Na odkaz nevlastních bratrů Tomáše a Jana Antonína Baťových jsou Zlíňané patřičně hrdí. Vždyť díky jejich podnikatelskému umění Zlín zastínil v první polovině minulého století všechna města v regionu a jeho věhlas přesáhl i hranice republiky.

Budovy, které nechali Baťové v centru města postavit a které v té době držely mnohá prvenství, patří stále mezi dominanty Zlína. Např. správní budova firmy se známým výtahem s kanceláří šéfa byla jednou z prvních výškových staveb v Evropě; Velké kino s kapacitou sálu 2270 osob bylo největším kinem v meziválečném Československu a pravděpodobně i ve střední Evropě; v Baťově Obchodním domě jako první v republice zavedli pojízdné schody, navíc zde připravovali čistě americký vynález – první samoobsluhu v Evropě; nejpůsobivější architektonické dílo F. L. Gahury Památník T. Bati je moderní parafrází staveb vrcholné gotiky atd.

Zlín však není městem architektury pouze funkcionalistické. Své zde najdou také milovníci hradů a zámků, ale i moderní architektury. Autorkou nejnovější dominanty krajského města je světoznámá architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná. Komplex Kongresové a univerzitní centrum stojí v samotném středu města. Vynikající akustika velkého sálu polyfunkční budovy láká do Zlína kulturní fandy i věhlasné umělce z celého světa.

Unikátní je také místní zoologická zahrada, která patří mezi nejnavštěvovanější v ČR. Jako v jediné evropské zoo zde návštěvníci mohou zavítat do průchozí voliéry supů a mangust černokrkých.