Podle Ivety Štočkové, tiskové mluvčí hlavního dodavatele firmy Eurovia, je to příprava na budování dálničních mostů. Část dnešní výpadovky totiž bude kvůli stavbě mostů zcela uzavřena. „Veškerý provoz převedeme na nyní budovanou provizorní komunikaci," říká Iveta Štočková a dodává, že to bude asi za měsíc a půl. V místě se nyní pracuje také na odstraňování dřevin. V úseku Borek Úsilné pokračují i zemní práce na tělese dálnice. Stavbaři ze sdružení firem, které vede Eurovia, se podle Ivety Štočkové drží harmonogramu.

Památky minulostiPři záchranném archeologickém průzkumu při stavbě D3 nedaleko Veselí nad Lužnicí byly například objeveny pozůstatky vesnice z doby kamenné.

Postupují i práce na úseku Veselí nad Lužnicí Bošilec. Teď tam ale musí Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD) rychle najít archeology na podrobný průzkum několika míst. Prvotní zkoumání lokality totiž odhalilo například místo, kde se ve 13. století zpracovávaly kovy nebo kde ležela vesnice doby kamenné. Archeologové z táborského Husitského muzea odhalili památky na dávné časy při skrývce zeminy na začátku léta. Podle ředitele muzea Jakuba Smrčky se jedná o plochy v řádu desítek metrů čtverečních, kam nyní stavbaři nesmějí.

Podrobnější průzkum už si mělo ŘSD podle Jakuba Smrčky objednat v létě, ale učinilo tak až nyní.

„Záchranný archeologický výzkum nebude mít dopad na posun termínu zprovoznění či dokončení stavby," ujišťuje ale mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Archeologové se bojí podzimního počasí

„Léto s ideálními podmínkami pro archeologický průzkum bylo promarněno, teď bude hodně záležet na počasí," říkají archeologové o situaci na dálnici D3. V úseku Veselí nad Lužnicí - Bošilec se totiž objevilo při základním záchranném průzkumu několik lokalit, které by se nyní měly podle zákona podrobněji prozkoumat. Spekuluje se přitom o možném zdržení prací na dálnici.

Podle ředitele táborského Husitského muzea Jakuba Smrčky jsou zajímavé nálezy spojeny se všemi liniovými stavbami s železnou pravidelností. Neznamená to ale, že by musely stavbaře zdržovat. „Nestávalo se to ani v minulosti a že záchranných průzkumů proběhlo dost. Byly mnohem složitější situace než nyní na D3 a nikdy problém nebyl," zdůrazňuje Jakub Smrčka ohledně minulých průzkumů vedených Husitským muzeem.

Ředitel táborského muzea ale připomíná, že ŘSD mělo hledat odborníky na další průzkum označených lokalit hned na začátku léta, když byl proveden základní průzkum. I při něm se objevilo několik zajímavých nálezů asi na osmi místech. Ty jsou ale už většinou zadokumentované a v daných lokalitách se dál pracuje.

Jenže plochám, které si vyhradili odborníci k dalšímu zkoumání, se teď musejí stavbaři vyhýbat. Odhadem budou archeologové potřebovat na další práce zhruba tři měsíce. Ale pokud přijdou na podzim deště, nemusí se vše stihnout tak rychle. Navíc výběr dodavatele na příslušné práce teprve začal…

Stavbaři teď na stavbě úseku Veselí nad Lužnicí-Bošilec zastavili práce na dvou úsecích. „Neznamená to ovšem zastavení celé stavby," zdůraznila Edita Novotná, tisková mluvčí společnosti Strabag, která vede sdružení dodavatelských firem. „Na úsecích, kde to je možné, se pracuje. Aktuálně pokračují přípravné práce zemní práce, překládka vodovodu a podobně," doplnila Edita Novotná.

Objednávky archeologického průzkumu jsou v kompetenci investora, tedy ŘSD, nikoliv stavebníků. Podle Jana Studeckého, tiskového mluvčího ŘSD, ale práce na průzkumu nebudou mít vliv na termín dokončení stavby.

Jednoznačně potěšující zprávou pro řidiče ohledně stavby D3 v jižních Čechách je příprava další části dálnice k realizaci. Mezi Bošilcem a Ševětínem by se mohlo začít stavět už tento měsíc. „Souhrn smluvních dohod je již podepsán," uvedl Jan Studecký a dodal, že zahájení prací se předpokládá v září letošního roku.

Akci má provádět sdružení firem MTS + Swietelsky + Doprastav, které nabídlo ve výběrovém řízení nejlepší cenu. Úsek dlouhý 8,1 kilometru navrhlo v rámci výběrového řízení postavit za 1,2 miliardy korun.

Na úplné propojení dalšího velkého úseku dálnice D3 až k Českým Budějovicím pak bude scházet už jen úsek Ševětín Borek, kde se ale také počítá se začátkem stavby letos nebo příští rok. Části dálnice od Veselí nad Lužnicí po Úsilné by měly být postupně uváděny do provozu v letech 2018 a 2019.