Město leží východně od Prahy na rozhraní středního Polabí a předních výběžků Středočeské vrchoviny. Rozprostírá se v mělkém údolí říčky Šembery, kudy prochází Naučná stezka Zahrady a její druhá část Údolím Šembery. V těsné blízkosti stezky minete kulturní památku Tuchorazskou tvrz s věžovitou bránou, která je opět po letech otevřena veřejnosti.

Středočeská ovocná stezka

Své kroky či kolo můžete nasměrovat ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích z poloviny 12. století, nebo vyšlápnout na Přírodní památku Klepec, který je ideálním vyhlídkovým bodem okolí. Za návštěvu stojí i Lipanská mohyla, která letos připomíná 580. výročí bitvy u Lipan a její Naučná stezka. Nejen pro cyklisty je určena nová Středočeská ovocná stezka (72 kilometrů), která spojuje oblast Pošembeří a Podlipansko.

Pro návštěvníky města informační centrum aktualizovalo a vydalo nový tématický procházkový okruh „Procházku Českým Brodem", který je k dispozici v informačním centru také v anglické a francouzské verzi. Procházka navádí na nejzajímavější architektonické i církevní památky, pro sběratele magnetek byla k těmto místům připravena i nová řada magnetů. Pro lepší orientaci jsou u některých památek nově nainstalované popisné tabulky.

Český BrodProhlédněte si podzemí

Na městských hradbách byly na jaře letošního roku zahájeny práce pro záchranu a konzervaci této památky, z tohoto důvodu není hradební parkán během sezóny přístupný veřejnosti. Prohlídky českobrodského podzemí jsou až do září opět oživeny malou historickou soutěží.

Město pravidelně ožívá mnohými akcemi, jako je Okruh českobrodský, Den Země na Klepci, Krajem bitvy u Lipan, Dny EHD, Svatováclavské střelecké slavnosti, Andělské zvonění, Adventní průvod světýlek nebo pravidelnými koncerty místní základní umělecké školy a společnosti Vox Bohemica.