Stálá muzejní expozice nazvaná „Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje historii firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 až do znárodnění československé části koncernu po druhé světové válce. Součástí výstavy jsou také kolekce obuvi a obuvnických strojů. Nechybí ani expozice o historii a současnosti zlínského filmu, významný prostor dostala také část věnovaná fondu cestovatelů, a to nejenom těm nejslavnějším – Jiřímu Hanzelkovi a Miroslavu Zikmundovi. Jádrem expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně je zlínská architektura, zdejší urbanismus a také průmyslový design, jehož kolébkou je právě Zlín. Jsou zde rovněž vystaveny práce českých umělců evropského formátu první poloviny 20. století.

Zlín je stále velmi atraktivní pro milovníky architektury, zejména funkcionalistická architektura - typické domy z červených režných cihel zasazené do všeobklopující zeleně.

Současný Zlín je však mnohem rozmanitější. Místní zoo patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším zoologickým zahradám v České republice. Rozlehlé přírodní expozice se společným chovem mnoha druhů zvířat, tropická hala Yucatan, nová expozice Etiopie, průchozí výběhy a voliéry, romantický zámek Lešná i krásný park ji řadí k výjimečným nejen u nás, ale v celé Evropě.

Na své si přijdou také milovníci hradů a zámků, kostelů či moderního stavitelství. Autorkou nejnovější dominanty krajského města je světoznámá architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná. Komplex Kulturního a univerzitního centra stojí v samotném středu města. Vynikající akustika velkého sálu polyfunkční budovy láká do Zlína fanoušky kultury i věhlasné umělce z celého světa. Milovníci moderního umění ocení moderní architekturu nového sídla Filharmonie Bohuslava Martinů.

Být ve Zlíně a nenavštívit „jedenadvacítku", to je jako být v Paříži a nevyšplhat na Eiffelovku. Správní objekt firmy Baťa č. 21, tzv. zlínský mrakodrap, byl v době svého dokončení druhou nejvyšší civilní budovou v kontinentální Evropě. Jedenadvacítka byla a stále je proslulá výtahem s kanceláří šéfa a vyhlídkovou terasou na střeše, která poskytuje nezapomenutelný pohled na Zlín z ptačí perspektivy.