O její obnovení se zasloužili členové Klubu rodáků a přátel Nového Jičína, kteří „oživili“ mnohdy zapomenuté nebo zcela zničené prameny.
Studánky na kopci mezi Novým Jičínem a Štramberkem sloužily ještě před sto lety turistům k občerstvení. „Ale ve druhé polovině dvacátého století se na ně zapomnělo,“ řekl tiskový mluvčí města Josef Gabzdyl s tím, že plány na obnovení studánek existují řadu let. Jako první se zvelebení dočkal v roce 2006 nejznámější z pramenů takzvaná Mariánská studánka. To rodáky povzbudilo k myšlence obnovit celou stezku. „Když už bylo hotovo první místo, tak jsme se pochopitelně nemohli ubránit myšlence, proč nevyčistit další studánky, o kterých jsme buď věděli, nebo o nich slyšeli,“ přiznal Pavel Wessely, předseda klubu.

Začala mravenčí práce nejen s kontaktováním pamětníků, či se samotným hledáním pramenu, ale členové klubu strávili stovky hodin práce na vyčištění studánek i cest k nim. To ostatně potvrzují slova Pavla Wesselého: „Někde byly letité nánosy bahna a kamení, jinde jsme museli upravit přívod vody. Vznik studánkové trasy trval několik let.“ Dnes se tak díky nadšencům mohou turisté pěknou procházku seznámit se studánkou U mlýnků, Mariánskou, U kříže, U sovy a U Ivana. Jejich součástí jsou také historické kameny dokládající vznik studánek, někde nechybějí hrníčky na vodu. „U jednoho pramene tak máme kámen s letopočtem devatenáct set třicet jedna a iniciálami sedláka, kterému místo kdysi patřilo,“ poznamenal Wessely. „Nejzvláštnější název nese studánka U Ivana. V lese na samotě stojí památníček upomínající na sovětského vojáka, jehož tělo na místě našli místní občané po druhé světové válce. Ostatky leží na hřbitově v Novém Jičíně-Žiliny. A když rodáci našli za památníčkem pramen, k pojmenováni bylo blízko,“ objasnil Wessely.

Dvě studánky, Mariánská a U mlýnků, se pyšní potvrzením o nezávadnosti vody, k dalším se testy chystají. Obrovské aktivity nadšenců si cení také starosta Nového Jičína Ivan Týle: „Mnoho občanů nemělo o studánkách na Puntíku tušení. Je moc dobré, když se najdou lidé, kteří něco vymyslí, ale zároveň pro naplnění plánů udělají tolik práce,“ řekl.

Trasa je v současné době provizorní zančení, existuje také mapka, která se objeví v městském zpravodaji i na webu Nového Jičína. „Značení ještě doplníme, aby bylo co nejsrozumitelnější. Stezku budeme dále zvelebovat, čeká nás ještě spousta práce,“ uzavřel Pavel Wessely.