Z těch každoročních podniků jmenujme alespoň 8. ročník výherní soutěže „S Vodomilem Zubří zemí". I letos účastníci poznávají krásy našeho regionu, sbírají razítka do legitimací, odpovídají na znalostní otázky a v prosinci se budou těšit na losování výherců o hodnotné ceny. Průběžně se také dotiskují mnohé oblíbené letáky. Vyšly i cizojazyčné verze průvodce městem Bystřicí nad Pernštejnem.

Novinkou pro tuto sezónu je propagační leták „Výlety s dětmi na Bystřicku". Nabízí rodinám s dětmi 20 konkrétních cílů k návštěvě (muzea, hrady, rozhledna, přehrada, strašidelný zámek, westernové městečko, lanová dráha, Centrum EDEN…) a k tomu ještě další možnosti v koňském sedle, na kole, na běžkách či sjezdovkách.

V druhé půli května byly slavnostně otevřeny nové cyklotrasy „Zubří stezky", kterých na Bystřicku vzniklo rovných deset. K tomuto účelu byla vytvořena podrobná cyklistická mapa Bystřicka v měřítku 1 : 60 000 a 10 letáků k jednotlivým okruhům. Jde o kolektivní dílo pracovníků TIC, Města Bystřice i externích spolupracovníků. Trasy zatím nejsou vyznačeny v terénu, ale dostatečně je popisují jednotlivé letáky. Vedou po asfaltových a zpevněných cestách, často přírodou.

Okruhy měří od 20 do 58 km, některé mají více variant a podle náročnosti si každý vybere. Mnohé napoví už jejich názvy: Za relaxací, Za historií, Za výhledy, Za malebností, Za uranem, Za zábavou, Za sportem, Za lidovou architekturou, Za permoníky a Za potulkou. Navštívíte na nich třeba hrad Pernštejn, kamenný kostelík ve Vítochově, zříceniny Zubštejna, Pyšolce, Zubštejna či Lísku, lidovou architekturu v Ubušínku a Švařci, ale čekají vás i hluboké lesy kolem Sýkoře, u Koníkova či Vysočina Aréna v Novém Městě na Moravě.

„V tento kraj chodívám za krásou," napsal o Bystřicku básník Mikulášek. Kdo se sem nyní vydá s kolem, procítí poctivě celý region v nohou. Ale pozná jej především očima a srdcem…