Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Animovaná infografika

7.8.2015

Nebezpečná místa světa

Zajímá vás, jaká lokalita ve světě je pro život nejnebezpečnější? Zpravodajský portál CNN, Top10For nebo evropský Eurostat sestavily své žebříčky, které vám napovědí. Zjistěte, kde se vyplatí být obezřetný, a kde strach naopak není zapotřebí.

16.7.2015

Jak vzniká bouřka

Bouřka je soubor elektrických, optických a akustických jevů, které vznikají mezi oblaky navzájem nebo mezi oblaky a zemí. Silné bouřky jsou typické především pro letní období, kdy mohou způsobit velké škody po horkém dni. Podívejte se, jak vzniká blesk a hrom a jak se chránit proti zasažení bleskem.

13.5.2015

Osvobození Čech a Moravy 1945

V květnových dnech roku 2015 si připomínáme 70leté výročí konce druhé světové války, největšího ozbrojeného konfliktu v dějinách lidstva. Podívejte se, jak probíhalo osvobození Čech, Moravy a Slezska Rudou armádou a americkými vojsky.

17.4.2015

Účinky radiace na člověka

Největší část radioaktivity, které je člověk vystaven, pochází z přírodních zdrojů: z vesmíru, skal, půdy, vody, a dokonce i z našich vlastních těl. Kromě přirozené radioaktivity se však od 20. století setkáváme s radioaktivitou umělou, jejíž dopad na lidské zdraví je nesrovnatelně vyšší. Jak se ozáření projevuje na lidském organismu?

16.4.2015

Berlínská zeď

V noci z 12. na 13. srpna 1961 se začala budovat nechvalně proslulá Berlínská zeď. Rozdělovala nejen Berlín a Německo, ale i Evropu. Stala se symbolem studené války. Důvodem jejího postavení byl fakt, že od vyhlášení NDR 7. října 1949 zamířily na západ Německa přes tři miliony občanů, převážně inteligence. Nenáviděná zeď padla 9. listopadu 1989 stejně překvapivě, jako započala její stavba.

16.4.2015

Černá skříňka

Černá skříňka je zařízení umístěné do letadel s cílem zaznamenat nejdůležitější parametry letu z hlediska objasnění příčin havárie. V současnosti se do letadel umisťují dvě černé skřínky. Jedna nahrává rozhovory v pilotní kabině a druhá letové údaje.

15.4.2015

Alkohol

Základ alkoholických nápojů činí etanol (etylalkohol), hovorově nazývaný líh. Vyrábí se z jednoduchých cukrů (sacharidů) pomocí procesu kvašení. Bezbarvá kapalina má výraznou vůni a patří mezi hořlaviny první třídy. Podívejte se na výrobu alkoholu i na účinky a následky konzumace této návykové látky.

15.4.2015

Prezidenti Spojených států amerických

Prezident Spojených států amerických je hlavou státu, vlády i vrchním velitelem ozbrojených sil. Bývá označován za nejmocnějšího muže planety. Z celkového počtu 44 prezidentů se čtyři stali obětí atentátu. Podívejte se, kdo je kdo a o co se v historii USA zasloužili.

25.3.2015

Lední hokej

Rychlý, kontaktní, týmový – takový je lední hokej. Divákům přináší vzrušení ze hry, hráče zase testuje z fyzické zdatnosti, postřehu a síly. Během utkání může hokejista shodit více než dva kilogramy a nabruslit přes pět kilometrů.

17.3.2015

Objevitelské cesty

Historie geografických objevů odráží úsilí člověka poznat planetu, na které žije. K posouvání geografického obzoru vedla lidstvo řada motivů (obchodních, mocenských, náboženských, vědeckých), ale často i pouhá touha po dobrodružství. Podmínkou pro uskutečňování objevných cest se stal především pokrok ve stavbě lodí a v mořeplavbě.

17.3.2015

Drogy

Většina drog, tedy látek vyvolávajících změnu duševního stavu, byla původně podávána jako lék. Záhy se však objevily nepříjemné důsledky užívání těchto léků, označované souhrnně jako závislost. Ta se projevuje neschopností fungovat bez této látky. Z léků se tak rázem staly nelegální drogy, jeden z hlavních artiklů černého trhu.

17.3.2015

Laviny

Laviny jsou v zimních horách největším reálným nebezpečím. Zdaleka se netýkají jen horolezců a skialpinistů. I některé přístupné turistické cesty jsou v zimě ohroženy velkými samovolnými údolními lavinami. Podívejte se, jak lavina vzniká.

17.3.2015

Početí dítěte

Splynutím lidského vajíčka a spermie dochází k početí. Někdy vše nefunguje tak, jak má, a je třeba pomoci přírodě medicínskými metodami. Podívejte se, jak probíhá oplození přirozenou a umělou cestou.

12.3.2015

Formule 1

Sezona F1 začíná 15. března v australském Melbourne. Na 20 okruzích po celém světě se jí zúčastní 20 jezdců z 10 týmů. Po loňském kralování týmu Mercedes čekají fanoušci opět zajímavé souboje, a to díky přestupu Vettela do Ferrari a Alonsa k britskému McLarenu. Dostane tak královská motoristická disciplína opět nádech napětí?

