Pro borovici nebo smrček si věrní zákazníci chodí přímo na prodejní místa správy městských lesů, které jich sice nenařežou tisíce, ale pár stovek lidí uspokojí.

Tento týden například již prodávali stromky na hájovně Nechyba v Sezimově Ústí, které lesníci dovezli z táborských lesů, borovici černou pak z vlastní plantáže.

„Potom máme také borovici lesní a smrk. Cena je u nás od stovky do tří set padesáti korun, cena se určí podle jakosti stromku," upřesňuje jednatel Správy městských lesů Tábor Jan Kalafut.

Se svým kolegou Petrem Matoušem ze Soběslavi se shodují, že škod napáchaných zloději stromků je v poslední době mnohem méně. Na ostražitosti ale přesto neubrali.

„Stále v lesích strážíme a stále používáme ochranné postřiky, které pak doma zapáchají. Ale krade se už méně než v minulosti, takže také způsobené škody jsou nižší," ujišťuje Petr Matouš.

A kde je podle něj důvod? Že by se i zloději konečně napravili? Lesník za tím vidí především jejich ceník vánočních smrčků. Jiné stromy z lesa do prodeje nevozí.

„Ať je strom z našich lesů jakkoli vysoký, třeba přes dva metry, pořád stojí stejných osmdesát korun. To je úplně jiná cena, než kolik vyjde strom z plantáží. A kdo chce klasický český smrk, tak se mu už nevyplácí chodit do lesa a raději si ho legálně koupí u nás," vysvětluje. Z lesů v okolí Soběslavi vyberou zhruba stovku stromků.

Ačkoli je vánoční trh zavalen cizokrajnými krasavci, tržby za klasiku u táborské správy lesů rostou. „Loni jsme měli tržby 14 tisíc, teď už na Nechybě máme 25 a stále je zájem," dodává Jan Kalafut. Nezatajil, že on sám letos dává přednost jedli z dovozu. „Doma budu mít vlastní strom, ale pro malou vnučku koupím jedličku, které my nemáme," prozradil pozorný děda.

Živý nebo z krabice

Již před několika lety se živý stromek zase vrátil do českých domácností a v popularitě poráží novinku umělohmotných skládacích stromů.
A zatímco Petra Fabiánová se z umělotiny vrátila k přírodě, protože děti povyrostly a stromek vydrží stát, Andrea Koblasová se loni rozhodla úplně opačně. „Léta jsme měli živý smrk, ale loni po Vánocích jsem se rozhodla, že koupím umělý. Je nádherný a už se zase na něj moc těšíme," říká Táboračka a přidává i důvody, proč nastala změna.

„V první řadě z důvodu ekologického a tedy ochrany přírody, šetříme tak živé stromky, které za pár dnů vyhazujeme. Za druhé z časových důvodů. V tom stresu je pro mne jednodušší stromek vyndat z krabice. A za třetí finanční efekt. Nemíním za něj dávat pět a více stovek."

Živý nebo umělý? Hlasujte do úterý 14. hodin na webu: taborsky.denik.cz