Hyzdí celou obec, dělá ostudu a navíc je i nebezpečný. Tak hovoří obyvatelé Neznašova o zámku, který stojí přímo na návsi. Objekt totiž již dlouhá léta chátrá, je nezabezpečený a přerostlé stromy z přilehlého parku mohou kdykoli spadnout. Starostka se sice snaží přimět majitelku k nápravě, ale ta žije ve Francii a o zámek se příliš nestará.

„Trápí nás to, protože kvůli tomu působí celá obec zpustlým dojmem. Objekt nikdo nezabezpečil, takže se tam může stát jakýkoli úraz. Ze střechy padají tašky, okna jsou rozbitá a teď se začíná rozpadat už i zeď,“ popsala Hana Bartušková, starostka obce Všemyslice, pod kterou Neznašov spadá.

Ve stejně katastrofálním stavu je podle ní také přilehlý park. Dříve v něm rostly cenné stromy, ale během let bez údržby se objevilo množství plevele i nových dřevin a z parku se stala neproniknutelná houština. Některé stromy jsou navíc již tak vysoké, že ohrožují okolí. „Vyklání se nad silnici i sousední pozemky, takže při každém větším větru se lidé bojí, že dojde k neštěstí. Jednou již padající větev zničila telefonní vedení,“ doplnila Bartušková.

Podobně hovoří i samotní obyvatelé Neznašova. „Dělá to akorát ostudu. Park je zlikvidovaný, zámek taky a ještě se tam může někomu něco stát,“ komentoval Lubomír Mikuš.

Majitelkou zámku je žena, která žije dlouhodobě mimo Českou republiku. S Neznašovskými občas jedná pouze její otec Josef Šmejkal. Ten se kritice obyvatel brání. „Dcera s tím objektem má nějaké plány, ale já o nich nic nevím. Není však pravda, že bychom se o to vůbec nestarali, teď se chystáme kácet stromy,“ reagoval.

Otec majitelky zámku se hájí také tím, že za zubožený stav částečně mohou lidé z obce. „Občané jen kritizují, ale měli by si také uvědomit, že tam sami dělají nepořádek. Udělali si z toho skládku,“ řekl Šmejkal. Podle starostky Bartuškové však tento problém souvisí právě s tím, že je objekt nezabezpečený a neudržovaný.

Obyvatelům Neznašova na celé situaci také vadí, že chátrající zámek stojí přímo na návsi u hlavní silnice. „Každý, kdo tu projíždí, si tak udělá o vesnici nepěkný obrázek,“ zdůraznil Pavel Kolář.

Zástupci obce navíc plánují revitalizaci návsi a chtěli by, aby se zámek opět stal reprezentativní dominantou. „Když vše opravíme a zámek zůstane v katastrofálním stavu, bude to jako pěst na oko,“ připomněla Bartušková. V rámci revitalizace by se na návsi mělo objevit více zeleně a laviček, díky nimž vznikne odpočinková zóna, která by zároveň měla být v souladu s podnikatelskými aktivitami. Součástí projektu budou i nové zastávky a bezpečnostní opatření před školou.

Dokud však zámek zůstává v soukromých rukou, nemůže vedení obce pro jeho záchranu prakticky nic udělat. „Mohu s majiteli pouze jednat jako s jinými vlastníky nemovitostí a žádat je o nápravu. Pan Šmejkal toho ale bohužel spoustu naslibuje a nic nedělá,“ řekla Bartušková.

Také proto starostka uvažuje i o koupi zámku. Domnívá se, že pokud by měla majitelka zájem, mohla by obec zatím odkoupit alespoň část parku. „Nemáme tu moc míst, kam mohou chodit třeba maminky s dětmi, a tady se nabízí krásný volný prostor. Bylo by to úžasné na různé aktivity,“ uvedla Bartušková. Při případném prodeji však bude vyžadovat rozumnou cenu. Do objektu se totiž musí ještě hodně investovat.

Kdyby se navíc obci podařilo získat finanční prostředky například prostřednictvím dotací, mohlo by její vedení jednat i o odkoupení samotné budovy. Pak by hledalo vhodné využití. „K zámku patří také špejchar, což je krásná budova. Umím si představit, že by tam byla opravdu nádherná výstavní síň,“ komentovala Bartušková.

Kromě toho by Neznašovští chtěli připomenout, že zámek má nemalou historickou hodnotu. Vznikl z prastaré tvrze, kterou na počátku 19. století přestavěl rod Berchtoldů. Dlouhá léta pak byl chloubou a dominantou obce.