„V elektrárně působím celkem jedenadvacet let. Pamatuji si finále výstavby, spuštění obou bloků. Uvést elektrárnu do provozu si vyžádalo velké nadšení velkého množství lidí. Jsem rád, že s mnohými z nich se nadále potkávám, a to nadšení z nich nevyprchalo dodnes," uvedl čtyřiačtyřicetiletý odborník, který vede elektrárnu od začátku letošního roku.

Jeho prioritami je dokončit zátěžové testy a stabilizovat provoz elektrárny. „Cílem je, abychom měli stav elektrárny dobře pod kontrolou a žádost a obnova licence po dvaceti letech se staly hladkou záležitostí," uvedl Bohdan Zronek.

Za pozitivum letošního roku ředitel označil úspěšné dokončování všech zátěžových akcí. „I ve srovnání s okolním světem jsou jejich rozsah a rychlost obdivuhodné. To neznamená, že s nimi končíme. V bezpečnostně motivovaných aktivitách budeme pokračovat. Programy na zvyšování bezpečnosti nás budou provázet po celý zbytek života elektrárny," zdůraznil Bohdan Zronek.

Důležitým technologickým krokem byla výměna nízkotlakých rotorů turbín obou bloků, což byla jedna z nejrozsáhlejších modifikací v historii elektrárny. „Je pravda, že zprovoznění turbíny nás stálo několik odstávek, ale při tak velké akci se nedalo čekat, že se vše podaří na první dobrou," zmínil ředitel.

„Při provozu turbíny rozhodují desetiny milimetrů. A to jde o téměř šedesát metrů dlouhé soustrojí, které váží dva tisíce tun a některé jeho části se pohybují nadzvukovou rychlostí. Žádné laboratorní zařízení nedokáže nasimulovat reálné provozní podmínky. Proto je nutné některé detaily doladit až za provozu," vysvětlil ředitel.

Posilování bezpečnosti vévodí všem aktivitám. „Vývoj jde dopředu a my musíme držet krok. Za pět let nás čeká obhajoba licence a nedovedu si představit, že bychom uspěli bez dalšího zlepšování," zdůraznil Zronek. Provedení zátěžových testů nařídila Evropská komise na všech elektrárnách v EU po havárii v japonské Fukušimě. V Temelíně testy potvrdily dostatečnou odolnost elektrárny vůči extrémním přírodním vlivům.

Elektrárně to přesto přineslo více než čtyři desítky opatření. „Letos jsme dokončili instalaci zařízení na spalování vodíku v kontejnmentu, tedy ochranné budově kolem reaktoru. Máme hotovy všechny plánované technologické modifikace," shrnul Bohdan Zronek.

Do modernizace Temelína a posilování bezpečnosti skupina ČEZ od začátku provozu investovala třináct miliard korun. Prověrky bezpečnosti se tu konají prakticky neustále. „Temelín zažil za patnáct let třicet dva mezinárodních misí. V listopadu čekáme další pod hlavičkou WANO, Světová asociace provozovatelů jaderných elektráren," zmínil ředitel.