Případ s padělanými stravenkami zní skoro až úsměvně, ale policistům dal pořádně zabrat. „Ke každému dokladu musíme přistupovat stejně, ať jde o stravenky, občanské průkazy nebo cestovní pasy," řekl Jan Vrátný, vedoucí oddělení dokladů a specializovaných činností (ODSČ) odboru cizinecké policie.

Pachatel se pokusil rozmnožit lístky v hodnotě padesáti korun vydávané úřadem jednoho z měst na jihu Čech. Kdo se chtěl obohatit, však zatím není známo. „Případ ještě není uzavřen, proto není vhodné k němu poskytovat více informací," sdělil policejní mluvčí Milan Bajcura. Nepravost lístků se provalila ve chvíli, kdy je přinesl provozovatel pohostinství na úřad k přepočítání.

Kromě stravenek další netradiční padělek představovaly třeba lístky na odvoz popelnic. „Byly tři v řádech několika desítek korun. I takové případy řešíme," uvedl Zdeněk Neubauer, komisař ODSČ.

Migranti falešné doklady nepoužívají

V případě padělaných cestovních pasů či občanských průkazů byl jejich výskyt srovnatelný s předchozími lety. Zástupci cizinecké policie konstatovali, že příchod migrační vlny s jejich nárůstem přímo nesouvisí. „Když jsme nějaké zachytili, tak buď měly své doklady, anebo naopak žádné vůbec neměly," přiblížil Jan Vrátný.

Uprchlíci se v případě snahy o získání falešných dokladů ocitají plně v rukou padělatelů. „Když jsou z úplně jiného konce světa, těžko posoudí, zda jim předložené doklady jsou skutečné či nikoli," poukázal Zdeněk Neubauer, který dodal, že se on a jeho kolegové často setkávají s různou kvalitou falzifikátů.

Zajištění falešných dokladů se dá objednat i na internetu. V poslední době se navíc objevila také aplikace, kde si lze doklad přímo vytvořit. Konkrétně tomu tak bylo v případě takzvaných pseudodokladů, což jsou listiny, které jsou smyšlené a nemají žádný skutečný originál.

V případě osobních dokladů se tradičně nejčastěji objevují průkazy Rumunska, které používají občané Ukrajiny a Moldávie. S doklady členského státu se chtějí snadněji pohybovat po Evropské unii.