Z nových suvenýrů mají návštěvníci města možnost odvézt si bylinný čaj s folklórní tématikou, tričko s motivem nejstaršího folklórního festivalu v ČR Slováckého roku, vinný mošt, pastelky, výroční turistickou známku či čokolády a bonboniéry s motivy Kyjova. Opět máte možnost poznat Kyjov s průvodcem během prohlídek s odborným komentářem.

Půjčte si koloběžku

Můžete si vybrat ze dvou druhů prohlídek: 1. Kyjov historický i moderní – klasická prohlídka, při níž se dozvíte o historii i současnosti města a navštívíte běžně uzavřené prostory jako radnici či kapli sv. Josefa. 2. Nově letos nabízíme i tematickou prohlídku Po stopách funkcionalismu, kdy se dozvíte zajímavosti a fakta o kyjovských vilách postavených v období funkcionalismu.

Horkou letošní novinkou jsou koloběžky, které máte možnost si vypůjčit v informačním centru. Celkem jsou k dispozici čtyři koloběžky – 2 Tour a 2 Hill, vhodné jak do města, tak do obtížnějšího terénu. Podmínky půjčení najdete na www.ickyjov.cz.

Množství kulturních akcí

Během celého léta se můžete těšit na pestrou nabídku kulturních akcí, které pro vás „íčko" připravilo. Na začátku prázdnin, 3 až 5. července, si můžete odnést suvenýr v podobě sukulentu na prodejní výstavě Pohádkové krajinky ze sukulentních rostlin. Poté 12. července od 17:00 hodin atrium roztančí a rozezpívá IV. setkání ženských pěveckých sborů, kde se kromě pořádajícího sboru Tetky z Kyjova představí také jejich hosté. A tentokrát bude folklor trochu lechtivý…

Poslední červencovou sobotu od 16:00 hodin je připraveno pro děti scénické čtení z pohádek Karla Čapka a Miloše Macourka v podání herců ze Slováckého divadla. Kdo obdivuje cestovatele Miroslava Zikmunda, ten by si neměl nechat 30. srpna ujít besedu s režisérem Petrem Horkým a projekci filmu Století Miroslava Zikmunda. Zajímavé cestovatelské povídání začíná v 19:30 hodin. Vstupy na všechny akce zdarma. Více informací na www.ickyjov.cz nebo na facebooku IC Kyjov.

Ve vodním mlýně funguje muzeum

Přesně rok je otevřeno nově vybudované ART muzeum legend v posledním z pěti mlýnů, které stávaly v místní části Bohuslavice. Navštivte ART muzeum legend, stálou expozici prezentující historii mlýna v kontextu širších historických událostí a legend (například rozhovor mlynáře s Napoleonem) spolu s interaktivní expozicí historie praní a vážení doplněnou dobovými artefakty.

Podle písemných pramenů se historie bývalého vodního mlýna datuje do období kolem roku 1620, možná i 1420. Jako válcový mlýn byl uzavřen v 50. letech 20. století. V roce 2006 byl částečně zpřístupněn veřejnosti jako prostor pro realizaci výtvarných, divadelních, hudebních a jiných tvořivých aktivit. Zajímavé prostředí mlýna inspiruje k poznání historie a realizaci vzdělávacích a kulturních aktivit (výstavy, výtvarné dílny, podpora dobrovolnictví). V létě se zde koná pravidelně interaktivní folklórní festival Mlýnské kolo. Více najdete www.artmlyn.eu.

V Kyjově se opět vaří pivo

Novinkou je také Kyjovský pivovar přímo v Kyjově na Komenského ulici, který začal po 48leté pauze opět vařit pivo. Změnilo se sídlo, lidé i technologie, zůstaly tradiční postupy a skvělé pivo. Nový pivovar navazuje na úspěšnou historii Kyjovského pivovaru, která se psala od počátku 16. století až do roku 1966. Standardní pivovarské provozy, stejně jako ty v Kyjově, se neobejdou bez varny, spilky, ležáckého sklepa, ale také šrotovny nebo místa na čištění a plnění sudů a lahví. Pohled přímo do provozu nabízí i přilehlá pivovarská restaurace.

Výrobu piva zajišťují klasické metody. Konzumenti se mohou těšit na tradiční spodně kvašená piva plzeňského typu i piva speciální. Pivovarskou restauraci doplňuje salonek a multifunkční sál sloužící pro seminární akce, pořádání svatebních hostin, narozenin, menší koncerty apod. Léto navíc přinese příznivcům zlatavého moku a dobrého jídla rovněž možnost využít zahradního posezení. Zájemcům jsou nabízeny i komentované prohlídky s ochutnávkou, při kterých se dozvíte více o samotné výrobě. Více na www.kyjovsky-pivovar.cz.