Jedno z vrcholných děl českého umění 19. století má silný příběh. Malíř, jehož vnukem byl Jiří Voskovec a který mj. studoval v Paříži
s Édouardem Manetem, zpracoval zážitek, kdy byl 1. října 1857 přivolán k sebevraždě svého kamaráda, malíře Josefa Wehleho. Pinkas ho spatřil oběšeného, pod ním zhroucenou uklízečku, a i když mu bránili, přeřízl provaz od županu, na kterém Wehle již asi čtyři hodiny visel…

Obraz maloval tři roky, dokončil v roce 1861 a podařilo se mu ho rovnou dostat na výstavu Salon v Paříži. „Pinkas se nebál a realisticky zobrazil sebevraždu. Bylo to jedno z prvních opravdu radikálních představení sebevraždy na plátně,“ řekl ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG) Aleš Seifert. Jenže obraz se nedařilo kvůli tématu skoro deset let prodat, tak malíř oběšence vyškrábal a přemaloval, jako symbol ovšem nechal oprátku na proutěném koši. Přemaloval i nejjízlivější klevetnici zcela vlevo.

Obraz původně pojmenovaný ironicky Pohřební řeč za oběšence pak zmizel, byl nezvěstný. Až po 150 letech se objevil na malé aukci v Dijonu, kde ho koupil jeden český investiční fond a od něho AJG. „Je to velmi významná akvizice, která by zazářila v kterékoliv prestižní galerii. Jeho tržní cena je mezi pěti a devíti miliony,“ řekl Aleš Seifert. Pro srovnání připomněl, za jaké ceny se prodaly loni obrazy Pinkasových současníků: obraz Letní den u Dvora Králové, jejž namaloval Adolf Kosárek, se prodal ve vídeňské aukční síini Dorotheum za 3,3 miliony korun, obraz Jakuba Schikanedera Ulice v Praze se loni prodal v Sotheby's za 7,8 milionu korun.

AJG, kterou zřizuje Jihočeský kraj, má ve sbírkách od Pinkase ještě dvě kresby a tři grafiky. Obraz bude vystaven do 5. dubna ve Wortnerově domě. „Je to naše vlajková loď pro další tři čtyři roky. Pak ho budeme dál zkoumat, drobně restaurovat a budeme se snažit s jinými galeriemi o výměny: toto je zajímavá karta, se kterou se dá uhrát mnohé. Nejcennější je, že nezmizí v některé soukromé sbírce,“ řekl Aleš Seifert. Na podzim se obraz nejspíše ocitne v nově budované expozici v hlavním sídle galerie v zámecké konírně v Hluboké nad Vltavou.