtyřicátého na čtvrté místo. V témže roce mimochodem získal Zlatého Diskoslavíka díky hlasování lidí z padesáti pražských diskoték. Následně, po skončení povinné vojenské služby, založil doprovodnou kapelu Indigo. A naplno tím rozjel svou muzikantskou dráhu.

Postupně sázel jeden hit za druhým - Kristínka iba spí, Chráň svoje bláznovstvá, Láska je tu s nami, Poďme sa zachrániť, So mnou nikdy nezostarneš, Sme svoji, Aj tak sme frajeri a podobně. Všechny dodnes patří ke generační výpovědi jeho československých vrstevníků, jakými byli Miro Žbirka, Richard Müller či Elán.

V roce 2011 vydával reprezentativní dvoudiskový výběr „…more piesní“, který obsahuje i jeho srdcovky, třeba písničku Rozhĺadňa 25 z alba Labute a havrany.

„Zpívá se v ní – ‚postavil som si rozhľadňu, z kameňov mojich rokov, je čas byť vysoko nad vecou, ono je ťažké nezblbnúť, keď všetci idú dvesto, sfetovaní reklamou…‘. Je tedy jednoduchým shrnutím toho, co si myslím o současném světě – že lidé podlehli něčemu, čemu se odborně říká konzum teror. Nechají se vydírat reklamou, berou si úvěry, mění svůj celý životní styl, jen aby vydělali co nejvíc peněz. Často ale zapomínají, že život je strašně krátký. Že kvůli tomu, aby ukázali, jak luxusně si žijí, hazardují s roky, které už nevrátí,“ uvedl tehdy v rozhovoru pro Deník Nagy.

Se skupinou Indigo nahrál sedmnáct alb, která vždy patřila k nejprodávanějším titulům na hudebním trhu (alba Chráň svoje bláznovstvá se prodalo 480 tisíc nosičů a alba Mne sa neschováš až 600 tisíc nosičů). V hlasování ankety Zlatý slavík získal dvakrát bronz, jednou stříbro a v roce 1985 titul Zlatý slavík.

Peter Nagy si svoji popularitu drží dodnes – koncertuje a patří k jedněm z nejsympatičtějších i nejkomunikativnějším umělců vůbec. Jeho smýšlení je navíc stále pozitivní a česko-slovenské. „Nemyslím si, že se rozdělení našich zemí projevilo na horším vnímání slovenských písniček Čechy a českých Slováky. Viděl jsem například skvělý koncert Olympiku, během něhož Slováci vstali a zpívali společně s ním Osmý den schází nám nebo Slzy tvý mámy… To samé se stává i mně, kde si lidé pobrukovali Láska je tu s nami nebo Kristýnka iba spí, Sme svoji,“ vyprávěl.

V posledních letech je podle něj snahou médií česko-slovenský mediální trh zase sjednotit, což se daří. „Ukazuje se, že Češi a Slováci jsou natolik lenivé národy, že se nikdy hádat nebudou,“ řekl v rozhovoru pro Deník.

Dlouholeté přátelství 

Petera Nagyho pojilo dlouholeté přátelství s Vašem Patejdlem, který zemřel přesně před měsícem.

„Děkuji za všechny krásné věci, které jste pro lidi udělali. Je těžké se loučit bez frází a frází. Umělec je vždy jako motýl. Chce létat, i když už nemůže. Chce být tam, kde je světlo. Tak šťastný let do nekonečna. Takhle se s tebou loučím… S písničkou, kterou jsme spolu nazpívali… jasně, ale upřímně. Peter,“ napsal zpěvák na sociální síť den před pohřbem s Patejdlem a přidal společný duet Motýle zblízka.

Zpěvák, skladatel, textař, producent, fotograf Peter Nagy je z umělců, kteří se řadí do kategorie „sympatičtí“. Je radost s ním pobýt a povyprávět, protože je nezáludný a stále pokorný vůči celém svém konání.

close info Zdroj: Deník zoom_in Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. letTaké jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?Potom je nový seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna bude v Deníku každou středu vycházet seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století. Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.Všechno odstartoval Michal David, následovali Stanislav Hložek s Petrem KotvaldemDalibor JandaIveta BartošováMichal PenkSagvan Tofi, Marika Gombitová a Peter Nagy. Postupně se pak přidají další hvězdy naší pop music. Příběhy českých a slovenských zpěváků a zpěvaček najdete na www.denik.cz/osmdesatky.

Deset největších hitů

Profesor Indigo

| Video: Youtube

Aj tak sme stále frajeri

| Video: Youtube

Poďme sa zachrániť

| Video: Youtube

So mnou nikdy nezostarneš

| Video: Youtube

Kristínka iba spí

| Video: Youtube

Chráň svoje bláznovstvá

| Video: Youtube

Sme svoji

| Video: Youtube

Korálky od Natálky

| Video: Youtube

Láska je tu s vami

| Video: Youtube

S nohami na stole

| Video: Youtube

Typický znak
Peterovým typickým znakem je jeho blonďatá vlnitá hříva. Navíc má charakteristický hlas, který je v běhu času naprosto nezaměnitelný s jinými českými a slovenskými interprety.Největší šlágr
Profesor Indigo. Peter měl a má mnoho šlágrů, ale tento byl výjimečný tím, že nastartoval jeho uměleckou kariéru. „Profesor Indigo, něpochopí, žije si zavretý, do definícií, profesor Indigo, dávno už nevidí, že je tu obloha, z ktorej dýcha, že je tu láska čo mu chýba…“Zlatý slavík
Může se pochlubit tím, že se stal v roce 1985 Zlatý slavíkem. Tuto anketu popularity „okupoval“ dlouhá léta Karel Gott, ale Peter jej dokázal porazit. Totéž se v následujících třech letech podařilo jen Daliboru Jandovi.Citát
„Měl jsem to štěstí, že jsem vždycky žil v rozporuplné době, která ale byla velmi inspirativní. Takže ano, jde o mé prožitky, ale i poznatky.“Česko-slovenské vztahy
Podle Petera se na nich nic nezměnilo. Spíš je rozdělení republik vzájemně posílilo. Mezi českými muzikanty je podle jeho slov mnoho přátel, s některými nazpíval i desku duet – například s Petrem Jandou, Jankem Ledeckým nebo Petrem Mukem.Co možná nevíte
Měl období, kdy se věnoval fotografování. Jeho objektem byly často exotické ženy a přírodní scenérie. Své snímky vystavoval v Bratislavě, ve Vídni i v Praze. Kolekci fotografií zmiňovaných exotických dívek pořídil na Kubě, Kostarice, Kanárských ostrovech, Singapuru a Namibii.