Hnutí ANO připadne coby vítězi voleb v jedenáctičlenné radě města pět mandátů, Občané pro Budějovice budou mít čtyři radní a TOP 09 a lidovcům připadne po jednom mandátu. Informaci Českobudějovickému deníku potvrdil volební lídr hnutí ANO Jiří Svoboda, který je jediným kandidátem na primátora.

"O náměstcích primátora i programových cílech koalice budeme dále jednat v příštích dnech," doplnil Jiří Svoboda.

O koaliční spolupráci jednali představitelé hnutí ANO v pátek večer nejdříve se sociálními demokraty a lidovci. "Sociální demokraté nám před jednáním písemně zaslali dva návrhy jejich představy o uspořádání koalice, ani jeden pro nás nebyl akceptovatelný," zdůvodnil krach jednání Jiří Svoboda.

Podle člena vyjednávacího týmu KDU-ČSL Rudolfa Vodičky nabralo třístranné jednání lidovců, ANO a ČSSD o možné koalici nečekaný spád. "Překvapilo mě, jak rychle ze schůzky odešli sociální demokraté. Myslím, že se ještě dalo dále jednat. Osobně jsem ale se závěry vyjednávání spokojen," zmínil v pátek krátce před půlnocí Rudolf Vodička.

Dosavadní českobudějovický primátor a volební lídr hnutí Občané pro Budějovice Juraj Thoma věří, že načrtnutá koaliční dohoda je slibným základem pro vytvoření stabilní koalice. "Oceňuji přístup všech partnerů, kteří se na dohodě podíleli. Jednání byla velice věcná."

Volební lídr sociálních demokratů Miroslav Joch se domnívá, že uzavření koalice ANO, HOPB, TOP 09 a KDU-ČSL je jen bouří ve sklenici vody. "Až ustavující zastupitelstvo určí nové složení radnice. To, co bylo v pátek údajně podepsáno s názvem preambule, bylo podepsáno též mezi ČSSD a ANO. A za pár dnů to neplatilo."

Volební lídr TOP 09 Slavoj Dolejš v sobotu dopoledne našemu Deníku řekl, že členové koalice nyní povedou intenzivní jednání především o programových prioritách, aby se v případě zásadních neshod mohli včas rozejít. "To je ale málo pravděpodobné, neboť programové priority všech členů potencionální koalice jsou velmi podobné," sdělil Slavoj Dolejš. "I proto jsme na koaliční spolupráci kývli. Máme totiž velkou naději, že z programu TOP 09 se nám do programových priorit koalice podaří prosadit hodně bodů," doplnil.

O programových prioritách, ale i o tom, kdo obsadí křesla náměstků primátora, jednali členové čtyř stran v sobotu odpoledne. Probrali i to, která ze stran bude působit v jaké komisi rady města.

"Postoupili jsme dál. Dobrali jsme se ke stoprocentní programové shodě, probírali jsme i rozložení rady, ale žádná konkrétní jména nepadla," zhodnotil schůzku lídr hnutí ANO Jiří Svoboda. Jisté je tedy prozatím jen to, že ANO získá post primátora a každá z koaličních stran obsadí minimálně jeden post náměstka primátora.

Už teď je ale například jasné, že hnutí ANO bude mít v gesci resort dopravy. "Právě doprava byla naším hlavním programovým bodem," zdůvodnil výběr Jiří Svoboda.

Lídr hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) Juraj Thoma pak naznačil, že členové HOPB budou v rámci rady města působit v resortech strategického plánování, územního rozvoje či správy veřejných statků.

Lídr kandidátky TOP 09 Slavoj Dolejš podle svých slov na postu radního nijak netrvá. "Bude záležet na odbornosti, kterou dostaneme na starosti. Podle toho pak na post radního jmenujeme z okruhu našich zastupitelů konkrétního člověka," dodal Slavoj Dolejš.

Závěry sobotní schůzky nyní členové jednotlivých stran a uskupení proberou na vnitrostranických jednáních, společně se sejdou zase ve středu.