Dvě vládyPo dlouhých vyjednáváních se před rokem v Českých Budějovicích vytvořila koalice ANO 2011, HOPB, TOP 09 a KDU-ČSL. Původně měla 27 hlasů ze 45, ale nakonec jen 23, takže se fakticky letos v červnu rozpadla. Ze svého postu byl odvolán primátor Jiří Svoboda a někteří náměstci. V září byla vyjednána nová, nynější koalice složená z ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Do čela města se vrátil Jiří Svoboda.

Hlavní událostí bylo vyjednávání o nové koalici. Od června, kdy byl odvolán primátor a někteří jeho náměstci, trvalo až do září. Podle zastupitele Ivana Nadberežného (KSČM) několikaměsíční bezvládí městu uškodilo. „Výsledky práce zastupitelstva nejsou takové, jaké mohly být," poukazuje Ivan Nadberežný na ztracené měsíce a naznačuje, že problémy se táhly delší dobu. „Nehlasovalo se o věcech, které by byly v zájmu občanů, protože se řešily problémy první koalice," komentuje i předcházející poměry v zastupitelstvu Ivan Nadberežný. Na podzim se ovšem do funkce vrátil Jiří Svoboda a pozice celkem obhájilo i jeho hnutí. „Ztratili jsme tři měsíce a přišli jsme o tři zastupitele. Ale naše hnutí jako nový subjekt prošlo vnitřní očistou a obhájili jsme post primátora a pěti radních," zhodnotil politické otřesy Jiří Svoboda. Primátor následně připojil, že nová koalice se mu jeví stabilnější a čekají ji brzy důležitá rozhodování. Podle zastupitelky Petry Šebestíkové (TOP 09) je však nová koalice krokem zpět.

Politické strany si měnily role

Z opozice do vládnoucí koalice a naopak se o prázdninách stěhovalo několik partají v českobudějovickém zastupitelstvu. Vládnoucí koalici opustily HOPB a TOP 09 a v radě města zasedly místo nich ČSSD a ODS.

Podle zastupitelky za TOP 09 Petry Šebestíkové ale změna není k lepšímu. „S novou koalicí se na radnici a do městských společností vrací „kmotrovství" a všechny ty nitky, které jsme tak složitě zpřetrhávali, se velmi rychle navazují," míní Petra Šebestíková a dodává, že HOPB a TOP 09 nemají ani zástupce v českobudějovické teplárně. O dění v této firmě se přitom na zastupitelstvu už dlouhé měsíce vedou vášnivé debaty, jejichž společným jmenovatelem je hospodárné nakládání s veřejnými prostředky.

Podle primátora Jiřího Svobody je ale nová koalice, založená na vládním půdorysu, stabilnější než ta minulá.

Město to potřebuje, protože zastupitelstvo některé problémy v minulých měsících jen odkládalo, kvůli nejistému výsledku hlasování.

Anketa: Jak hodnotíte rok práce zastupitelstva?

Jiří Svoboda, ANO 2011, primátor města

Kvůli koaličním a vnitrostranickým problémům jsme ztratili tři měsíce. Máme ale připraven rozpočet na příští rok s rozumnou mírou zadlužení, nutného k financování akcí, na které chceme čerpat dotace. Výročí města bylo důstojně oslaveno i přes nedostatek času, který jsme měli na přípravu.

Ivo Moravec, HOPB, zastupitel

V koaličním seskupení jsme stihli prosadit něco z toho, co jsme slíbili před volbami. Například rozšiřování kapacit mateřských škol nebo využívání volných kapacit školních sportovišť pro širokou veřejnost. Připomínám náš důraz na otevřenost a transparentnost, ať už se to týká zprůhlednění veřejných zakázek či rozpočtu města.

Petr Podhola, ČSSD, náměstek primátora

I přes to, že v minulých volbách získala sociální demokracie druhé místo, nebyla součástí koalice. ČSSD ale přinášela smysluplné návrhy a také byla připravena smysluplné návrhy v zastupitelstvu města podpořit. Dnes již bývalá koalice se díky vnitřním problémům zabývala spíše sama sebou než problémy města.

Ivan Nadberežný, KSČM, předseda územního výboru

Od ustavení nového zastupitelstva uběhl rok, ale bylo to přerušeno hledáním nové koalice a výsledky nejsou takové, jaké mohly být. I naše možnosti byly omezené, nehlasovalo se o věcech, které by byly v zájmu občanů. Řešily se vnitřní problémy první koalice.

Aby město dostalo do budoucna nový impuls, potřebuje řešit dopravní skelet.

Rudolf Vodička, KDU-ČSL, zastupitel

Podle mého názoru byl rok ve znamení dvou věcí za prvé se do vedení města dostalo hnutí ANO, které bylo úplným nováčkem, a za druhé to byl konec první koalice. Podařilo se zajistit důstojné a pro občany zajímavé akce k výročí města. A jsou dokončovány projekty, které městu umožní čerpat evropské dotace.

Eliška Richterová, Klub nezávislých, zastupitelka

Jsem zklamána tím, že se v zastupitelstvu rozhoduje koaličně, jak za staré, tak za nové koalice. Nehledá se shoda napříč zastupitelstvem, ale usnesení se prosazují silově. Nyní poprvé, při řešení protipovodňových opatření na Malši, bude svoláno mimořádné pracovní setkání zastupitelů k tak důležitému problému. To vítám.

Michal Šebek, ODS, člen rady města

V průběhu roku se ukázalo, že věci „prostě" tak jednoduše nejdou. Jsem přesvědčen, že ODS v Českých Budějovicích ukázala, že má stále své místo na politické mapě ČR. Patřili jsme k věcné opozici, co měla svoji sílu. V nové koalici jsme bráni jako rovnocenný partner. Naší prioritou je třeba efektivní čerpání evropských dotací.

Petra Šebestíková, TOP 09, zastupitelka

Rok od voleb jsme opět na začátku, jen s tím rozdílem, že s novou koalicí se na radnici a do městských společností vrací „kmotrovství". Navíc skutečná opozice nemá žádné účinné brzdící páky, když tedy nemluvíme o komunistech, jejichž loajalitu si nové vedení získalo postem uvolněného předsedy v nově vytvořeném výboru.