Součástí areálu a samozřejmě prohlídky je i dvorek muzea, na kterém je v provozu tzv. „mlejnek z Víru." Název pochází od vodního mlýnku, který postavil Vincenc Navrátil z Víru dětem na potoku u své chalupy. Během 40. – 70. let 20. století s pomocí svého syna vytvořil rozsáhlý figurální soubor inspirovaný místním prostředím. Mlejnek poháněný vodou je nejžádanějším exponátem muzea.

Informační centrum samozřejmě nabízí turistům kromě pohledů a lístků na kulturní akce i řadu suvenýrů, včetně zvířátek ze sena,dřevěných hraček, suvenýrů týkajících se lyžování a cyklistiky na Novoměstsku.

Samozřejmostí v nabídce je audioprůvodce. Je zapůjčován zdarma a provede návštěvníky po nejzajímavějších památkách města.
V letošní sezoně se mohou – hlavně děti – těšit na zcela novou expozici – Strašidelné podzemí, které vzniká ve sklepeních Horáckého muzea. Otevřeno by mělo být v polovině prázdnin.

Informační centrum v Novém Městě na Moravě najdete na Vratislavově náměstí v budově Horáckého muzea. Otevřeno je pro návštěvníky denně od 9 do 17 hodin.