17.2.2015

Těhotenství

Zrození nové bytosti patří k jednomu z nejkomplikovanějších a zároveň nejpodivuhodnějších jevů přírody. Podívejte se, jak se nový člověk měsíc po měsíci vyvíjí v matčině děloze – od prvního týdne až do porodu.

17.2.2015

Americký fotbal

Americký fotbal patří ve Spojených státech k nejoblíbenějším sportům. Profesionální ligu National Football League (NFL) sledují každoročně naživo i v televizi miliony Američanů. Vyvrcholením celé ligy je pak finálový zápas zvaný Super Bowl. Poznejte pravidla této hry.

17.2.2015

Antikoncepce

Antikoncepce způsobila velké změny ve společnosti. Miliony žen a mužů chrání před nechtěným těhotenstvím, některé antikoncepční prostředky zabraňují přenosu pohlavních chorob. Antikoncepce má dokonce svůj mezinárodní den, a to 26. září.

17.2.2015

Vývoj lidského mozku

Mozek je řídící orgán našeho těla. Spotřebuje 20 % veškeré energie organismu, i když váží jen 2 % naší hmotnosti. Umožňuje nám učit se, zpracovávat informace a zapamatovat si je. Je i centrem našich pocitů a představ.

22.1.2015

Osvětim

Osvětim, největší komplex nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů, byl založen na příkaz Heinricha Himmlera z 27. dubna 1940. Hrůzným symbolem holocaustu se staly hlavně plynové komory, ve kterých přišly o život miliony lidí, především Židů. Před 70 lety, 27. ledna 1945, byl tábor osvobozen jednotkami Rudé armády. Toto datum si od roku 2005 připomínáme jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

20.1.2015

Policejní auta

Podívejte se, v čem jezdí američtí policisté a co mají k dispozici v boji proti zločinu. Po celém světě najdete v policejních garážích hned několik supersportů, které jsou schopny uhánět rychlostí až 400 km/h. Jen těžko byste takovému vozu ujeli.

20.1.2015

Co nosí muslimské ženy?

Zahalování ženských hlav je v muslimském světě neodmyslitelnouzáležitostí. Ne všude je povinné, jako nutnost ho berou v SaúdskéArábii, Íránu a Afghánistánu. Naopak v některých evropských zemích jezahalení celého obličeje na veřejnosti zakázáno. Jaké druhy šátků nosí muslimské ženy nejčastěji?

11.12.2014

Rakovina

Na rakovinu umírá každý rok okolo osmi milionů lidí. Přitom více než čtvrtině z nich může život zachránit prevence a včasná návštěva lékaře. I přesto počet úmrtí narůstá. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že za 20 let rakovině podlehne až 12 milionů nemocných ročně.

14.11.2014

Lety na jiné světy

12. listopadu 2014 vyslala sonda Rosetta svůj výsadkový modul Philae do přistávací oblasti na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Poprvé v historii tak došlo k úspěšnému přistání automatu vyrobeného lidskou rukou na kometě. Podívejte se, jak úspěšné byly předchozí snahy o dosažení mimozemských světů.

14.11.2014

Přežití v extrémních podmínkách

Co vše vydrží lidské tělo a jaké pomůcky potřebujete k přežití ve smrtícím prostředí? V infografice se dozvíte, díky čemu vydržíte pod vodou, ve vysoké nadmořské výšce či ve vesmíru.

14.11.2014

Scovilleho stupnice

Máte rádi papriky a chilli papričky? Chcete vědět, co způsobuje jejich pálivost? K tomu poslouží Scovilleova stupnice. Papriky totiž obsahují látku kapsaicin, která stimuluje receptory nervových zakončení jazyka, a tím dochází k efektu pálivosti.

14.11.2014

Délka života

Jak dlouho budeme žít, záleží na řadě faktorů. Existují statistické údaje, které udávají průměrný, předpokládaný věk člověka v dané zemi. Ty jsou ovlivněny nejen stravou, ekonomikou, infrastrukturou, ale i zdravotním nebo vojenským stavem země. Dozvíte se také, co byste měli dělat, pokud se chcete dožít co nejvyššího věku.

14.11.2014

Cesty potravin

Import a export potravin není jednoduchá záležitost. Málokdo si dokáže představit, jak takový transport probíhá a kolik kilometrů musí surovina urazit, aby se dostala ke koncovému zákazníkovi. Po celém světě existuje široká silniční, dálniční, železniční, námořní a letecká síť, která slouží k přepravě produktů.

14.11.2014

Biologický pas

Biologický pas zavedla Světová antidopingová agentura (WADA) jako další možnost kontroly dopingu u sportovců. Nejprve pokusně, od roku 2009 pak povinně. Pasy mají hlídat, zda nedochází k zásadním výkyvům v krevním obraze.

25.9.2014

Alergie

Alergie, tedy nepřiměřená reakce lidského organismu na neškodné látky, byla popsána počátkem 20. století. To ovšem neznamená, že se předtím přecitlivělost u lidí nevyskytovala, ale moderní doba této civilizační chorobě opravdu přeje. V této interaktivní infografice zjistíte, které jsou ty nejčastější, jak často se vyskytují a jak se jim bránit.

5.9.2014

Druhá světová válka

Podívejte se na přehledné zobrazení zásadních okamžiků vývoje konfliktu, připomeňte si klíčové osobnosti obou stran, statistiky i zajímavosti z oblasti válečné techniky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení