Jiří Beran z krajské pobočky úřadu práce uvedl, že zatímco v červnu bylo na Českobudějovicku zaregistrováno 203 absolventů a mladistvých, na konci srpna jich bylo 267. „Hlavní vlnu očekáváme v září, kdy mladým lidem končí status studenta."

Sára Štroblová je vyučená prodavačka. „Letos jsem si dodělala nástavbu na provoz obchodu a teď sháním místo." Většinou ale naráží na práci pro muže. „Často se jedná o nabídky na obsluhu CNC strojů a řidiče. Shánějí i skladníky, což dělat nechci."

Jednou z největších překážek v nalezení vhodné práce je pro absolventy požadavek několikaleté praxe v oboru. „Mám čtyřletou praxi v obchodě a tři měsíce jsem pracovala jako servírka, ale třeba v účetnictví chtějí tříleté zkušenosti, které nemám," řekla maturantka s tím, že kdyby absolventi nebyli nároční, práci by si našli. „Nabídky jsou, jen ne atraktivní," dodala. „Absolventi mají nereálné představy o výši výdělku a pracovních podmínkách," řekl Jiří Beran. 

Počet absolventůÚřad práce v Českých Budějovicích v červnu evidoval 203 absolventů a mladistvých. Z celkového počtu nezaměstnaných představovali 4,3 procenta. První měsíc prázdnin přibylo 54 uchazečů, na konci srpna bylo 267 registrovaných žadatelů.

Po strojařích je velká poptávka

Mezi třináct okresů v České republice s nejnižší nezaměstnaností se v srpnu řadil i okres České Budějovice. Míra nezaměstnanosti v posledním letním měsíci klesla na 3,4 procenta. Nově se na úřady práce přišlo zaregistrovat sedm set čtrnáct lidí.

Zatímco celkový počet uchazečů o práci se snižuje, po konci školního roku přibývá čerstvých absolventů, kteří po ukončení studia shánějí zaměstnání. „Z této skupiny bývají nejčastěji v evidenci bývalí studenti ekonomických oborů, případně absolventi gymnázií. Ti se ale v naprosté většině případů snaží pokračovat ve studiu na vysokých školách," uvedl Jiří Beran z krajské pobočky úřadu práce.

Podle ředitele Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické Čestmíra Tschaudera žádný z jejich absolventů problém se sháněním práce nemá. „Je po nich velká poptávka ze strany firem. Žáci u nás studují elektrotechniku a strojírenství, tyto obory jsou žádané. Ve druhém a třetím ročníku chodí studenti na povinné praxe, ve firmách si je tedy vyzkoušejí a můžou si vytipovat žáka, kterého by po skončení školy rovnou zaměstnali," řekl.

Obtížně sháněl před rokem práci Martin Laštůvka, který maturoval na obchodní škole. „Nechtělo se mi na vysokou, představa dalších let strávených nad knížkami mě trochu děsila." Po škole jsem se zaevidoval na úřadu práce. „Sehnal jsem vždycky jen krátkodobé brigády, například jsem obsluhoval v restauraci, ale nic dlouhodobějšího se mi nepodařilo domluvit, všude mě odmítali kvůli chybějící praxi a nedostatečné kvalifikaci." Nakonec se po roce rozhodl, že ve studiu bude pokračovat. „Při pohovorech jsem si všiml, že úroveň vzdělání hraje u mnoha zaměstnavatelů velkou roli. A školní prostředí mi vlastně začalo chybět, od nového semestru budu studovat ekonomickou fakultu." Hledání zaměstnání se u něj tedy na několik let odsouvá.

Úřad práce v Českých Budějovicích v srpnu evidoval 3065 volných pracovních míst. Nejčastěji zaměstnavatelé v českobudějovickém okrese shánějí řidiče nákladních aut, montážní dělníky, kuchaře, zájem je i o pracovníky bezpečnostních služeb nebo prodavače.

PAVLA VOLFOVÁ