Tam je jednak více prostoru pro jeho rozšíření, navíc přímý vstup z podloubí. Zprůhledněním výlohy se pak docílí lepšího kontaktu s veřejností. Slavnostní otevření přestěhovaného IC je naplánováno v rámci press tripu na pondělí 5. října. Od úterý 6. října už bude ve standardním provozu.

Význam Litoměřic jako turistické destinace stoupá. IC loni navštívilo 28 850 lidí, do konce srpna letošního roku pak jeho služeb využilo 17 737 zájemců. „Tři čtvrtiny z nich tvoří Češi. Mezi cizinci je nejvíce Němců, 70 až 80 procent, dalšími návštěvníky bývají Holanďané, Belgičané, Angličané, Dánové,“ říká vedoucí IC Vlastimil Sýkora.

„Češi nejčastější požadují mapu, tipy na památky, výlety do okolí, stravování, cizinci se navíc informují na možnosti ubytování,“ dodává Vlastimil Sýkora.

Vedení města se snaží dostat do Litoměřic více turistů, což se díky jeho aktivitám například s osobní lodí Porta Bohemica daří. Litoměřice mimo jiné požádaly i o grant na vybudování Evropského informačního centra, koncem března se v domě kultury uskutečnila konference cestovního ruchu s mezinárodní účastí.

Proto roste i důležitost zkvalitňování a rozšiřování služeb infocentra. To v současnosti nabízí a poskytuje informace o firmách, organizacích a službách ve městě, informační servis městského úřadu, kompletní turistický servis, autobusové a vlakové spoje, ubytování, stravování, kulturní přehledy, prodej map, pohledů, upomínkových předmětů, videokazet a propagačního materiálu.

Co pracovníci IC turistům ke zhlédnutí ve městě a v jeho okolí sami doporučují? Samozřejmě historické jádro města, vyhlídku z Kalichu, podzemí, výlet lodí Porta Bohemica 1, jízdu výletním vláčkem, cyklobus.

Z okolí pak České středohoří, zámky Ploskovice a Libochovice, hrad Hamburk, Terezín, Třebenice, rozhledny v okolí, jako jsou Varhošť , Víťova rozhledna, Hořidla,“ vyjmenovává vedoucí litoměřického infocentra.

Novinkou, kterou mohlo v letošním roce IC premiérově doporučit, byl cyklobus. „Ten měl velký ohlas. Dále mapa Litoměřic a okolí, na které jsou vyznačena turisticky zajímavá místa, dávaná zdarma. Připravujeme audioguidy v pěti jazycích,“ shrnul Sýkora.