Během prohlídky projdou děti víc než dvacet hradních zastavení. V rámci hodinového okruhu navštíví černou kuchyni, ložnici Berchtoldů, hradní studnu, zbrojnici nebo vyhlídkovou věž. Součástí dětské vstupenky je speciální průvodce s pastelkami. Tam si malí návštěvníci můžou zaznamenat třeba setkání s místní mumií nebo lípou neviny, která prý roste kořeny vzhůru. S drobnou tiskovinou se můžou zabavit i nenásilně poučit, najdou v ní kromě omalovánek a poutavých ilustrací i bludiště, hádanky a spojovačky. Jako důkaz „dobytí" hradu si můžou do svého průvodce S pastelkami po hradě vlepit vstupenku a opatřit dokument hradním razítkem.

Během turistické sezóny se až do konce září budou prohlídky pro děti konat denně v 11.00 a 14.00 hodin kromě pondělí, a tak je kromě rodin s dětmi můžou využívat i školní kolektivy. Objednávku lze uskutečnit i přes online rezervaci na webu hradu http://www.hrad-buchlov.cz/rezervace-prohlidky/. V rámci prohlídkových okruhů uvidí návštěvníci i výstavu herbářů z hradní knihovny a nově osázenou "čertovu zahrádku", kde se můžou seznámit s pěstěním bylinek a koření.

Půlroční „oživení" hradů bývá na Buchlově už tradičně dík jeho vynalézavému kastelánovi a dobré spolupráci s Národním památkovým ústavem mimořádně zdařilé. Buchlovské noci s Černou paní, které se konají od roku 2006, přilákaly na hrad tisícky zvědavých návštěvníků.

V rámci těchto nočních prohlídek jsou v sugestivní autentické atmosféře jeho prostor - mučírnu nevynímaje - předváděny improvizové scény ze života hradu za přítomnosti různých postaviček z místních legend. Patří mezi ně například bezhlavý rytíř, mrtví templáři nebo hradní skřet.

Mezi další velmi populární hradní akce patří vaření dobových jídel, kovářské sympózium nebo pořádání divadelních představení. Letos se chystá i spolupráce s nejnavštěvovanějším „kolegou" ze Slovenska – Oravským hradem.

Jestli zvažujete, kam se o prázdninách podívat, nezapomeňte na mapě vyhledat nikdy nepobořený a nedobytný hrad Buchlov. Tato majestátná dominanta Chřibů, která byla loni vybrána čtenáři iDNES za nejkrásnější památku České republiky, se vypíná v blízkosti zámku Buchlovice, poutního místa Velehrad, Archeoskanzenu Modrá, Baťova kanálu a spousty dalších lákadel regionu. Víc o Slovácku, které bylo loni oceněno jako excelentní evropská turistická destinace EDEN, najdete na www.slovacko.cz nebo www.vychodni-morava.cz.