Veřejnost a vedení obcí ji mohou připomínkovat do 13. listopadu. Buď písemně nebo osobně na odboru strategického rozvoje Krajského úřadu v Olomouci.

Studienavrhuje i aquaparkna přehradě

„Studie je v podstatě výhledem rozvoje Plumlova a jeho okolí. Počítá s golfovým hřištěm poblíž Loupežníka, farmou v Krumsíně, pivovarem v Ohrozimi, rozhlednou v Plumlově, cyklotrasami, ale i aquaparkem u hráze plumlovské přehrady či novými rybníky a silnicemi,“ vyjmenoval plumlovský starosta Adolf Sušeň.

Ač věří, že většinu navrhovaných záměrů se podaří zrealizovat, přiznává, že jej dosud žádný podnikatel neoslovil s konkrétním projektem. „Začnou se hlásit teprve po začlenění studie do územních plánů,“ míní.

CO VY NA TO? PŘISPĚJTE SVÝM NÁZOREM DO DISKUSE POD ČLÁNKEM

V Ohrozimi a v Krumsíně už dvě firmy své projekty představily.

Ohrozim podporuje pivovar

„Jeden podnikatel chce koupit volnou parcelu a postavit na ní hospodu s menším pivovarem. Protože si myslíme, že takový projekt přitáhne do Ohrozimi návštěvníky, začlenili jsme tento záměr do našeho územního plánu a je i v oné krajské studii,“ nechal se slyšet ohrozimský starosta Michal Lukeš.

Pozemek je však součástí pozůstalosti a závěť prý někdo napadl. Starosta proto předpokládá, že příští rok se ještě stavět nezačne.

Budou se u Krumsína prohánět koně?

Starosta Krumsína Jaroslav Střelák zase prezentoval myšlenku jednoho z podnikatelů, který hodlá u obce vybudovat stáje a stezky pro koně.

„Už koupil pozemky u zamýšleného golfového hřiště mezi Krumsínem a Plumlovem. Jezdce na koních by pak prováděl přes mostkovickou stáj Helios až do stáje Cavalo v Prostějově,“ zmínil se Střelák s tím, že takzvané hipotrasy povedou hlavně přes Záhoří. Měly by tudy procházet i nové tratě pro cyklisty a běžkaře.

Sci-fi nebo blízká budoucnost?

„Automobily by pak jezdily po druhém břehu přehrady,“ poznamenal k tomu starosta. Odhaduje, že naplňování vizí potrvá tak deset, ale spíš dvacet let.

„V prvé řadě to závisí na dokončení revitalizace plumlovské přehrady, která má přijít na více než sto třicet milionů, a pak teprve na penězích a zájmu podnikatelů investovat do rozvoje turistického ruchu na střední Moravě,“ dodal.