„Hele Danuš, mám tu problém… jde o novodobého knížete, jak jsem tady z toho vypozoroval… Pavel Dlouhý… má dlouhý prsty a proto za něj jde Václav orodovat." 
(Písecký úředník František Rychlík ke své nadřízené Daně Martincové. Orodovat přijel šéf českobudějovického dopravního inspektorátu Václava Vališ.)

„Tě ubytujeme, vole, na tejden na Hluboký, jemu tam patří všechno… dáme si tam pořádnej oběd… s Pavlem." - „My tu zvěřinu i přivezeme… vám zavezeme mrazáky." (Policista Václav Vališ k Františku Rychlíkovi, kdy popisoval „možnosti z druhé strany".)

Záznam ze schůzky pouštěl včera jako důkaz písecký soud, ten rozhoduje, zda Václav Vališ uplácel a písečtí úředníci úplatky brali. To vše kvůli „zametení" přestupku místostarosty Hluboké nad Vltavou Pavla Dlouhého, který jel u Písku rychlostí přes 160 kilometrů za hodinu. Dlouhého přestupek nakonec úřad nestihl v zákonné lhůtě vyřídit.

„Já vím, že je to rizikový jako kráva, ale kdyby to šlo ve spolupráci s tvojí šéfovou nějak udělat," říká na záznamu Václav Vališ Františku Rychlíkovi. Domlouvali se, jakým způsobem dostat řešení přestupku do Českých Budějovic, kde „to zmizí." Za to nabízel Vališ zvěřinu, oběd a pobyty na Hluboké nad Vltavou.

Soudce Martin Král ve středu líčení odročil na 12. prosince.

Soud se zabývá několika případy, ve kterých se potkávají úředníci Městského úřadu v Písku Dana Martincová a František Rychlík, kteří měli na starosti vyřizování přestupků, a bývalý šéf českobudějovického dopravního inspektorátu Václav Vališ. Rychlík měl žádat o úplatek při vyřizování přestupku v dopravě. Vališ měl Rychlíkovi a Martincové nabízet úplatek, aby ovlivnili projednání přestupku místostarosty Hluboké nad Vltavou Pavla Dlouhého. Vališ podle žalobce ovlivnil i vyšetřování nehody ředitele Motoru Jikov Miroslava Dvořáka.

Co také zaznělo při rozhovoru obžalovaných 23. 11. 2010 v kanceláři Městského úřadu v Písku mezi tehdejším šéfem českobudějovického dopravního inspektorátu Václavem Vališem a píseckými úředníky Františkem Rychlíkem a Danou Martincovou:

O přestupku Pavla Dlouhého a jeho řešení:

Václav Vališ (V): „…já jdu s velkou prosbou…já myslím, že těžko se s tím něco udělá…mám tady jeden průser u vás…víš tvoje kolegyně…"

František Rychlík (R): „…já střílím hodně od pasu, ale my jsme tady měli inspekci několikrát."

V. „…to víš, že nechce přijít o řidičák…on řidičák neodevzdal…řekl, že ho v tu dobu nemá u sebe…řek, že ho zapomněl v druhým autě."

R. „…to víš, tady je to pod číslem, tady je to v prdeli."

R: „…hele, do toho musíme vtáhnout šéfovou…aby jí /kolegyni z přestupků Smolové/ to odebrala, aby si to nechala sama…počkáme, protože 1. prosince má ten David /David Hrach, bývalý šéf píseckého dopravního inspektorátu/ soud."  

V: „Nechte to ležet, jak dlouho to půjde."

R: „…poslouchej, jak si s Pavlem /Pavel Buček/…na přestupcích v Budějovicích na magistrátu?"

V: „To je bejvalej vyšetřovatel…"

R: „…já si právě myslím, požádat o to a přesunout to tam… a zmizí to… tohleto by bylo nejlepší řešení."

R: „…ještě nad věcí je tam pan inženýr Kosík"

V: „S Kosíkem jsem úplně…"

R: „no tak… ať si to veme k sobě a nechá to tam chvíli ležet, ticho a je to."

R: „…ale tam je potřeba to domluvit, aby to nedopadlo hůř, než to můžem udělat tady…"

V: „Rozumím, rozumím, to já musím dojednat s ním…já za ním zajdu a hned ti řeknu."

R: „Tak to zkus vyřešit do pátku, ona /Smolová/ tady v pátek nebude…ona je ve škole."

V: „…jo, já ti do konce tejdne dám vědět."

R: /k Martincové/ „…já jsem říkal, nejlepší asi cesta by byla, abys to stáhla ty k sobě od ní… anebo jestli počkat, říkám, Venca, aby to zjistil u Kosíka…Pavla Bučka, aby to tam zlikvidovali, protože tam, když to přijde, oni si to stáhnou hned… tak to můžou hned zlikvidovat, ale co my tady, když to máš zaznamenaný …ale nejdřív se tam musíš domluvit."

V: „…no to samozřejmě."

R: /k Martincové/ „…anebo to risknem a uděláme to, mě je to jedno, mně důchod nevemou, ale horší co bude s tebou…"

Martincová: „…no."

O Pavlu Dlouhému:

R: „…Dlouhý, Pavel Dlouhý, kdo to je?"

V: „No kníže, ne, mu říkají, z odéesky"

R: /k Martincové/ „Hele Danuš, mám tu problém…jde o novodobého knížete, jak jsem tady z toho vypozoroval… Pavel Dlouhý… má dlouhý prsty a proto za něj jde Václav orodovat." – V: „a pomáhá lidem… to, co on udělal pro Hlubokou, to by v životě Hluboká neměla…"

O kolegyni Smolové:

R: „…tady je nejhorší, že jsem řek, že tady s ní nebudu a na konci února končím… šéfová končí v únoru a já končím… jak my odejdem, tak ona to rozjede, to je právě to na hovno."

R: „…ale je to /předjednat a postoupit/ nejschůdnější, protože tady s tou krávou nevíš, co ona udělá."

R: „…v únoru odejdem a co?…a ona začne, přijde sem ňákej parchant…"

O nabídce „protiplnění":

V: „…tě ubytujem, vole, na tejden na Hluboký, kdy budeš chtít… jemu tam patří všechno… já ti jen říkám, že to jsou možnosti z druhý strany…"

V: „Přijedeš na Hlubokou, dáme si tam pořádnej oběd… s Pavlem."

V: „…já vím, že je to rizikový jako kráva, ale kdyby to šlo ve spolupráci s tvojí šéfovou nějak udělat, tak potom se domluvíme na… ty nestřílíš? To by sis střelil něco v oboře na Hluboké… rozumíš, v dnešní době není problém zařídit prakticky všechno, kdyby si v tom dokázal něco vymyslet…"

R: /k Martincové/ „…prej nás tam pozvou na zvěřinu"

V: „Není problém, my vám tu zvěřinu i přivezem… vám zavezem mrazáky…"