Roku 1837 zde vznikl první vodoléčebný ústav na světě, dnešní Priessnitzovy léčebné lázně.

Oblíbený Balneopark, ale i nové přírodní inhalatorium

A co vás, návštěvníky jesenických lázní, vůbec v nové lázeňské sezóně čeká? Těšit se můžete na revitalizovanou promenádní alej pod Priessnitzovým sanatoriem, nové přírodní inhalatorium připomínající oku lahodící zámecké zahrady, nebo znovuotevření jubilejní vily a přátelské Vily na kolonádě. Unikátní Balneopark a Park Vincenze Priessnitze, kde je umístěna monumentální lavice se sochařským reliéfem návratu Germánu z lovu, jsou tak vyhledávané, že je nemusíme ani připomínat. Právě tam se setkáte se základy Priessnitzovy vodoléčby – pramenitou vodou, čistým horským vzduchem a dechberoucími výhledy na vrcholky jesenických hor.

Požitek i něco pro zdraví

Z Priessnitzových lázní byste neměli odjíždět, aniž byste si blahodárné účinky vody nevyzkoušeli ve veřejnosti přístupném Balneoparku, nebo přímo pod dohledem odborníků. Kromě tradiční Priessnitzovy pololázně můžete vyzkoušet další koupele, wellness kúry a masáže. Čokoládová koupel, nebo koupel v pivním extraktu jsou již stálicemi nabídky Priessnitzových lázní. Což ale vyzkoušet koupel lotosovou nebo leknínovou? Skořicovou nebo syrovátkovou kúru? A mezi masážemi? V nabídce se nově objevili tradiční indonéské masáže s více jak třistaletou tradicí, které pomáhají při zmírnění bolesti svalů a kloubů.

Novinkou roku mezi pobyty jsou Medical Wellness pobyty, které v sobě spojují potřebný relax s garantovaným odborným dohledem. Od konce loňského roku je mezi speciálními léčebnými pobyty zařazena také léčba nemocí onkologických. Významná je dětská léčba, kde je zastoupena úspěšná léčba atopického ekzému a dalších kožních nemocí. Zdejší unikátní klima pak ocení především rodiny z postižených smogových oblastí. „Jsme lokalita s velmi vysokou kvalitou ovzduší s minimem škodlivých látek. Oblast lázní je specifická vysokým obsahem záporně nabitých iontů v ovzduší, které ovlivňují pozitivně celkový stav organizmu. V rámci výzkumů byl prokázán pozitivní vliv tohoto klimatu na onemocnění dýchacích cest, mimo jiné však i štítné žlázy a psychických poruch," uzavírá vedoucí lékař MUDr. Jaroslav Novotný.

Po stopách čarodějni, ale nově také za sopkami a ledovci

Po stopách tajuplné historie Jesenicka se můžete vydat v útrobách středověké vodní tvrze, kde sídlí vlastivědné muzeum. Tajemství čarodějnictví poznáte v unikátní expozici, která se může chlubit druhým místem v soutěži Gloria Musaealis. Věřte, že díky moderní audiovizuální technice se s oběťmi neblahých procesů ocitnete dozajista přímo tváří v tvář. Model trilobita, kdysi činné sopky, nepřístupných jeskynních systémů nebo ledovce, hry a kvízy, to je zase zbrusu nová expozice geologie Spirála času, která byla otevřena před několika málo dny a boří mýty o tom, že geologie je nudná věda.

Navštivte tedy Jeseník a Priessnitzovy léčebné lázně a nenechte si ujít novinky letošní sezony.