„Letošní letní sezona byla podobná těm předcházejícím, odlišnost byla snad v tom, že do poloviny července byl úbytek turistů významný, od poloviny července až do konce srpna se naopak s českými turisty dveře doslova netrhly,“ zhodnotil uplynulé prázdniny vedoucí oblastního Infocentra v Lanškrouně Miloš Krejčí.

Podle něj ubylo zahraničních turistů. Ti, co letos přijeli, byli nejčastěji z Polska. „Buď využili toho, že Lanškroun leží na komunikaci číslo 43 z Polska do Vídně, nebo chtěli v rámci turistické oblasti Orlické hory – Podorlicko nebo euroregionu Glacensis v rámci Schengenu poznávat okolní zemi. Méně než v minulých letech přijelo Němců a Holanďanů,“ uvedl Krejčí.

Podobnou zkušenost mají také v oblastním turistickém informačním centru v Jablonném nad Orlicí, kam kromě Holanďanů a Němců letos začali jezdit i Angličané. Nejen pro ně si „íčko“ nechalo vyrobit mapku Jablonného a okolí, aby turisté snadněji našli zajímavosti v blízkých městech. Kromě tradičních cílů, jako jsou hrady, zámky a rozhledny, turisté vyhledávají adrenalinové zážitky. „Vyhovuje jim, co nabízí areál v Českých Petrovicích, lanové centrum v Říčkách a na českotřebovském Pekláku,“ upřesnila vedoucí infocentra Milena Černíková. Přidala i jeden zajímavý postřeh: „Problém je ale najít vyžití pro rodiny s úplně malými – třeba dvouletými nebo tříletými - dětmi, a to nejen v Jablonném, ale v celém okrese.“

Na Lanškrounsku návštěvníci adrenalin nevyhledávají. Do oblasti letos přijížděli většinou na jednorázové návštěvy, a proto si chtěli odvézt zajímavé zážitky. „Paradoxně nejvíc je zajímají drobnosti: že si mohou v potoce, který se vlévá v Sázavském údolí do Moravské Sázavy naprosto volně narýžovat český granát - je v tom prvek hry - nebo že mohou jít na Mariánskou horu, kde je kostel v kostele, a navíc je na evropském rozvodí, kde z jednoho okapu teče voda do Černého a z druhého do Severního moře. Spíš slyší na to, co by mohli prožít a kde se zabavit, než na poznávací turistiku, jak jsme byli zvyklí,“ domnívá se Miloš Krejčí.

Oblastní turistické informační centrum v Ústí nad Orlicí zaznamenává i přes celkový úbytek turistů nárůst počtu zájemců o cykloturistiku, region protkaný novou sítí cyklo a in-line stezek je láká. Jak uvedla vedoucí ústeckého „íčka“ Jana Jiruchová, jsou jim schopni nabídnout řadu informačních materiálů a mapek a samozřejmě informací. Otázky návštěvníků se často zdaleka nevztahují jen k jednotlivým městům nebo blízkému okolí. „Je to hodně široký záběr. Hledají informace z regionu o památkách, kulturních akcích, ptají se i na dopravní spojení, zajímají se o Polsko, ale třeba i výstavy v Praze,“ uvedla svou zkušenost Kateřina Šípková, zaměstnankyně oblastního infocentra Orlicko v Žamberku.

Na Orlickoústecku je turistům k dispozici patnáct infocenter. Kromě místních a oblastních to je například i specifické turistické informační centrum československého opevnění v Prostřední Lipce nebo sezonní infocentra v Čenkovicích a na Pastvinské přehradě.