Český Krumlov – Práce je dost, lidí málo – tak by se dala shrnout současná situace na trhu práce podle zaměstnanců personálních agentur i generální ředitelky Úřadu práce České republiky Kateřiny Sadílkové. „V současné době, kdy evidujeme rekordní počet volných pracovních míst a zároveň klesá počet uchazečů o zaměstnání, se musíme více zaměřit především na ty klienty, kteří jsou v evidenci ÚP ČR dlouhodobě. Jsou to lidé, kteří postupně ztrácí motivaci pracovat, a právě osobní kontakt s potenciálním zaměstnavatelem pro ně může být tím impulsem, který jim umožní vrátit se zpět na pracovní trh," sdělila v souvislosti s plánovanou burzou práce. V těch jde o náborové setkání zaměstnavatelů a eventuálních zaměstnanců. Setkání organizují společnosti hledající zaměstnance často ve spolupráci s místním úřadem práce.

„Většinou tyto akce probíhají ve spolupráci s obcemi nebo školami, a to buď 
v prostorách ÚP ČR, nebo jiných vhodných objektech," popsala mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková a dodala: „V rámci příprav oslovují pořadatelé zaměstnavatele v regionu a zájem z jejich strany bývá opravdu velký. Stejně jako ze strany návštěvníků, včetně evidovaných uchazečů o zaměstnání. Právě ti tvoří velkou část příchozích."

Ovšem zároveň právě oni často do zaměstnání vůbec nastoupit nechtějí a burzy práce se zúčastňují pouze proto, aby nebyli vyřazeni z evidence uchazečů o zaměstnaní a mohli dál využívat sociálních výhod nezaměstnaného.

„Uchazeč o zaměstnání, který je v evidenci ÚP ČR, je povinen projevovat při zprostředkování zaměstnání součinnost a spolupracovat s úřadem. Pokud ÚP ČR vydá uchazeči tzv. doporučenku, je povinen kontaktovat zaměstnavatele a do určitého termínu s ním pracovní místo projednat," sdělila Kateřina Beránková. V některých případech je toto projednání velice rychlé. Uchazeč potencionálnímu zaměstnavateli rovnou řekne, že potřebuje jen razítko dokazující jeho návštěvu a tím má pro úřad práce splněno. Další překážkou pro nástup do zaměstnání bývá zdravotní stav uchazečů. „Stává se opakovaně, že uchazeč má přímo v požadavcích na zaměstnání vyplněnou pozici uklízeče, nebo uklízečky. A v reálu přijde člověk, který je po operaci páteře, nebo o berlích a je zcela jasné, že ho zaměstnavatel zaměstnat nemůže," uvádí příklady, jak se lidé nástupu do zaměstnání vyhýbají, Šárka Měšťanová ze společnosti ISS Facility Services, s.r.o, Český Krumlov „Stalo se nám, že před referentkami úřadu práce lidé říkali, že zájem o práci mají. My si na ně tedy vzali kontakty, abychom jim nabízenou pozici mohli ukázat v reálu, aby věděli, do čeho jdou. Potom, když je obvoláváme s informacemi, kdy a kam se mají dostavit. vůbec nezvedají telefon, nebo je mají vypnuté," uvedla.

Burzy práce se někdy odehrávají také přímo v podniku, který zaměstnance hledá. „Setkáme se přímo tady ve výrobě, pohovoříme s kandidáty, případně jim ukážeme pracoviště," vysvětlila Vanda Jílková z personálního oddělení českokrumlovské společnosti Schwan – STABILO. „Následně se buď podaří uzavřít pracovní poměr, nebo se s kandidáty rozloučíme. A spíše se loučíme. Lidé většinou mají problém se směnností."

To dokládá i Kateřina Beránková: „Odmítnout vhodné zaměstnání může klient podle zákona jen z vážných důvodů – např. směnný provoz při péči o malé dítě, zdravotní důvody apod. V opačném případě ho může ÚP ČR z evidence sankčně vyřadit, a to až na šest měsíců."

Většina oslovených personálních agentur či oddělení se také shodla na tom, že pokud někdo pracovat chce, práci si najde. Ostatním nezaměstnaným vyhovuje jejich současný stav.