Autorka článku si všímá toho, že se v dole Michal konají divadelní představení a džezové koncerty, po vítkovických vysokých pecích se procházejí turisté, opuštěné skladiště na Stodolní ulici obsadily bary a restaurace a nyní se tam baví lidé. „Hromady rezivějícího železa a uhelný prach nevypadají jako ideální katalyzátory kulturního oživení. Ale dřívější hornické město, které ztělesňovalo ponurost komunistické éry, své průmyslové dědictví přijímá,“ píše The New York Times.

Americký deník připomíná, že těsně po revoluci chtěli místní minulost vymazat a stavět nové věci, pak ale město začalo hledat možnosti, jak zpustlé památky oživit. V této souvislosti zmiňují bývalý průmyslový areál Dolní oblast Vítkovic přezdívaný „ostravské Hradčany“, kam bylo před třemi lety umožněno chodit veřejnosti na prohlídky a který se má v následujících letech stát centrem vědy, kultury a turismu.

Celý článekThe New York Times o Ostravě najdete ZDE!

Noviny například zmiňují amerického zpěváka Davida Byrneho, který do Ostravy přijel minulé léto, když se účastnil festivalu Colours of Ostrava, a který byl návštěvou průmyslového areálu fascinován. „To místo je úžasné ve své strašné kráse, je podobné továrně v Essenu. Části některých turbín vypadají jako vetřelci nebo sochy na Velikonočním ostrově,“ citují noviny zpěváka.

Nový život se podařilo vdechnout také dvěma bývalým dolům, Hlubině a Michalu. Hlubina se pro návštěvníky otevře v květnu a bude hostit taneční party a umělecký happening. Důl Michal nabízí džezové koncerty, výstavy či prohlídky už od roku 2000, kdy byl znovuotevřen pro veřejnost. Největším turistickým lákadlem je přitom podle autorky článku Stodolní ulice s desítkami barů a restaurací, které se objevily místo opuštěných skladišť.

Důl Michal láká na parní stroj, Hlubinu obsadí punkrockeři

Průmyslové památky v Ostravě zahajují novou sezonu. Nač se mohou návštěvníci těšit? Například národní kulturní památka důl Michal v Ostravě-Michálkovicích nově nabízí v rámci prohlídky areálu možnost zhlédnout zrestaurovaný parní stroj z roku 1893. „Nemáme možnost návštěvníky vést na exkurzi do podzemí, bylo zasypáno. Ale důl Michal je zajímavý díky původnímu strojnímu vybavení,“ podotkla Martina Stabravová z Národního památkového ústavu v Ostravě, který má důl ve správě.

Vedle toho se tu budou konat divadelní představení, výstavy, koncerty či závody RC autíček. „Pořádají se tu i svatby, módní přehlídky či konference. Letos připravujeme například akci, při které budou návštěvníci stavět těžní věž ze stavebnice Merkur. Návštěvnost dolu postupně stoupá, doprovodných akcí organizujeme hodně, a to i takové, kde mohou návštěvníci něco tvořit a podnikat,“ uvedla Stabravová.

Důl Michal se veřejnosti otevřel v roce 2000 a od té doby se postupně obnovují další místnosti a prodlužuje se prohlídková trasa. Důl Hlubina, který je částí národní kulturní památky v Dolní oblasti Vítkovic, podobné akce pro veřejnost připravuje.

„Moravskoslezský kraj pro letošní rok uvolnil prostředky ve výši deset milionů korun především k zajištění provozu areálu, průvodcovské trasy, oprav jednotlivých budov, inženýrských sítí a technologických zařízení tak, aby bylo možno do těchto budov vrátit život a smysluplně je využít pro společenský život. Pro částečné pokrytí nákladů provozu areálu je možno některé objekty, které nejsou národní kulturní památkou, pronajmout k podnikatelské činnosti,“ informovala Šárka Vlčková, mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, který na sklonku loňského roku získal Důl Hlubina do svého vlastnictví a jehož správu zajišťuje sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice.

Pořádně „živo“ by mělo být v dole Hlubina 1. května, kdy se ve starých koupelnách koná den otevřených dveří v rámci celé společnosti Vítkovice Machinery Group. Lidé si tam budou moci prohlédnout vizualizace budoucí podoby Hlubiny, vystoupí tam punkrocková kapela či performeři. Celá národní kulturní památka, zahrnující důl, koksovnu a vysoké pece Vítkovických železáren, bude po zimní přestávce opět zpřístupněna od 2. května. Prohlídky areálu se budou konat v sobotu a v neděli v 10, 12, 14 a 16 hodin.