Návratem k zlaté éře gramofonů je čerstvá nahrávka folkové skupiny Zrcadla. Důkazem je právě vydaný hudební nosič Večírek Hitachi. Deska dostala název podle úvodní písně. To, jak LP vznikalo, proč se Zrcadla rozhodla pro klasickou černou vinylovou desku, a mnohé další nám osvětlil Pavel Morysek z Klenčí.

„Předně musím říct, že desku jsme připravovali dva roky, její natočení nám trvalo čtyři dny a z 97 % je natočená živě. S Václavem Váchalem jsme odstěhovali jeho kdyňské nahrávací studio nahoru na sjezdovku Sádek do chaty. Kluci ze Sněhařů byli tak laskaví a zapůjčili nám ji. Tam a také v lese jsme pořizovali záznam. Byli jsme stranou civilizace, vychutnávali si atmosféru tamního prostoru," uvedl v úvodu představování desky Morysek s tím, že desku pak zhruba týden ´míchal´ s Váchalem jeho kolega ze Zrcadel Karel Dvořák s Janem Lstibůrkem: „Václav a já jsme to pak masterovali."

Proč se Zrcadla rozhodla pro LP, nikoli jen pro CD?

„Klasická gramofonová deska je věčná, myslíme si, že CD bude mít krátkou životnost. Já osobně všechnu muziku, pokud to je možné, poslouchám na gramofonu a takových je nás spousta. V minulosti, mezi 80. a 90. lety, jsme vydávali nahrávky na kazetách i CD, nikdy jsme však neměli šanci vydat samostatný ´vinyl´, i když jsme po tom moc toužili. Večírek Hitachi, jak jsme LP pojmenovali, nám tuto touhu po 26 letech existence Zrcadel naplnil, navíc součástí desky je i CD jako bonus do auta," poukazuje Morysek s tím, že z vinylu jde úplně jiný zvuk a bude mu patřit budoucnost.

Nová deska folkové kapely Zrcadla je vlastně výtvarným dílem.

„Pro nás je tato vinylová deska a její obal kus výtvarna, jímž jsme si hlavně chtěli udělat radost. Karel Dvořák který je sochař, navrhl obal. Karel se na tom ´vyvztekal´ několik měsíců, když ho připravoval. Obal je prolisovaný, jsou na něm použité různé výtvarné techniky i některé unikátní postupy," upozorňuje Morysek a pokračuje: „LP vzniklo i z toho důvodu, že jsme věci, které hrajeme, chtěli konečně natočit a splnit nejen přání nás, ale i těch, kteří se kolem nás motají a neustále nám říkali, abychom už něco natočili a splnili, co jsme slíbili."

LP Večírek Hitachi bude mít první křest poslední týden v srpnu na 39. ročníku festivalu Mohelnický dostavník. „Jediný křest tady v regionu se uskuteční 6. září na Mlejnfestu v Červeném mlýně," zakončil Morysek.