Ti se často obraceli na místní informační centra a nejčastěji hledali zajímavé tipy na výlety.

Nejvíce turistů každoročně zavítá do Doks a blízkého okolí. Ač byl počátek letní sezony slabý, od konce července byla destinace Máchova jezera již opět plná návštěvníků, kdy převažovali zejména domácí turisté. Podle Věry Spilkové, zaměstnankyně IC v Doksech, ale posílila ruská klientela ve Starých Splavech.

„Obecně se turisté nejvíce zajímali o ubytování, kvalitu vody v Máchově jezeře a samozřejmě i o tipy na výlet po okolí,“ sděluje Věra Spilková s tím, že na plné čáře ale zvítězila letošní novinka – cyklobus na Kokořínsko.

„Jedná se o jediný spoj do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, kterým se turisté dostanou na hrad Houska,“ vysvětluje Věra Spilková a dodává, že vzhledem k tomu, že se na Doksku velmi posílila cykloturistika, šly na odbyt ve velkém i cyklomapy.

„Přes léto jsme měli nejvyšší návštěvnost vždy, když se zhoršilo počasí,“ říká referentka českolipského informačního centra Marcela Sládková s tím, že nejčastější dotazy klientů se týkaly programové skladby dovolené.

„Turisté se zajímali například o místní pamětihodnosti, o možnosti kulturního a sportovního vyžití, ale také o ubytovací a stravovací služby,“ vypočítává Marcela Sládková a doplňuje: „Samozřejmě se ptali na zajímavé tipy na výlet, ať již na pěší trasy nebo cyklistické výlety v České Lípě nebo i v blízkém okolí.“

Podle ní zůstává nejžádanějším materiálem Pozvánka do České Lípy, prospekt o městě s výčtem pamětihodností, kulturních a sportovních zařízení. Trvalý zájem je u turistů zaznamenáván o mapy a cyklomapy. „Hitem letošního roku se však stala nově vydaná brožura Tipy a výlety Českolipska a okolí, která obsahuje na 120 možností výletů v našem regionu,“ podotýká Marcela Sládková.

Na Novoborsku během letní sezony zaznamenali rovněž převahu domácích návštěvníků. Ti si v místním infocentru nejčastěji nechávali poradit, kam vyrazit na výlet. „V popředí jejich pozornosti byla především sklářská muzea, čemuž odpovídá pověst Novoborska jako sklářského centra,“ říká Veronika Rýdlová z IC v Novém Boru a dodává, že turisté ve velkém množství mířili také na Skalní hrad ve Sloupu v Čechách a na Panskou skálu na Práchni.

Nejvíce se zajímají o tipy na výlety po okolí, Sloupský hrad a Panská skála. Bor je sklářské město a tak tu frčí sklářství, muzea, nově otevřené v Ajetu, na to se hodně ptají.

V neposlední řadě jsou důležité také další nabídky služeb Městského informačního centra jako prodej pohledů, knih, upomínkových předmětů a turistických známek, které jsou již po několik let žádaným artiklem.