Muzeum skla a bižuterie je okénkem do sklářské a bižuterní tradice, s níž Jablonec nerozlučně spjat. Na návštěvu je třeba si rezervovat minimálně dvě hodiny, pokud si budete chtít prohlédnout všechna patra. Kromě stálých expozic na vás čeká výstava „POHYB – VÝRAZ – EMOCE", která představuje figurky ze skla i ve skle od 18. století až po současnost v užitkovém, dekorativním a ateliérovém ztvárnění, a také HOT§COLD – výstava současného stolního skla a porcelánu ze zemí střední Evropy. Obě výstavy trvají do 4. října, otevřené jsou od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin. Více na www.msb-jablonec.cz.

Pokud by vás téma bižuterie zaujalo, přijeďte na Křehkou krásu, největší prodejní výstavu bižuterie u nás, která se koná od 6. do 9. srpna v areálu Eurocentra, více na www.svsb.cz. Nakoupíte si bižuterii přímo od výrobců, uvidíte módní přehlídky, ochutnáte místní speciality. Pokud se do Jablonce v tomto termínu nedostanete, můžete si zajít do infocentra pro „Leták Za sklem" s přehledem obchodů se sklem a bižuterií, jejich sortimentem, otevírací dobou a zakreslenou polohou na mapce.

Kresby, obrazy, architektura

Infocentrum najdete v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových v Kostelní ulici. Dům nese jméno významných místních národopisců a v podkroví si můžete do 31. srpna prohlédnout expozici představující Turnovský lidový kroj v kresbách J. V. Scheybala. Otevřeno je pondělí až pátek od 9 do 12 a od 13 do 17 hod., v sobotu od 10 do 13 hod., o prázdninách i v neděli od 10 do 13 hodin.

O patro níž, v Městské galerii MY, je výstava Oty Bubeníčka, krajináře z proslulé Mařákovy školy, který se zapsal do dějin českého loutkářství a stal se i filmovým hrdinou. Výstava trvá do 22. srpna, otevřeno od úterý do pátku od 10 do 12 a od 13 do 17 hod., v sobotu od 10 do 13 hodin, více na www.jablonec.com.

Cyklus Jablonecké kostely otevřeny osloví zájemce o sakrální architekturu a podvečerní varhanní koncerty. Čtyři kostely v centru města budou přístupné do 25. srpna každé úterý od 9 do 17 hod., od 17 hodin se konají vždy v jednom z kostelů koncerty. Letošní, 8. ročník, se ponese v duchu varhanní hudby a zazní jména špičkových českých varhaníků. Více na www.jablonec.com.

Hudební vystoupení

Příznivci hudby a divadla jistě ocení festival Město plné tónů, jehož druhý ročník se koná do 30. září na veřejných prostranstvích, v městském divadle, na letní scéně Eurocentra a v kostele sv. Anny. Vystoupí začínající umělci i velké hvězdy a díky podpoře radnice může být většina pořadů bez vstupného. Více na www.mestoplnetonu.cz.

Jablonecké kulturní léto je série koncertů pod širým nebem na letní scéně Eurocentra. Do 27. srpna budou probíhat každý čtvrtek od 17 hodin koncerty různých žánrů: jazz, bluegrass, blues, folk, swing, fůze s prvky folklóru různých zemí v podání zahraničních interpretů zvučných jmen. Více na www.eurocentrumjablonec.cz.

Rock na konci léta, festival hudebních skupin Euroregionu Nisa, ocení především mládež. V pátek 28. srpna vystoupí na letní scéně Eurocentra skupiny: Těla (Liberec), My Name Is Ann! (Malá Skála/Železný Brod), VyjakoMy (Česká Lípa), JunkAspect (Jablonec n. N.) Countdown to Madness (Liberec) a BB69 (Jablonec n. N.).

Výstava hraček i koupání

Hračky našich rodičů a prarodičů, expozice hraček převážně z období 1940 až 1989, potěší jistě malé i velké. Nachází se v Muzeu hraček, otevřeno denně od pondělí do pátku od 10 do 12 a od 13 do 17 hod., v sobotu od 11 do 16:30 hod., v neděli od 10 do 16:30 hodin. Více na www.muzeum-hracek-jablonec.cz.

Jablonec z ptačí perspektivy mohou shlédnout všichni, kteří využijí možnosti výstupu na radniční věž. Prohlídky s průvodcem se konají v každou celou hodinu do 29. srpna, a to v pondělí a středu od 10 do 16 hod., v úterý a čtvrtek od 10 do 15 hod. a v pátek od 10 do 14 hodin. Více na www.jablonec.com.

Ve městě se nachází také přehrada (Vodní nádrž Mšeno), která láká ke koupání a dalším vodním sportům. V místě nechybí občerstvení a dětská hřiště. Naproti přehradě se nachází plavecký bazén se dvěma tobogány, sluneční loukou, brouzdalištěm, hřištěm pro plážový volejbal a občerstvením. Kolem přehrady vede pěší stezka, lze využít i in-linovou dráhu a cyklostezku.

Turistické cíle

Městem vede také vnitřní turistický okruh od radnice na protilehlý vrchol Petřín. Odtud je nádherný výhled na celé město, přehradu a Jizerské hory. Nedaleko se nachází vyhlídka Dobrá Voda, Čertův kámen, ke kterému se váže pověst a pivovarské rybníky. Procházka trvá pěšky zhruba dvě hodiny, brožurku s mapkou a podrobným popisem jednotlivých zastavení získáte v infocentru.

V případě hezkého počasí lze navštívit některou z okolních rozhleden: Černá Studnice (z města trasa po zelené), Císařský kámen (přes Petřín na Dobrou Vodu do obce Rádlo a Milíře, na Rádle též přírodní koupaliště), Nisanka (u Nové Vsi), Slovanka, Bramberk, Královka (dostupné po turistické trase buď od přehrady nebo z Bedřichova či Hrabětic). Přehled všech rozhleden a kontakty na ně najdete na http://www.jablonec.com/cs/turisticke-informacni-centrum/jizerske-hory/rozhledny.html.

Do Jizerských hor můžete také dojet autem (centrální parkoviště v Bedřichově na konečné autobusu 101 nebo v Hraběticích u kapličky), odtud se napojíte na všechny turistické trasy v horách. Koupání v Jizerkách je možné v přírodním koupališti Dolina u parkoviště v Bedřichově a ve vodní nádrži černá Nisa. Vodní díla Josefův Důl a Souš jsou rezervoáry pitné vody a koupání je zde zakázáno.