Dveře se netrhnou například v informačním centru Zvonice na Soláni ve Vsetínských vrších. Jen za druhé čtvrtletí letošního roku jej navštívilo čtrnáct a půl tisíce lidí.

Turisté z Česka i zahraničí

Oproti srovnatelnému období vloni je to takřka o tři tisíce návštěvníků více. „Nyní v hlavní prázdninové sezoně návštěvnost ještě roste. Sjíždějí se k nám turisté ze všech koutů republiky i zahraničí,“ pochvalovala si Jana Böller ze Zvonice.

Mezi nejčastěji poptávané informace patří možnosti ubytování v okolí tohoto místa, tipy na cyklo i pěší výlety, kulturní akce, které se v infocentru často odehrávají, či dotazy na dopravní spojení. „Turisté také nakupují mapy a suvenýry,“ řekla Böller.

Zájem je podle jejích slov také o galerii v přírodě, která v okolí Zvonice vznikla. „Vede tudy naučná stezka s deseti zastaveními. Na každém z nich si turisté mohou přečíst pověst ve valašském nářečí,“ upozornila.

Doslova jako obrovský hodnotí zájem turistů pracovníci informačního centra ve Velkých Karlovicích. „Není problém, aby se zde za odpoledne zastavilo dvě stě i tři sta lidí,“ řekla pracovnice centra Zdeňka Mauleová s tím, že oproti loňsku návštěvnost určitě vzrostla.

Lidé se podle ní ptají zejména na ubytování nebo zajímavá místa pro výlety. „Velký zájem je také o zdejší termální koupaliště, o Karlovské muzeum, ateliér U Hofmanů. Poradíme také, kde se dá dobře poobědvat,“ doplnila Mauleová.

Zhruba na stejné úrovni jako v loňském i předloňském roce se pohybuje návštěvnost informačního centra ve Valašské Bystřici. Velkou část klientely tvoří cyklisté. „Zajímají je zejména tipy na příjemné výlety v okolí,“ uvedla Lucie Lazecká z valašskobystřického infocentra.

Na nezájem turistů si v žádném případě nestěžují v informačním centru ve Vsetíně, které sídlí v budově Masarykovy veřejné knihovny. „Sezona je v plném proudu a v centru je to znát. Denně jej kromě stálých uživatelů navštíví také desítky až stovky turistů, kteří naším městem projíždějí, nebo tu tráví dovolenou,“ prozradila Kateřina Janošková ze vsetínské knihovny.

Turisté si z infocentra odnášejí tipy na ubytování, stravování a doprovodné služby nebo informace o akcích v regionu. Ptají se také po mapách, průvodcích, suvenýrech a propagačních materiálech. „Novinkou je půjčování kol a trekingových holí. Nabízíme i možnost využít internet s možností tisku, také je možné se zde připojit přes Wi-Fi. Nechybí občerstvení z automatu nebo takzvaný Family Point pro rodiče s malými dětmi,“ přiblížila další nabídku Janošková.

Velmi úspěšné je letos také informační centrum v Rožnově pod Radhoštěm.