Poslanci totiž pustili minulý týden do závěrečného čtení novelu zákona, která umožní jezdit na vybraných silnicích první třídy rychlostí až 110 kilometrů za hodinu. Plány na zrychlení vybraných silnic sice existují již delší dobu, ale zabrzdily je například předčasné parlamentní volby.

Už dnes ale silnici mezi Lišovem a Českými Budějovicemi jezdí řidiči mnohem rychleji, než je povoleno.

„Nejsem si jistý, že zvýšení povolené rychlosti bude změnou k lepšímu. Vždy se totiž najdou takoví řidiči, kteří se budou snažit jet ještě rychleji," okomentoval chování motoristů Jakub Pinc z Lišova, který po této komunikaci jezdí denně do práce a zpět.

Silnici hojně využívají i obyvatelé Jindřichohradecka při cestě do krajské metropole. Například Petr Tůma z Hradce by vyšší rychlost na čtyřproudovce za Lišovem vítal: „Uspoří to čas, jede se tam pohodlně. Cesta by se o něco zkrátila stejně jako dnes z Hradce do Tábora. Po dálnici je tam člověk za půl hodiny."

Silnice první třídy, kde se nejvyšší dovolená rychlost zvýší, musí mít protijedoucí pruhy oddělené například svodidly.
„Nejsem proti zvyšování rychlosti. Technologie v autech se stále vyvíjejí, vozidla zvládají bezpečně i vyšší rychlosti," řekl k návrhu jihočeský koordinátor BESIP Václav Kovář.

Kromě čtyřproudové silnice mezi Budějovicemi a Lišovem zaznamenají změnu rychlosti také řidiči na hlavním tahu na Prahu v úseku mezi Pískem a Novou Hospodou.

„Z pohledu bezpečnosti je důležité, aby úseky, kde se vyšší rychlost povolí, splňovaly technické podmínky. Musí mít například dostatečně dlouhé připojovací pruhy," uvedl jihočeský koordinátor BESIP Václav Kovář.

„Nejsem proti zvýšení rychlosti. Podle statistik hrozí největší riziko při nárazu do protijedoucího vozu či do statické překážky. Například silnice mezi Lišovem a Českými Budějovicemi má protisměrné pruhy oddělené svodidly. Povolení vyšší rychlosti by na ní nemělo být problémem," řekl a doplnil, že vyšší rychlost odpovídá i vyspělosti techniky.

Zvýšení rychlosti by se ale podle novely zákona nemuselo týkat pouze silnic první třídy. V Poslanecké sněmovně se objevil i návrh na zvýšení rychlosti na některých úsecích dálnic. Nově by bylo možné jet až stopadesátikilometrovou rychlostí. Zda však sněmovnou projde i tento návrh, zatím není jasné.

Novelu zákona, která upraví pravidla na silnicích první třídy, by měli poslanci schvalovat příští měsíc, pokud projde, rychlost se na silnicích zvýší od roku 2016.