Klikaté telčské katakomby v minulosti sloužily většinou jako skladovací prostory, ale někdy se také stávaly posledním úkrytem telčských obyvatel před nepřáteli. Mnohé z nich jsou proto opředeny legendami. Podle jedné z nich mohli obránci města uprchnout z města právě některou z těchto chodeb a říká se dokonce, že jedna vedla až na vzdálený hrad Roštejn. Zájemci o prohlídku telčského podzemí se prostřednictvím interaktivní zábavně naučné expozice mohou přímo v tajemných sklepeních seznámit se zajímavými fakty z historie města.

V Telči nově zpřístupnili středověká sklepeníVyužijte rezervační systém na Informačním centru, začátky prohlídek do konce září jsou od úterý do neděle v čase: 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 hod. Více na www.telc.eu

Geofun

GEOFUN je propracovaná mobilní aplikace pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS, která vás provede zábavnou a soutěžní formou po nejzajímavějších místech v regionu. Hra vychází z populárního geocachingu, ale svou povahou je mnohem akčnější a dobrodružnější. V podstatě se jedná o geolokační zábavnou hru nové generace, kde nestačí pouze místo najít a „checknout se", ale v rámci ní plnit i různé úkoly, které vám průvodce během hry sdělí.

Po instalaci a rychlé registraci se ve výčtu geosrand (her) objeví Telčské stories www.geofun.cz/telcske-stories
Průvodcem Telčských stories je Zachariáš z Hradce. Při hře Geofun je vstup zdarma do Městské galerie Hasičský dům a na věž sv. Ducha. Více na www.geofun.cz.

Expozice historie železniční dopravy

V rámci projektu DY-THA rail vznikla v objektu železničního depa v Telči unikátní expozice mapující historii železniční dopravy v ČR i v Rakousku. K vidění jsou unikátní vozy, které dříve brázdily železniční tratě. Dále je k vidění atraktivní expozice tvořena informačními panely o historii a současnosti železniční tratě se zajímavými texty a dobovými fotografiemi, technickými výkresy a náčrtky. V rámci expozice jsou také k vidění různé předměty, technická zařízení apod. vztahující se k železnici a její historii.

V Telči nově zpřístupnili středověká sklepeníNávštěvníci se rovněž více seznámí s historií a současností železniční tratě Kostelec u Jihlavy – Slavonice X Fratres – Waldkirchen – Waidhofen an der Thaya. Pro zájemce je připraven i odborný výklad, který poskytnou zástupci společnosti telčské místní dráhy, která zajišťuje provoz expozice.

Otevírací doba: 24. července až 9. srpna (Prázdniny v Telči) každý den 13:00 – 16:00 hod., v sobotu a neděli 9:00 – 12:00 hod. a 13:00 – 16:00 hod. Předtím a potom (do 15. září) pátek 13:00 – 16:00 hod., v sobotu a neděli 9:00 – 12:00 hod. a 13:00 – 16:00 hod. Přístup – vlevo za viaduktem na Novou Říši.