Start bude u výstaviště Černá louka. Pakstezka povede přes řeku Ostravici po Hradní lávce na Slezskoostravský hrad. Pokračovat bude kolem kostela svatého Josefa, židovský hřbitov přes jízdárnu na Vlčkově ulici kzoo až na nejvyšší vrchol haldy Emy.

Tam ale povede jiná trasa než ta, na kterou byli lidé dosud zvyklí. Musejí se totiž vyhnout místům, kde z puklin na povrch vycházejí potenciálně nebezpečné plyny. „Nahoře chceme na jaře vybudovat vyhlídkovou plošinu, peníze na ni už máme, záleží ještě na souhlasu vlastníka,“ informoval Mojmír Nováček z Klubu českých turistů Moravskoslezské oblasti. Z plošiny bude výhled jak na zajímavá kouřící místa na svahu haldy, tak na centrum Ostravy, a při dobré viditelnosti i dál na Beskydy. Naučná stezka pak zatočí údolím Burňa k muzeu Keltičkova kovárna a slezkoostravské radnici. Končit bude na mostu Miloše Sýkory.

Ostrava i kraj jsou na naučné stezky bohaté


Z12 naučných panelů je osazen zatím jeden u slezskoostravské radnice. „Zbytek připravujeme, chceme stezku otevřít 24. dubna na Den země,“ řekl Nováček. Ze zajímavých míst po její trase vypíchl například historickou stavbu – barokní kostel svatého Josefa. „Významná je ale i cesta, která vede kolem. Je to stará císařská silnice,“ sdělil Nováček. Na naučné panely a vyhlídkovou plošinu získali turisté peníze od Nadace OKD, Nadace Landek, programu Prazdroj lidem a úřadu Slezské Ostravy.

V celém Moravskoslezském kraji je naučných stezek přes 50. V Ostravě mají turisté a další zájemci k dispozici naučnou stezku Starý Svinov kolem přírodní rezervace Rezavka, naučnou stezku Proskovické louky, naučnou stezku Landek a také hornickou naučnou stezku po muzeu. Ve výstavbě je naučná stezka Starý Zábřeh.

Všechny články k haldě Emě ČTĚTE ZDE!